Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Festival fantazie (2013) očima nováčka - část pátá

28. července 2013 v 21:03 | Vendula Kreplová |  Z mého života
Vím, že jsem říkala, že tato část bude poslední, ale nakonec se dočkáte ještě jedné navíc - to proto, abych měla dostatek prostoru pro případné celkové shrnutí průběhu festivalu. :-) Prozatím se můžete dočíst, jak se mi na FF dařilo v pátek a v sobotu.

5.7. (pátek)

Co se dělo? Knihy, umírání, workshop, Star Trek, Dr. Horrible
Počet absolvovaných přednášek: čtyři + kino

Ráno jsem nestihla přednášku o nečajích a Dátě Masale a tak mou první přednáškou dne byla Co si přečíst?, která se zaobírala nedávno vyšlými fantasy knihami hodnými pozornosti, což mi poskytlo hned několik tipů na zajímavé čtení. Následovala přednáška Jak si užít umírání na divadle, ve filmu, kam jsem původně jít příliš nechtěla, ale mladší ze sester mě nakonec přesvědčila a jsem za to ráda, neboť se z této přednášky, která se nesla ve velice aktivním duchu, vyklubala jedna z nejzajímavějších, na kterých jsem byla. Sice jsem se musela válet po tvrdé zemi a padat na ni, ale stálo to za to, a navíc už teď vím, jak tedy 'umřít'. Poté jsem si šla koupit pití a oběd, abych měla dostatek energie na dvouhodinový Writing Workshop vedený americkým spisovatelem Michaelem A. Stackpolem, který nám nastínil, jak se v průběhu 21 dní co nejlépe připravit na psaní románu - a myslím, že jeho metoda by i mohla fungovat. Zkusím ji a uvidíme. :-)

V 5 hodin odpoledne jsem šla do kina na Star Trek: Into Darkness. Film jsem sice již jednou v kině viděla, ale napodruhé a ve 2D (3D tomuto filmu opravdu nesluší) jsem si ho vychutnala snad ještě víc. Navíc jsem si teprve po druhé projekci uvědomila, jak skvělým způsobem tvůrci filmu nastínili složitý vztah mezi Kirkem a Spockem, což je jedna z věcí, díky kterým mám Star Trek ráda, so thank you. :-)

Po večeři jsem se vydala na ještě jednu přednášku Knižní příběhy před i po DS9. Sice to bylo poměrně zajímavé, ale ani jedna z představovaných knih mě příliš nezaujala (holt jsem víc na TOSku, no).

6.7. (sobota)

Co se dělo? Star Trek, psaní a publikace knih, Zachary Quinto, Dr. Horrible, české antologie historické fantasy
Počet absolvovaných přednášek: sedm + slavnostní zakončení

Ráno jsem vstala poměrně brzo, abych stihla přednášku Star Trek musicvidea, která byla vážně vtipná a seznámila mě s pár zajímavými videmi, o jejichž existenci jsem předtím neměla ani tušení.

Ačkoliv tento styl hudby není zrovna můj šálek čaje, i přesto se jedná o velice zajímavé video, které prezentuje utajenou stránku života posádky Enterprise. :-) Kdo by to byl do nich řekl...

Po hodinové pauze jsem zašla na přednášku Pavla Renčína Jak se stát spisovatelem a nezešílet. Kdo na této přednášce nebyl, o mnoho přišel - já jsem se například díky ní utvrdila ve svém již delší dobu pěstovaném názoru, že každý správný spisovatel je tak trochu magor... a nebo snad mááágóóór? Následovala tématicky velice odlišná přednáška Zachary Quinto, kde jsem se sice nedozvěděla mnoho nového o tomto zajímavém americkém herci, ale i tak to bylo pěkné. Po obědě jsem si přišla zazpívat na promítání Dr. Horrible Sing-Along Blog. A nebyla jsem jediná, zpívala skoro celá (mimochodem k prasknutí narvaná) místnost. Pokud tento seriál neznáte, mohu vřele doporučit - jedná se o geniální dílo, za nímž stojí Joss Whedon (např. Buffy the Vampire Slayer a Firefly) a hlavní roli ztvárnil Neil Patrick Harris (např. How I Met Your Mother).

Pravděpodobně má nejoblíbenější píseň z Dr. Horribla. Tak s kým sympatizujete více - s Dr. Horrible a nebo s Penny (ta zrzavá dívka)? Já spíše souhlasím se...

Přednáška Postavy i Federace v knížkách a online se zabývala rozličnými časovými liniemi, kterých ve ST najdete více. Základní myšlenka další přednášky Boj s nakladatelskou hydrou by se dala v podstatě shrnout jedinou větou: pokud jste (mladý) začínající autor, nemá cenu nic posílat do nakladatelství, protože vám to stejně nevydají. Obsah přednášky byl samozřejmě mnohem komplexnější, avšak myslím, že by svým částečně negativistickým laděním mohla zapůsobit jako nezbytné síto na méně vytrvalé autory. Ale uvidíme. Já to rozhodně nevzdám! :-)

Dvouhodinová přednáška České antologie historické fantasy se věnovala mnoha projektům tohoto ražení, které se doposud v ČR dočkaly realizace (a nebo v dohledné době dočkají). Přednášky se mimo jiné zúčastnili i spisovatelé jako Petra Neomillnerová, Vilma Kadlečková, Martin D. Antonín, Pavel Renčín a další, jednoduše současná česká spisovatelská fantasy elita. Po večeři jsem si za 60,-KČ zakoupila vstupenku na slavnostní zakončení festivalu nazvané Večer fantazie. Program obsahoval mnoho zajímavých vystoupení (osobně se mi nejvíce zamlouvala hra na loutnu, písnička o Spockovi - se kterou jsem neměla příliš problém se ztotožnit - a úvodní světelné vystoupení). Po skončení jsem se vrátila na hotel a částečně si kvůli zítřejšímu odjezdu sbalila věci, než jsem šla spát.

(Opravdu již) poslední zápisek bude zveřejněn... nechte se překvapit. :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama