Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Jeden a půl dne s Doctorem

13. prosince 2013 v 23:51 | Vendula Kreplová |  Z mého života
Ale nikoliv v TARDIS, nýbrž na festivalu Whocon, který se konal v Brně ve dnech 22.-24. listopadu v rámci oslav 50 let vysílání seriálu.

Whocon byl pro mě speciální už v tom, že jsem se zase jednou rozhodla popustit uzdu své exhibicionistické části osobnosti a zařadit se mezi přednášející. Nakonec to dopadlo tak, že jsem měla domluvené hned dvě přednášky a v rámci příprav obsahu jedné z nich strávila spoustu hodin výrobou českých titulků k fanouškovským videím.

Whocon začínal v pátek 22., ale já jsem se na něj vypravila až v sobotu. Ještě předtím jsem se avšak potýkala s naprostým nedostatkem vhodného oblečení k výrobě patřičně tematického kostýmu. Nakonec jsem rezignovala, oblékla černé kalhoty, obula černé nízké boty, hodila na sebe koženou bundu, svázala vlasy do culíku a rozhodla se vystupovat jako ženská verze devátého Doctora, kdyby se někdo ptal (nikdo se neptal :-).

Je docela ironické, že jsem se těšila na to, jak se na Whoconu odreaguji od neustálých myšlenek na školu - a přesto první přednáška Devítka, dvojí diváctví a (znovu)ustavování fikčního makrosvěta, kterou jsem navštívila, byla dílem mého současného vyučujícího. Byla ovšem fascinující a přiměla mě se na první sérii podívat zcela novýma očima.

Ve stejném sále jsem zůstala na následující dvě přednášky. V první z nich nám prezident conu Marek Veverka popovídal o svých zážitcích ze zahraničního conu, kde se setkal se spoustou herců z klasického DW. V méně vážném duchu se nesla přednáška Traktor, slash a lamy alias Torchwood nevážně, která se zabývala trochu jinou stránkou Torchwoodu. Součástí přednášky bylo rovněž seznámení s českým fandomem seriálu.

Poté již nastal čas přesunout se z hotelu Slovan do kavárny Trojka, kde jsem měla mít svou první přednášku Herci z DW v jiných rolích. Na mou přednášku se přišly mimo jiné podívat i Eliška a její kamarádka, které jsem předtím potkala ve Slovanu. Když pominu skutečnost, že mi na začátku nešel flash disk zastrčit do počítače, přednáška se, myslím, povedla a snad splnila svůj účel - tj. přinést lidem tipy na nové zajímavé filmy a seriály, na které by se mohli podívat.

Po skončení přednášky jsem zůstala v kavárně na přednášku Diagnóza Whovian, která byla pojata jako předvádění obrázků a vyprávění humorných historek. Poté jsem se vydala zpátky do Slovanu. Po delším okukování suvenýrů jsem si koupila placku s devátým Doctorem, kterou jsem si jednoduše nemohla nechat ujít. Nyní ji mám připnutou na batohu a projasňuje mi dlouhé hodiny ve škole. :-)

V osm večer jsem se vydala na přednášku Náboženství a Doctor Who. Přednášející měl zajímavé myšlenky a nápady, ale samotné pojetí mi přišlo lehce chaotické. Nejvíce mě zaujala diskuze o plačících andělech.

Pak již následovala má druhá přednáška Doctor Who ve videích. Každé video jsem krátce uvedla a pak se dívala spolu s ostatními a odvracela zrak ve chvíli, kdy se v titulkách objevily nedokonalosti zapříčiněné mým překladatelským uměním. Videí bylo 23, pár jsem kvůli nedostatku času přeskočila, ale aspoň zbyl čas na speciální vánoční překvapení. :o) Po skončení devadesát minut trvající přednášky jsem odešla, abych stihla poslední vlak.

Druhý den jsem na Whocon vyrazila znovu, ale tentokrát jen proto, abych se jakožto členka fanklubu zúčastnila členské rady. Po jejím skončení jsem natrefila na pár Whovianů a šli jsme si někam sednout. V tomto bodě mého vyprávění nastává nejvtipnější část, kdy jsme se toulali po Brně, nemohli najít jediný otevřený podnik a cestou viděli několik velice zajímavých věcí jako vystřižených ze samotného seriálu (např. dým valící se z vrcholu sloupu). Nakonec jsme jeden otevřený podnik našli. Naneštěstí jsem se kvůli učení nemohla zdržet dlouho, tak jsem si dala pouze čaj a brzy vyrazila domů.

Jako celek Whocon hodnotím velmi pozitivně (doporučuje osm Doctorů z deseti). Chybičky organizačního rázu se sice vloudily, ale to vše alespoň v mých očích vynahradila atmosféra ryzího nadšení a fanouškovství, která na Whoconu panovala. Jen uvažte - kde jinde můžete vidět lidi převlečené za TARDIS, Daleky, Cybermeny a Doctory? Kde jinde potkáte lidi, kteří chápou, co je vtipného na tom, když je na dveřích restaurace napsáno "Silence?" Já jsem zatím žádné takové místo neviděla a proto až bude příští ročník, určitě si ho nenechám ujít. A co vy?

EDIT: Omlouvám se, pokud jsem spletla název něčí přednášky nebo pořadí, v jakém šly po sobě, ale nemám u sebe program.

EDIT 2: Pokud by vás zajímal jiný pohled na věc, doporučuji přečíst si článek Elišky - Jak jsem spáchala osmý smrtelný hřích aneb první WhoCon na Moravě (a doufám, že v tom Brně zůstane).:)

BASICALLY... RUN!
Lyra
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 myanmar | Web | 15. prosince 2013 v 18:10 | Reagovat

WHOcon byl perfektní :) Byla jsem na podobné akci prvně a vážně mě nadchla, organizačních nedostatků jsem si nevšimla - tedy krom toho, že informace o nutném přihlášení na vysílání speciálu nebyla nijak zvlášť rozšířena :)

Byla jsem jen na tvé druhé přednášce, ale byla fajn :) A naprosto mě nadchl ten pán, co přednášel v angličtině - nevím,jestlis to stihla, ale bylo to super :)

Snad se za rok sejdeme znova :)

2 Lyra | 17. prosince 2013 v 22:05 | Reagovat

[1]:Já jsem již byla na letošním Festivalu fantazie, takže se v případě Whoconu nejednalo o mou premiéru... ale vlastně ano, poněvadž ještě nikdy jsem nebyla na conu věnovaném jedinému seriálu. Každopádně se shodneme na tom, že byl fantastický :-)

Ano, to jsem měla na mysli a taky především roztahání programu do více míst... i když vím, proč tomu tak bylo, uvědomuji si, že nejednomu fanouškovi to mohlo jinak bezchybný con trochu pokazit.

Jsem ráda, že se ti líbila. Onoho pána jsem bohužel neviděla, poněvadž jsem musela vyrazit do Trojky, abych stihla svou první přednášku. Škoda :(

Ano, také v to doufám :-)

3 Turmë | Web | 27. prosince 2013 v 11:50 | Reagovat

Ty jo, tohle ti dost závidí:). Taky přeju pěkné prožití vánočních prázdnin, doufám, že jsi měla bohatého Ježíška.
Rise of the Guardians vs. Frozen – myslím, že Rise of the Guardians by ti mohl sednout líp, mě se líbil velmi. Určitě však doporučuju originální znění, protože je prostě skvělé (Alec Baldwin jako ruský Santa Claus? Co může být lepšího?). U Frozen jde spíš o to, jak klasická a přitom netypická „disneyovka“ to je. Disney „princeznovské“ filmy jsou vůbec zajímavé téma, chystám se dělat další projekt právě o nich.
Gravity vs. Rush – tak tady ti hodlá trochu oponovat. Rush se mi líbil tolik, že bych ho bránila do roztrhání těla. Nutno podotknout, že já závody Formule 1 nemám ráda, jak vůbec. Gravity nebo Rush je podle mě dost vyrovnaný souboj (o víkendu se chystám sestavovat top 10 žebříček letošních filmů – to bude boj!). Pokud budeš mít možnost, rozhodně Rush nezavrhuj.

4 Lyra | 27. prosince 2013 v 20:54 | Reagovat

[3]:Tak třeba na Whocon někdy také zavítáš. :-) Děkuji za milé přání, Vánoce jsem si užila.

Během dnešního dne jsem si našla chvilku a na Rise of the Guardians jsem se mrkla... a jsem vážně ráda, že jsem tak učinila. Velice milý film, taková krásná vánoční oddechovka... no, a co se mi na tom filmu líbilo nejvíc? http://www.youtube.com/watch?v=zDScA1F2NHQ FANTASTIC!

Nevím, nevím, prostě mě na Rush nic neláká. Uznávám, že to může být dobrý, ba i výborný film, ale s mými omezenými časovými možnostmi si raději ke zhlédnutí vyberu filmy, které mě svým námětem zaujaly více a Rush přenechám těm, kteří ho dokáží ocenit víc než já.

5 Turmë | Web | 29. prosince 2013 v 12:46 | Reagovat

[4]: No dobrá, ten Rush ti odpustím.
RotG má výbornou vánoční atmosféru na to, že se odehrává na Velikonoce:). Naprosto s tebou souhlasím. Měla jsem to štěstí vidět film i s komentářem tvůrců. Jedná se o debut režiséra, který je původně storyboard artist, takže mé srdce blázna do technik animace zaplesalo, když jsem se dozvěděla zase něco nového o tvorbě animovaného filmu.

6 Lyra | 30. prosince 2013 v 10:14 | Reagovat

[5]:To je od tebe šlechetné. :-) Já se na něj možná někdy podívám, ale prostě to zatím tak nevidím.
To je zajímavé, nevěděla jsem, že podobný komentář k tomuto filmu existuje. To by možná stálo za zhlédnutí, podobně jako tebe mě takovéto věci zajímají, tak bych si mohla rozšířit obzory.

7 maya-chan-world | E-mail | Web | 15. ledna 2014 v 17:43 | Reagovat

Na Whoconu jsem byla,ale nebyla jsem ani na jedné tvé přednášce :/ škoda.

8 Lyra | 16. ledna 2014 v 20:18 | Reagovat

[7]:Nevadí, hlavní je, že jsi byla na Whoconu jako celku. :-) Líbil se ti?

9 maya-chan-world | E-mail | Web | 17. ledna 2014 v 21:43 | Reagovat

[8]: Šíleně. Bohužel jsem tam byla jenom jeden den, příští rok bych chtěla na všechny tři dny.

10 Lyra | 18. ledna 2014 v 9:05 | Reagovat

[9]:Nejsi sama, na Whoconu jsem sice byla v sobotu a v neděli, ale programu jsem si užívala jen v sobotu. Stejně jako ty bych tam ale chtěla příště strávit celou dobu, tak snad to vyjde. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama