Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Nejlepší filmy za rok 2013

30. prosince 2013 v 10:00 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
Konec roku se blíží mílovými kroky a tak nastal čas i k nějakému tomu bilancování. Inspirována Turmë a současným tématem týdne jsem se rozhodla vytvořit žebříček 12 nejlepších filmů (za každý měsíc jeden), které jsem měla to štěstí za tenhle rok zhlédnout. Přeji příjemné počtení!


Leden

Má mě rád, nemá mě rád (2010, režie: Rob Reiner)

Netradiční příběh lásky, jehož hrdiny jsou dva mladí lidé - Juli a Bryce. Jakmile se Juli v dětství s Brycem seznámí, rozhodne se, že právě od něj dostane svůj první polibek. Bryce si ale myslí, že Juli je praštěná a nechce s ní mít nic společného. Jak jen to může dopadnout?

Má mě rád, nemá mě rád je velice milý příběh se skvělými hereckými výkony hlavních dětských představitelů (hlavně Juli v podání Madeline Carroll) a odsýpajícím dějem. Film bych doporučila všem, kdo chtějí vidět vydařenou letní oddechovku, která zahřeje na duši (proto jsem ji samozřejmě sledovala v lednu :).

Únor

Argo (2012, režie: Ben Affleck)

Agent CIA (Affleck) vypracuje plán na záchranu šesti Američanů, kteří se ocitli uprostřed íránské revoluce. Jeho plán spočívá v tom předstírat, že zamýšlí v Íránu natočit sci-fi film a skupinu pod touto záminkou propašovat domů.

Film vznikl podle skutečného příběhu, získal Oscara za nejlepší film, a když pominu skutečnost, že jsem se na začátku lehce ztrácela v historických souvislostech, jedná se o velice napínavý a příležitostně i zábavný snímek. Nevzpomínám si, že bych v průběhu tohoto roku viděla mnoho filmů, jejichž hrdinům bych držela palce natolik silně jako právě v případě filmu Argo.

Březen

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957, režie: Sidney Lumet)

Pochybuji, že se najde někdo, kdo o tomto filmu v životě neslyšel, ale kdyby náhodou, zde je stručný obsah: Skupina náhodně vybraných porotců se sejde u případu mladíka, který údajně zabil svého otce. Všichni jsou přesvědčeni, že mladík je vinen, jen jeden porotce (Henry Fonda) prohlásí, že si není úplně jistý... a následně stráví přibližně hodinu a půl tím, že se snaží ostatní přesvědčit o pravdivosti svého názoru.

12 rozhněvaných mužů je jedním z nejlepších příkladů konverzačního filmu, který jsem kdy viděla. Děj filmu se po většinu času odehrává v jedné místnosti a je o tom, že si dvanáct rozdílných lidí povídá, ale přesto jsem z něj nemohla až do konce spustit oči. Geniálně natočené i zahrané dílo.

Duben

Terapie láskou (2012, režie: David O. Russell)

Další z Oscarem oceněných filmů, tentokrát za herečku v hlavní roli (Jennifer Lawrence). Film vypráví příběh Pata, který se právě vrátil z léčebny a obtížně se začleňuje do normálního života (protože je tak trochu na hlavu). Pat se zanedlouho seznámí s ovdovělou Tiffany (úžasná Jennifer), která by se s ním ráda spřátelila a možná i něco víc (a je tak trochu na hlavu).

Po Má mě rád, nemá mě rád tu je další lehce netradiční milostný příběh, jehož hlavními hrdiny jsou, jak již bylo nastíněno, značně nenormální lidé. Vedle Jennifer ve filmu najdeme herce jako Robert De Niro a Jacki Weaver. Směr, kterým se děj odebírá, není příliš překvapivý, ale film přesto dokáže zaujmout i ty diváky, kteří romanticky laděným černohumorným dramatům (což tento film výborně vystihuje, protože je všechno z toho a zároveň pořádně ani jedno) jinak příliš neholdují.

Květen

Faunův labyrint (2006, režie: Guillermo del Toro)

Opět velice známý film, který pravděpodobně většina lidí viděla (a já sama již poněkolikáté). Film se odehrává ve Španělsku druhé světové války a vypráví o holčičce Ofélii, která se svou těhotnou matkou přijíždí za otčímem, krutým frankistickým důstojníkem. Ofélie má velice bujnou fantazii a tak si ve válkou sužovaném prostředí dokáže vytvořit svůj vlastní svět. Nebo je všechno, co se kolem Ofélie děje, skutečnost?

Faunův labyrint je film, který výborně propojuje fantazijní a realistickou stránku, přičemž jeho srdceryvný konec nabízí hned dvě možné varianty výkladu a záleží tak jen na vás, kterou si vyberete. K tomu si přičtěte výborný výkon mladičké Ivany Baquero i ostatních herců, leckdy děsivý děj, nejrůznější zajímavě pojaté příšerky a vyjde vám z toho jeden z nejlepších fantasy filmů za poslední roky.

Červen

Star Trek: Do temnoty (2013, režie: J.J. Abrams)

Líbí se mi, jak se v mém seznamu hezky střídají nové a starší filmy. :) Tak tedy - pokračování filmu Star Trek z roku 2009 mnoho lidí zklamalo, ale já osobně si film v kině velice užila (a to hned 2x). Především se mi zamlouvalo pojetí hlavního záporáka Johna Harrisona v podání nepřekonatelného Benedicta Cumberbatche, který ostatní herce svým výkonem zanechal daleko za sebou. Ovšem abych jim nekřivdila, ústřední duo Kirk a Spock (Chris Pine a Zachary Quinto) rovněž stálo za to. Především se mi zamlouvalo pojetí jejich vztahu, který na konci filmu krásně vyvrcholil (kdo viděl, ví). Jen to cameo Leonarda Nimoye mohlo být delší. Jinak ale tento film má všechno, co byste si mohli přát - skvělé herce, napětí, humor... a vesmírné lodě! Spoustu vesmírných lodí!

Červenec

Song for Marion (2012, režie: Paul Andrew Williams)

A konečně přišla řada i na britský film. Film vypráví o mrzutém Arthurovi (skvělý Terence Stamp), který se musí naučit znovu žít poté, co zemře jeho milovaná žena Marion. Kromě představitele Arthura ve filmu dále vystupují herci jako Gemma Arterton, Vanessa Redgrave a Christopher Eccleston.

Srpen

Byzantium (2012, režie: Neil Jordan)

Dle mého názoru neoprávněně přehlížený a podceňovaný film, který nevšedním a poetickým způsobem vypráví o odvrácené stránce života dvou upírek - Eleanor (Saoirse Ronan) a Clary (Gemma Arterton). Že režisér Neil Jordan umí v upírském žánru chodit, dokázal již filmem Interview s upírem, a ani tentokrát nezklamal. Na film jsem se těšila od chvíle, kdy jsem se dozvěděla o jeho existenci a má očekávání byla ještě mnohonásobně překonána. Vážně výborný psychologicky laděný snímek!

Září

Rozbitý svět (2012, režie: Rufus Norris)

Výtečné britské drama se skvělou hlavní hrdinkou, které vypráví o tom, jak jedna neuvážená lež dokáže změnit životy všech, kterých se dotkne.

Říjen

Retreat (2011, režie: Carl Tibbetts)

Prakticky neznámý thriller začínajícího režiséra, který si bohatě vystačí s jedním domem, třemi herci (z nichž dominuje Jamie Bell) a atmosférou plnou podezíravosti a nedůvěry, která se stále stupňuje a jen stěží může vést ke šťastnému konci.

Listopad

Pramen panny (1960, režie: Ingmar Bergman)

Pro změnu zmíním také jeden film, který jsem zhlédla v rámci školy. Historický film se točí okolo manželského páru a jejich dcery Karin, kterou v lese znásilní a zabije skupina pastevců. Skupina, která následně zaklepe na dveře nešťastné rodiny a požádá je o nocleh.

Příběh o pomstě po švédsku. Bergmanovsky laděné dialogy. Atmosféra tak hustá, že by se dala krájet. Skvělý Max von Sydow v roli otce s nevyjasněným vztahem k děvečce Ingeri. A scéna znásilnění, na kterou jsem zůstala nevěřícně zírat. Film rozhodně ne pro každého, ale jeden z těch lepších, které jsem od Bergmana doposud zhlédla.

Prosinec

Legendární parta (2012, režie: Peter Ramsey)

A na závěr animovaný film, který vypráví o skupině hrdinů ve složení Jack Frost (mluví Chris Pine), Santa (Alec Baldwin s ruským přízvukem), Tooth Fairy (Isla Fisher), klokanoidní Bunny (Hugh Jackman) a nemluvící Sandman, který přináší dětem hezké sny.

Někoho jsem ovšem vynechala...


Je jím Pitch Black (mluví Jude Law). Záporák, kterého po zhlédnutí tohoto filmu mohu vřele zařadit mezi mé oblíbené. Jinak také známý jako Bubák (Bogeyman), jehož ze všeho nejvíce baví rozsévat strach. A záporák, který mi připomíná kombinaci Benedicta Cumberbatche ve Star Treku: Do temnoty (viz výše) a Klause z The Vampire Diaries. Navíc pro to, co dělá, má dost dobrý důvod. Jak by ho šlo nemilovat?

Příběh filmu je poměrně tradiční a předvídatelný, ale díky nesourodé a zábavné skupině hrdinů, úžasnému záporákovi a překrásnému vizuálnímu ztvárnění tato vánoční oddechovka stojí za zhlédnutí.


Tak takto vypadá můj žebříček nejlepších filmů za poslední rok. Musím podotknout, že vybrat z každého měsíce jen jeden nebylo zrovna jednoduché. Párkrát jsem volila mezi hned několika filmy, jindy jsem naopak měla problém vybrat jeden opravdu zajímavý film. Každopádně jsem viděla spoustu dalších vydařených snímků, na které jednoduše nezbylo místo (třeba někdy příště). A co vy? Jaké filmy by obsahovala vaše "top 12"? Viděli jste některý z mnou zmíněných filmů?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 veznamenistira | Web | 30. prosince 2013 v 10:27 | Reagovat

Super! :)

2 Turmë | Web | 30. prosince 2013 v 15:21 | Reagovat

To jsem ráda, že tak inspiruju ke kreativitě:). Tvůj seznam mi dal hned několik tipů, na co mrknout.

3 Boudicca | Web | 30. prosince 2013 v 18:44 | Reagovat

Přiznávám, že jsem viděla pouze 12 Angry Men, a to ještě v rámci výuky angličtiny na škole (navíc jen s anglickými titulky a v původním znění), ale líbil se mi. A to i přesto, že černobílé filmy v lásce moc nemám. Navíc to byl zajímavý pohled do amerických soudních procesů. Jinak se už delší dobu chystám na Faunův labyrint.

4 Lyra | 31. prosince 2013 v 9:00 | Reagovat

[1]:Děkuji.

[2]:To mě velice těší, snad se ti ty filmy budou líbit. :)

[3]:12 Angry Men jsem pochopitelně také sledovala s anglickými titulky a v původním znění. V původním znění ostatně sleduji všechny filmy (dabing neuznávám). To jen aby nedošlo k omylu, že tu hodnotím nadabované filmy. Faunův labyrint určitě stojí za to. Pokud máš ráda filmy s pohádkovým nádechem, se kterým se však prolíná neúprosná realita, neváhej a podívej se na něj. :-)

5 Lory | Web | 3. ledna 2014 v 20:19 | Reagovat

Musím souhlasit, že Star Trek patří rozhodně mezi ty nejlepší filmy uplynulého roku, byla jsem na něm s kamarádkama v kině ve 3D a bylo to skvělý :-D

6 Lyra | 4. ledna 2014 v 8:57 | Reagovat

[5]:Těší mě, že se v názoru na Star Trek: Do temnoty shodneme. :-) Rovněž jsem na něm byla v kině, poprvé na 3D, podruhé na 2D, a myslím, že 2D mu dokonce slušelo víc, to 3D se mi tam zdálo docela zbytečné.

7 Dragita | Web | 6. ledna 2014 v 9:38 | Reagovat

Faunův labyrint a Star Trek si mě také získaly, ráda se na ně podívám znovu. O legendární partě jsem četla, ale ještě se zbýván a to kouknout, díky za připomenutí :)
Já se letos na filmy dívala sporadicky, ale moc se mi líbil Thor 2, Enderova hra, Ledové království, Raubíř ralf a pak jedna šíleně praštěná komedie, která mě dostala - Millerovi na tripu. Určitě bych jich našla víc, třeba i duchaplnějších, ale momentálně si na víc nevzpomenu :)

8 Lyra | 7. ledna 2014 v 19:37 | Reagovat

[7]:Není zač, snad se ti Legendární parta bude líbit. :-) Já jsem si ten film vážně užila, i když by se mohlo zdát, že jsem trochu mimo cílovou skupinu, bylo to zase něco malinko jiného než ostatní animované filmy, které jsem viděla (a samozřejmě - Pitch! :D).

Na Thora 2, Enderovu hru a potažmo i Ledové království bych se chtěla podívat, takže mě těší, že se dle tvého názoru povedly a mám se tak na co těšit. :-)

9 King Rucola | E-mail | Web | 10. ledna 2014 v 8:34 | Reagovat

Snad treba trosku viac zdoraznit, ze vyznamny cesky herec a partner od Jana Wericha, Jiri Voskovec, hraje v tomto filme jedneho z "rozhnevanych muzov". (Pre mna posledna ziva stopa Voskovcova...)

10 Fantaghira | Web | 10. ledna 2014 v 11:57 | Reagovat

Znám zhruba půlku a ty jsou výtečné. Hlavně Terapii láskou mám hodně ráda.
Rozbitý svět už mi byl doporučovaný, takže se na něj chystám.
Z těch, co jsem neznala, mě ještě hodně zaujal Byzantium. Vždycky jsem ráda, když objevím nějaké dobré filmy, které jsem ještě neviděla :-)

11 ANA | Web | 10. ledna 2014 v 19:25 | Reagovat

Některé znám, některé neznám. Dvanáct rozhněvaných mužů, ano, je pozoruhodné, jak jde natočit film, který se vlastně odehrává v jendé místnosti (s trochou nadsázky si vybavuji jiný film, který se převážně odehrával v telefonní budce, ale Dvanáct mužů bylo víc ohraničených.
Faunův labyrint, to znám, fantastický film, i když dost hrůzný. Zajímavá topka, o filmu Byzantium jsem ani neslyšela, podívám se po něm. :-)

12 Lyra | 10. ledna 2014 v 22:23 | Reagovat

[9]:Samozřejmě, být to plnohodnotná recenze, jistě bych Jiřího Voskovce zmínila, ale takto jsem to nepovažovala za nutné. Každopádně děkuji za upozornění. ;-)

[10]:Terapie láskou je velmi dobrý film, už se těším, až uvidím režisérův nejnovější počin American Hustle, kde rovněž hrají Jennifer a Bradley.

Na Broken (Rozbitý svět) se určitě podívej, stojí za to, zvlášť pokud máš ráda dramata spíše komorního rázu. Byzantium pak mohu doporučit ještě srdečněji, už dlouho jsem neviděla tak výborný upírský film.

Jinak to mám dosti podobně, vždycky jsem nadšená, když natrefím na zajímavý film, jehož existence jsem si předtím nebyla vědoma. :-)

[11]:Vlastně to docela dává smysl. Když se děj odehrává v jedné místnosti, je tím kladen větší důraz na herecké výkony a především scénář, který by měl být dostatečně kvalitní, aby udržel divákův zájem i přes omezený počet lokací. Podobný film v tomto směru je např. výborný sci-fi/psychologický snímek Man from Earth, který tímto vřele doporučuji všem, kdo ho neviděli. Totéž platí o Byzantiu, Jordanův styl sice nesedne každému, ale pokud se to podaří, jedná se vždy o zajímavý zážitek.

Faunův labyrint je opravdu výborný film, jedno z nejlepších fantasy, které jsem kdy viděla (a že jich už bylo docela dost). :-)

13 maya-chan-world | E-mail | Web | 15. ledna 2014 v 17:39 | Reagovat

Tak s filmů tady znám jen Faunův labyrint a Star trek (jak bych si mohla nechat ujít Bennyho?:D) Tak tu mám nějákou inspiraci :D

14 Lyra | 16. ledna 2014 v 20:16 | Reagovat

[13]:Vypadá to, že se shodneme, Benedicta bych si také v žádné roli nenechala ujít. :-) Jinak mě těší, že tě můj seznam inspiroval.

15 Yima | E-mail | Web | 11. května 2014 v 22:34 | Reagovat

Znám z toho jen 'Má mě rád, nemá mě rád' a musím říct, že mě tento film moc nebavil. Nebylo to takové, že bych ho po půl hodině vypnula nebo ho úplně zatratila, ale podruhé bych se na něj rozhodně nepodívala. Zkrátka každý máme jiný vkus. :D
A co se týče ostatních filmů, třeba se na ně podívám, uvidím, pár mě jich zaujalo. :)

16 Lyra | 13. května 2014 v 8:09 | Reagovat

[15]:Také bych se na tento film podruhé nepodívala, ale na jedno zhlédnutí se mi líbil - myslím, že se jedná o příjemné dílo, v němž vystupují dobří herci, a které dokáže takříkajíc zahřát na duši. Proto jsem ho zvolila jako nejlepší film ledna - jednak, protože je tak krásně hřejivý, a zadruhé, protože jsem podle všeho lepší film v lednu neviděla. :-)

V tom případě přeji, ať se ti vyhlédnuté filmy zamlouvají. :-)

17 Lenny | E-mail | Web | 13. května 2014 v 15:10 | Reagovat

Faunův labyrint jsem viděla, je to nádherný film, ale nějak nemám chuť vidět ho znovu, na mě je příliš krutý (měla jsem z něho noční můry, což se mi už dlouho nestalo). Jinak skoro nic neznám, ale hodně jsi mě nalákala, určitě některé filmy zkusím!

18 Lyra | 14. května 2014 v 8:14 | Reagovat

[17]:Ano, Faunův labyrint je opravdu silný film a jeho opětovné zhlédnutí je psychicky náročné. Sama jsem ho viděla několikrát a závěr mě vždy dostane skoro úplně stejně, jako když jsem se na film podívala poprvé.
Tak ať se líbí! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama