Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Festival fantazie (2013) očima nováčka - část první

11. července 2013 v 11:42 | Vendula Kreplová |  Z mého života
Na Festival fantazie (největší festival fantastiky v ČR, oficiální stránky zde) jsem letos jela poprvé a tak jsem si jako správně nadšený nováček vedla relativně podrobný festivalový deník, který vám nyní předložím k přečtení. Pokud uvažujete o tom, že byste na FF jeli, ale stále váháte, třeba vás pomůže přesvědčit. Protože moje přítomnost tam byla... Ne, nebudu předbíhat. :o)

Deník jsem se kvůli únosnosti rozhodla rozdělit na více částí, které postupně uveřejním. Zde je první.

28.6. (pátek)

Co se dělo? Příjezd do Chotěboře, slavnostní zahájení.

Po relativně dlouhé cestě (se všemi přestupy a čekáním trvající přibližně tři hodiny), při níž jsem zažívala občasné výpadky pozornosti (následek spánku kratšího než potřebuji, aby se ze mě více či méně nestala chodící mrtvola), jsem úspěšně dorazila do Chotěboře. Počasí je přijatelné, i když jsem doufala, že bude chladněji. V tuto chvíli sedím - nesedím na trávě a čekám, až začne registrace (poznámka - na její zahájení jsem čekala zhruba dvě hodiny). Píši tyto řádky proto, abych si později byla schopná vybavit, v jakém duchu se FF nesl a jaké dojmy ve mně zanechal.

Zatímco jsme čekali na registraci, vypravila jsem se na malou výpravu po Chotěboři, abych se pokusila lokalizovat hotel U zámku, kde jsem měla být ubytovaná. Asi za 20 minut se mi podařilo nalézt (s malou pomocí nahrubo vytištěné mapky, samozřejmě) ulici, na jejímž konci by měl hotel stát. Damn, I'm good. Obzvláště když se uváží můj stupeň prostorové orientace (nulový) a schopnost číst v mapkách (téměř nulová). Spokojena jsem se vrátila zpátky a počkala na zahájení registrace. Odtud jsem došla na hotel, kde na mě v pokoji čekalo překvapení v podobě mých spolubydlících. Dvě sestry, mladší 15, starší 27, obě na FF poprvé (stejně jako já). Zdají se docela milé, ale uvidíme. Mladší sestra má překrásnou tašku s obrázkem Sherlocka. Kdyby to má fyziologie dovolovala, zezelenala bych závistí.

Byla jsem poměrně utahaná, tak jsem si trochu odpočinula, než jsem vyrazila na jediný bod programu toho dne, kterého jsem se hodlala zúčastnit, a to na Slavnostní zahájení Festivalu fantazie 2013, které se konalo v 9 večer v kině. Program začal o 20 minut později (při čekání i s oběma sestrami jsem zahlédla nějakého chlapce v kabátu kapitána Jacka Harknesse - závist stoupla takřka do nekonečných výšin), ale stál za to. Prvně vystoupily mažoretky, údajně nejlepší v ČR. Bylo to první vystoupení mažoretek, které jsem kdy viděla, pokud mě paměť neklame, takže jsem si nebyla jistá, co očekávat. Jejich vystoupení nebylo špatné, ale velice mi připomínalo cheerleading (a očividně jsem nebyla jediná, jak se později žertovně zmínil Tony Amendola - prý, když přijel do Chotěboře, rozhodně neočekával, že tam uvidí roztleskávačky). Plusové body za použití písničky od t.A.T.u., byť žádné z mých oblíbených. Následovalo vystoupení v podobě kvartetu, který na přeskáčku zahrál více melodií, např. Hedwig's Theme z Harryho Pottera, úvodní melodii Stargate i Star Treku: Enterprise, píseň z Doctora Who, My Heart Will Go On a další, což bylo opravdu hezké. Bouřlivý výbuch smíchu v sále vyvolalo video s Hitlerem, který se těší na FF, ale poté se všechno pokazí, když se dozví jednu nemilou zprávu.


Líbil se mi i trailer na FF, už z toho důvodu, že obsahoval scény z Doctora Who (nového i starého), Merlina a Star Treku TOS (bylo docela trapné, jak mi při pohledu na mladého Kirka a především Spocka poskočilo srdce - tedy ta věc, co mými žilami pumpuje bláto). Zlatým hřebem večera však bylo uvítání zahraničních hostů - Tonyho Amendoly a Davida Nykla. Amendolu jsem předtím neznala, ale působí velmi sympaticky a Nykl (kterého jsem si docela oblíbila ve Stargate Atlantis) jakbysmet. Původně jsem byla rozhodnutá na jejich besedy nejít, ani se s nimi nenechat vyfotografovat, ale nyní nevím, nevím...


Po skončení programu jsem se i se sestrami vrátila do hotelu. Ještě slůvko k němu - hotel vypadá jako vystřižený z nějakého hororu. Před hotelem všude napadané listí a tráva, uvnitř věčně ticho, potemnělé chodby... a sprchy, které netečou, jediné funkční umyvadlo a taktéž jediná sprcha s teplou vodou na všechny ubytované! Zítra večer tu bude boj o vodu...

Mimochodem, Chotěboř mi trochu připomíná Stínadla, jak jsem si je v dětství představovala. Úzké ulice, velké množství schodů vedoucích do ještě užších uliček, oprýskané domy, polorozbořené zdi, chodníky olemované lampami, sochy na domech... Krása!

P.S. Podstatnou část cesty na hotel jsem strávila tak, že jsem své dočasné spolubydlící terorizovala líčením všech možných situací, v nichž by nás mohl zavraždit šílený zabiják, což mi mimo jiné vnuklo nápad na potenciální přednášku... kdybych se měla příští rok na FF vrátit.

Pokračování zítra... anebo prostě, až se k tomu dostanu. :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama