Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Festival fantazie (2013) očima nováčka - část třetí

15. července 2013 v 22:02 | Vendula Kreplová |  Z mého života
Pondělí a úterý se vyznačovalo značně zvýšeným počtem mnou navštívených přednášek - následek toho, že začal Britcon, část programu zaměřená na britskou tvorbu. Zábava se teprve rozjíždí a do konce festivalu zbývá ještě skoro celý týden...

1.7. (pondělí)

Co se dělo? Merlin, strašidla, fantasy, britské seriály, Červený trpaslík, biologie a psychologie, fanfiction, prostitutky.
Počet absolvovaných přednášek: jedenáct.

Ráno jsem vstala poměrně brzy, abych stihla přednášku Merlin - fan videa začínající v 9. Nebylo to nejhorší, ale chvílemi jsem se trochu nudila. Následovala přednáška Kde kdo straší v Praze? o, jak napovídá sám název, pražských strašidlech, která byla naopak velmi zajímavá a navíc podaná zábavnou formou. Vypadá to, že rozličných strašidel se Prahou potuluje víc než dost, ale v dnešní době, kdy je všude plno lidí, to strašidla nemají zrovna dvakrát jednoduché.

Ve stejné místnosti se následně konala i přednáška Česká fantasy. Bylo to poměrně zajímavé, ale nestihli jsme probrat mnoho autorů, protože přednášející četla příliš dlouhé ukázky. Navíc jsem musela odejít o něco dřív, abych stihla přednášku Mírně šílené britské seriály, kde jsem načerpala další inspiraci, o čem psát na tento blog. Na české fantasy mě mimochodem pobavila zmínka o Temnářčině povídce Kdo se bojí mauší?, která vyšla ve sborníku soutěže Žoldnéři fantazie. Jak je ten svět malý. :-)

Po obědě (který mi moc nechutnal... nebo lépe řečeno, žádnou chuť neměl) jsem šla na Soutěž s Červeným trpaslíkem. Při kvízu jsem si vedla poměrně dobře (nejvíce mě pobavilo, že jsem si byla schopná vybavit jména všech tří Rimmerových bratrů), avšak po jeho skončení se mi pravděpodobně z jídla udělalo špatně, musela jsem odběhnout a když jsem se vrátila, již bylo po vyhlášení. Stejnak jsem ale nevyhrála, tak co.

Další přednáška Kolik máme pohlaví? byla zcela z jiného soudku, avšak o nic méně fascinující, byť biologům by podobné záležitosti jistě říkaly víc než mně. Zamrzelo mě snad jen to, že o asexualitě, kvůli níž jsem na přednášku šla, jsem se skoro nic nedozvěděla. Ve stejném sále se konala i přednáška Čtyři druhy temperamentu. Velice zajímavé a projev přednášející byl výborný. Z toho, co říkala, jsem si utvořila hypotézu, že jsem směsice melancholika a cholerika, což je pravděpodobně ta nejhorší kombinace, která může existovat. Lucky me!

Náladu mi zlepšila dvouhodinová přednáška Mary Sue - utajené perly, na níž přednášející shrnula jednotlivé body charakterizující Marušku Zuzanku a četla ukázky, při nichž se většina sálu pravidelně prohýbala v křečích. Mě osobně obzvláště dostala věta z dopisu, který Voldemortovi píše jeho jedenáctiletá dcera (studující v Nebelvíru). Bylo to nějak takhle:

"Vím, že jsi vrah, tatínku - stejně tě mám ráda."

A samozřejmě nesmím zapomenout - užovka rulezz!

Další bod - večeře a opětovný nával nevolnosti, tentokrát ale naštěstí o něco slabší. Pak jsem šla na velice slashoidní přednášku Merlin & Arthur - dvě strany jedné mince, na níž se v podstatě jen promítala videa, ale jaká! (nic pro slabší povahy) Po ní jsem zhlédla přednášku Nejstarší řemeslo o dějinách prostituce. Místnost byla narvaná takřka k prasknutí, takže jsem musela celou dobu stát, ale vyplatilo se to. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací a navíc podaných zábavným způsobem.

Vrcholem večera pak byla přednáška Vážně šílené britské seriály, jejíž název v tomto případě mluví za vše. Po jejím skončení jsem měla pocit prožitého mindfucku (aneb jako když vaši mysl opakovaně znásilní růžový slon v holínkách).

2.7. (úterý)

Co se dělo? Velká Británie, Doctor Who, David Tennant, Sherlock Holmes, film noir, Agatha Christie, Hollywood, Bradley James a Colin Morgan, Benedict Cumberbatch, videa, videa... a videa.
Počet absolvovaných přednášek: dvanáct.

Další brzké vstávání (alespoň na moje poměry) následované o 9 první přednáškou Velká Británie očima geeka. Výborná přednáška, určitě jedna z nejlepších, na kterých jsem doposud byla. Přednášející, který byl v rámci Erasmu na studijním pobytu v Anglii, nám pověděl něco o britských univerzitách, obyvatelích a jejich návycích, přírodě (+ spousta fotek), cestování po VB, hospodách a nemohl chybět ani částečný přehled míst v Británii, která se nějakým způsobem týkají fantastických filmů, seriálů i knih.

Následující přednáška Monstra Doctora Who nebyla ani zdaleka tak dobrá, což bylo zapříčiněno hlavně velmi tichým hlasem a obecně nesoudržným projevem přednášejícího. Další přednášku Tennant Tuesday nám přišel odprezentovat samotný desátý Doctor a očividně to bylo hned po jeho střetnutí se Sycoraxy, protože byl oblečený v pyžamu, županu a měl meč. Ruka mu naštěstí žádná nechyběla. Doctor nám stručně představil život Davida Tennanta, o něco podrobněji jeho kariéru a já se jen podivovala nad množstvím videí, které se mu podařilo doposud shromáždit. Pokud máte Davida Tennanta rádi, určitě si o projektu Tennant Tuesday něco najděte. :-) Ve stejné místnosti se poté konala přednáška Sherlock Holmes, Sherlock a my, kde nám byly představeny různé fanouškovské skupiny věnované Sherlocku Holmesovi a nastíněny rozdíly mezi nimi.

Po obědě jsem šla na Film noir aneb sexy staroušci, kde jsem načerpala inspiraci na zhlédnutí několika zajímavých filmů tohoto žánru. Ujít jsem si nenechala ani přednášku Agatha Christie na filmovém plátně, kde se pro změnu mluvilo o adaptacích děl této všem jistě známé autorky. Přednáška byla velmi podnětná a vytvořila jsem si během ní soupis filmů a seriálů, na které bych se chtěla podívat.

Přednáška Jak se prodává Hollywoodský trhák mě naopak příliš nezaujala - jen málo z předložených informací mi bylo neznámých. Poté jsem se šla podívat na přednášku Irena Adlerová - kým skutečně je?, kde se přednášející zabývala tím, jak scenáristé v průběhu věků zvládli překroutit charakter původní Ireny Adlerové. Jednalo se o jistě zajímavý náhled na věc, ale přišlo mi, že přednášející občas až příliš tlačila na pilu ve snaze přesvědčit nás o pravdivosti svých názorů.

Po pauze na večeři a koupel jsem se vydala na čtyřhodinový večerní maratón přednášek, který začal přednáškou Mnoho tváří Sherlocka Holmese, kde se probírala nejrůznější ztvárnění tohoto geniálního detektiva na filmovém plátně i televizních obrazovkách. Stejně jako v případě Agathy Christie, i zde jsem si dělala seznam. Poté jsem se naladila na méně vážnou notu a sledovala přednášku Bradley James & Colin Morgan, jakési pokračování včerejší přednášky o Merlinovi a Artušovi. Částečně šlo o představení jejich kinematografií, ale jakmile skončila tato část přednášky, tak došlo na pouštění videí, ukazování obrázků a samozřejmě i slashování.

Skvělé video s Bradleym na vlakové stanici. Především se mi líbí, že očividně uvažujeme podobným způsobem - alespoň tedy když dojde na poloprázdná místa a jejich případné využití ve filmu hororového žánru. :-)

Na přednášce Módní peklo s Benedictem Cumberbatchem jsme se kochali (tedy hlavně kochaly - pánské osazenstvo moc nadšeně nevypadalo :-) svéráznými modely tohoto skvělého herce - a pak opět došla řada na videa. V závěru dne se mělo uskutečnit promítání 11. dílu 1. série Merlina The Labyrinth of Gedref, ale místo toho se znovu pouštěla nejrůznější videa. Byla jsem hodně unavená a tak když jsme (já a obě sestry) po půlnoci dorazily na hotel, netrvalo mi dlouho usnout.

Pokračování bude někdy v průběhu tohoto (a nebo následujícího) týdne. :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 lina | Web | 15. července 2013 v 22:43 | Reagovat

Zní to jako nebe :D Příště mě vem sebou!

2 Lyra | Web | 15. července 2013 v 22:51 | Reagovat

[1]: Což o to, klidně bych tě zabalila do batohu, ale obávám se, že není zevnitř větší než zvenčí a nejspíš by ses tam tak nevešla :-D

3 Selenne L. Athi | Web | 16. července 2013 v 21:52 | Reagovat

oho, možná bych konečně měla taky napsat svoji denní mini-reportáž z FF. :D (a poslat ti ty fotky u Tardis)

jinak opět díky za komentáře. zrovna jsem nahodila update Dcery hvězd.
a to s Georginou - no, ačkoliv jí je přes 500 let, člověk si může jen domýšlet, jak by se chovala 'na svůj věk' :D to je trochu potíž s podobně starými postavami, protože nikdo ještě nepotkal nikoho, kdo by měl tolik křížků na hřbetě :D ale jinak je to super oddechovka, to máš pravdu. Meadová sice nepíše díla, která bys vmžiku uctívala a dělala jim doma malý oltář, přesto mají své kouzlo a jako nenáročná, zábavná literatura jsou to pravé :) (ačkoliv teď od ní čtu Vampýří akademii a až na některé nedostatky musím říct, že mě v některých chvílích překvapila dospělost téhle série, což je u YA literatury prostě zlatá vyjímka - viz náš rozhovor na FF, viď? :D)

4 Lyra | Web | 17. července 2013 v 19:53 | Reagovat

[3]: Určitě reportáž napiš, moc ráda si ji přečtu :-) Za poslání fotek budu tuze vděčná, doufám, že na nich vypadám alespoň trochu "companion-like" :-D Zbytek raději zodpovím na tvůj blog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama