Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Dědictví (Nicholas Shakespeare)

17. června 2014 v 22:00 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
Andy pracuje v nakladatelství jako redakční asistent. Práce mu ale příliš nevynáší a tak se Andy neustále potýká s nedostatkem peněz. To se změní, když se vydá na pohřeb svého bývalého učitele... a shodou okolností skončí na pohřbu Christophera Madigana, člověka, kterého neznal. I přesto Madigan dokáže Andyho život obrátit vzhůru nohama, když mladík díky závěti získá část jeho bohatství.

Příběh knihy Dědictví spisovatele Nicholase Shakespeara se odvíjí ve dvou časových liniích, přičemž jedna z nich je zprostředkována pomocí vyprávění postav. Největší část děje se nicméně odehrává v Londýně 21. století a jejím protagonistou je Andy. Příběh je vyprávěn z Andyho pohledu, ale je to právě Madigan, o němž se dozvíme nejvíc a jehož charakter je pečlivě prokreslen. Autor se sice snaží učinit totéž i s Andym a přiblížit ho čtenáři díky seznámení s jeho dětstvím a především otcem, ale tato část příběhu je v konečném důsledku upozaděna ve prospěch takřka detektivního pátrání po tom, jakým typem člověka Christopher Madigan byl.

Dějová linie zabývající se Christopherovou minulostí zachycuje období od první poloviny 20. století až po Madiganovu smrt v roce 2005. Jak se čtenář postupně přesvědčuje, Madigan rozhodně nevedl jednoduchý život. Jako rodilý Armén, který se odstěhoval do Austrálie a později do Anglie, musel čelit mnoha problémům, přičemž předsudky vyplývající z jeho odlišné národnosti byly jen jedním z mnoha. Madiganův složitý příběh, který odhaluje příčinu jeho uzavřenosti v pozdějším věku, je vyprávěn jeho dlouholetou společnicí Maral. Kromě Madigana v průběhu vyprávění o jeho minulosti dostanou prostor i další lidé, jako je například Madiganova životní láska Cheryl a jeho přítel Don Flexmore, kteří oba v Madiganově životě hráli důležitou roli. Ačkoliv postav v knize vystupuje poměrně hodně, jsou všechny dostatečně výrazné a navzájem odlišné, aby nebyl problém si je zapamatovat a vyznat se v tom, kdo je kdo.

Vzhledem k obecnému názvu knihy čtenář zpočátku neví, co přesně od příběhu očekávat (obzvláště pokud si nepřečte anotaci jako já, protože se chce nechat překvapit :). Kniha samotná v tomto zmatku příliš nenapomáhá, protože nejdříve zásluhou prologu vyvolává dojem, že se řadí mezi dobrodružné romány, ale ve skutečnosti se jedná o nefalšované lidské drama. I když na nějaké ty dobrodružné události také dojde a nebude jich málo. Titul knihy se dá chápat jako odkaz nikoliv k hmotnému dědictví ve formě peněz, ale dědictví v podobě Madiganova příběhu, který Andymu zprostředkuje Maral, čímž změní způsob, jakým se Andy dívá na svět.

Kniha je rozdělená do šesti částí, z nichž každá značí jistý přelom ve vyprávění. Prolog, který je zasazen do západní Austrálie v roce 1960, působí kvůli rozvláčnému tempu a používání příliš velkého množství přídavných jmen poněkud těžkopádně. Jakmile se ale děj přesune do Londýna roku 2005, tempo se zrychlí, styl psaní uvolní a příběh se ihned čte lehčeji. Nicméně je až bolestivě očividné, že kniha trpí nevyvážeností příběhu. První tři části pouze připravují živnou půdu pro vyprávění o Madiganově minulosti. Až druhá polovina knihy je dějově nabitá a dokáže zaujmout. Podobně podivným způsobem kniha využívá jednotlivé postavy, z nichž některé představí a následně je odklidí ze scény a znovu je nechá se objevit až za delší dobu, jako kdyby mezitím zmizely z povrchu zemského. To se týká především Madiganovy dcery Jeanine, která zpočátku vystupuje jako potenciální antagonista, aby následně takříkajíc vyklidila pole a znovu se objevila teprve ve chvíli, kdy ji autor potřebuje. Větší vyváženost oboje po stránce děje a rozmístění postav by knize byla jedině ku prospěchu. Za současného stavu věcí Dědictví představuje dílo, které má sice své silné (humorné/dramatické/smutné) scény a zajímavého hrdinu (Madigana, nikoliv Andyho), ale jako celek představuje pouhý lepší průměr.

Hodnocení: 6/10

Děkuji nakladatelství Kniha Zlín za poskytnutí recenzního PDF výtisku.

rok vydání: 2014
nakladatelství: Kniha Zlín
počet stran: 320
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lukáš | Web | 19. června 2014 v 18:14 | Reagovat

Mohlo by to být docela kvalitní počteníčko. Zajímavé. :-)

2 Lyra | 20. června 2014 v 9:05 | Reagovat

[1]:Nebýt toho rozvláčného začátku pochvalovala bych si ho víc. Za špatné se ale označit nedá. :-)

3 Eliška | E-mail | Web | 3. července 2014 v 16:33 | Reagovat

O této knize jsem neslyšela, a hádám, že to nemá nic společného s knihou Inheritance, kterou napsal Christopher Paolini :-D.
Každopádně, zní to moc pěkně - přidám si to na seznam knih, které si musím minimálně prohlédnout :-D.
Moc se mi na tom líbí i to, že to bude psáno z pohledu Andyho - tedy hlavní postavy -, to příběhu vždy dodá šmrnc :-).
No, 6/10 není tak špatné, ne? Až to vyjde (pokud už to nevyšlo), tak se na to podívám ;).
Moc ti děkuji za typ - pěkně prožité prázdniny a hodně sluníčka, přeji ;).

4 Lyra | 6. července 2014 v 20:45 | Reagovat

[3]:To opravdu ne, zrovna Dědictví tedy Inheritance je poměrně častý název. Doufám, že se ti kniha bude líbit víc než mně.
Andy sice hraje v příběhu velkou roli, ale Christopher je mnohem výraznějším hrdinou.
6/10, to je takové dílo, na které se dá podívat/které se dá přečíst, je příjemné, ale nijak výjimečné (samozřejmě jsou i odchylky od tohoto vzorce). Kniha už vyšla, můžeš ji zakoupit na stránce palmknihy.cz
Rovněž přeji hezké prázdniny a příjemné počasí. Zrovna to slunce bych oželela, vadí mi. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama