Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Filmový Londýn 2014 (3)

12. října 2014 v 13:13 | Vendula Kreplová |  Z mého života
Od zveřejnění předchozího dílu mini seriálu shrnujícího zájezd do Londýna, kterého jsem se zúčastnila na přelomu letošního dubna a května, uplynuly dva měsíce. Well... nemějte mi to za zlé. Škola začala a blog zákonitě ustupuje lehce stranou. Přesto se poslední část pokusím dodat o něco dřív (a pak se můžu vesele vrhnout na sepisování článků o Whoconu a Festivalu fantazie, ale to sem teď nepatří).


2.5. Den třetí

První bod pátečního programu představovala dopolední návštěva London Film School (Londýnská filmová škola), která se nachází ve středu Londýna, v Covent Garden. Školu snadno přehlédnete, protože je schovaná mezi ostatními domy a zvenčí působí nenápadně. Uvnitř je ale poměrně rušno. Ve škole nás přivítali, načež jsme se rozdělili na dvě skupiny. První se vydala na prohlídku, zatímco druhá, v níž jsem byla i já, se usadila v kinosále, aby se podívala na tři krátké filmy natočené studenty školy. Nejvíce mi v paměti utkvěl snímek He Took His Skin Off for Me o muži, který si na důkaz lásky ke své přítelkyni vysvleče kůži. Později se ukáže, že to nebyl nejlepší nápad.

Kratičké video z filmu

Jak nám bylo během prohlídky řečeno, London Film School je specifická tím, že na rozdíl od ostatních britských filmových škol usiluje o to, aby si studenti osvojili co nejvíce dovedností souvisejících s filmařením. Studenti se proto postupně střídají na jednotlivých pracovištích a učí se vše, co je potřeba k natočení filmu znát. Svoje dovednosti v průběhu celého studia testují natočením minimálně šesti filmů. Být přijat na tuto školu je podle všeho nesmírně obtížné, ale vypadá to, že se jedná o kvalitní instituci, která klade důraz na praxi a praktické schopnosti. Kdyby vás zajímala nějaká jména, studovali na ní například režiséři Sam Mendes (Americká krása), Michael Mann (Poslední Mohykán) a Mike Leigh (Tajnosti a lži).

Líbilo by se vám studovat na této škole? Pokud ano, určitě máte šanci, protože přibližně 70% jejích studentů nepochází z Velké Británie. Kromě tradičního dvouletého kurzu se vyučuje rovněž jednoletý kurz zaměřený na scenáristiku.

Po návštěvě školy jsme se vydali na prohlídku Filmovým Londýnem podle Iana Christieho, z níž jsem si absolutně nic neodnesla. To ovšem není vina pana Christieho. Londýn je krásné město, zbožňuji ho, ale je pochopitelně nesmírně rušné. Naše skupina byla příliš velká a tak jsem neměla šanci se k panu Christiemu dostat dost blízko na to, abych rozuměla, co říká. Takže jsem jen postávala opodál, nudila se, popřípadě si fotila objekty, které mě zaujaly. Pár se jich našlo.

Např. toto pěkné kino

Nebo toto neméně hezké kino

Bez starého dobrého Willa Shakespeara by návštěva Británie nebyla to pravé
Schválně si povšimněte nápisu na svitku, který Will svírá v ruce

Poté jsme měli možnost se jít podívat na British Silent Film Symposium. Tuto část programu jsem se rozhodla vynechat a místo toho jsem se vydala poznat civilnější tvář Londýna. Takže jsem udělala to, co by udělal každý logicky uvažující student... šla jsem se najíst.

Tímto si můžu odškrtnout další bod z mého bucket listu, seznamu věcí, které chci udělat, než umřu, a to položku "najíst se v bufetu typu all-you-can-eat (vše, co můžete sníst)." Zaplatila jsem deset liber a nakládala na talíř... a znovu... a znovu... a ještě jednou. Nechtěla bych se tímto stylem stravovat běžně, ale byla to zajímavá zkušenost.

Ještě mi zbýval nějaký čas, který jsem nakonec využila ke splnění dalšího bodu z mého seznamu - zajít na film do britského kina. Za dalších deset liber jsem si koupila lístek na film Zlodějka knih, který jsem chtěla vidět už delší dobu. V celém sále příjemně působícího kina jsme byli tři - já, pán, který shodou okolností seděl vedle mě, a ještě jedna slečna. Film jsem si užila, obsahoval některé originálně pojaté prvky, které z relativně přímočaré podívané učinily zajímavější dílo. Jsem ráda, že jsem na něj zašla, a o to víc, že tomu tak bylo v Británii. Trochu jsem se bála, jestli budu rozumět, ale znovu se prokázalo, že s mou angličtinou to není ani zdaleka špatné.

Zhlédnutím Zlodějky knih tento den skončil. Ještě chvíli jsem se potulovala ulicemi Londýna, prohlížela si domy, kina, divadla, jednoduše vše, co mi přišlo pod ruku a připadalo mi aspoň trochu zajímavé. V tu chvíli jsem ještě netušila, jak fascinující program a nabitý den na mě čeká zítra!

Jedno z mnoha kin, které v centru Londýna najdete

Doufám, že co nejdříve bude následovat poslední díl a tím mé povídání o Londýnu zakončím (alespoň prozatím). Buďte připraveni na vše!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 D-O-Y | Web | 12. října 2014 v 21:40 | Reagovat

Závidím! :D Hned bych jela! :D

2 Fantaghira | Web | 13. října 2014 v 19:19 | Reagovat

Londýn mám hrozně ráda. Filmovou školu sice neznám, ale na Leicester Square jsem byla pokaždé. :-)
Zlodějku knih bych taky chtěla vidět, knížku jsem četla dokonce několikrát, ale nějak se k tomu neustále nemůžu dostat.

3 Lyra | 13. října 2014 v 19:44 | Reagovat

[1]:Určitě jeď, pokud budeš mít někdy možnost, Londýn za návštěvu stojí. :-)

[2]:Tak to ráda slyším, protože ho mám taky moc ráda. Leicester Square je klasika, Filmová škola je takový nenápadný klenot v centru Londýna... alespoň pokud jsi blázen stejným způsobem jako já. :D Zlodějka knih je moc fajn film, určitě doporučuji zhlédnout! Knížku bych si chtěla přečíst, ale stejně jako se ty nemůžeš dostat k filmu, já se nemůžu dostat k ní. Snad nám to oběma vyjde. :-)

4 Boudicca | Web | 17. října 2014 v 15:21 | Reagovat

Vždycky jsem si říkala, že bych ráda na dovolené zašla do místního divadla (zatím se mi to podařilo jen v Praze), abych měla i trochu kulturní program, ale kino mě nikdy nenapadlo. Přitom je to taky super nápad, dokonce i mnohem líp realizovatelný :) Zrovna Zlodějka knih by mě bavila určitě.

5 Lyra | 18. října 2014 v 9:44 | Reagovat

[4]:Určitě to někdy vyzkoušej, jedná se o zajímavý způsob, jak poznat místní kulturu zase z trochu jiné stránky. Zajít do kina je vážně jednoduché a vyjde to levněji než návštěva divadla - alespoň v Londýně, kde se ve všech kinech, jejichž program jsem si stihla během zájezdu prohlédnout, cena za lístky běžně pohybovala kolem 8-10 liber, zatímco za nejlevnější lístek do divadla dáš minimálně dvakrát tolik (alespoň do divadla na West Endu, nevylučuji, že jinde je to levnější - třeba v Globe Theatre by údajně měly být levnější vstupenky).
Na Zlodějku knih se podívej, stojí za zhlédnutí. :-)

6 Boudicca | Web | 18. října 2014 v 11:25 | Reagovat

[5]: U divadla je spíš hloupé, že si musíš brát kompletní převlečení na večer, což zvlášť u šatů není úplně praktické. A taky se musí lístky většinou rezervovat dostatečně dopředu, protože třeba to Národní v Praze bývá brzy vyprodané (jak je to jinde, nevím). Kino je v tomto jednodušší, spontánnější :-)

7 Boudicca | 18. října 2014 v 11:25 | Reagovat

[6]: A co šaty, oblek pro chlapy! Na tom jsme se u minulé dovolené zasekli :D

8 Lyra | 22. října 2014 v 9:30 | Reagovat

[6]:Myslím, že zrovna s tím oblečením to tak horké není. Samozřejmě je nevhodné přijít do divadla oblečený v riflích, ale když si vezmeš tmavé (nikoliv riflové) kalhoty a jednoduchou střídmou halenku, nikdo ti nemůže nic vyčítat. Navíc takové oblečení se dá využít i jinak, takže si ho nebudeš muset balit s sebou navíc. S lístkami je to ovšem horší, někde bývají vyprodané opravdu brzy. Zrovna u Národního mě to nepřekvapuje, ale řekla bych, že v méně "high class" divadlech se dají vstupenky sehnat i takříkajíc na poslední chvíli - samozřejmě záleží na tom, o jaké představení jde a kdo v něm hraje... shodou okolností se tohoto tématu nepřímo dotknu v posledním článku o Londýnu. :-) Máš pravdu, že zajít do kina je lehčí, ale i tam se občas může stát, že když si nerezervuješ lístky dopředu, žádné nejsou. Stává se to zřídka, ale je to možné. Takto jsem třeba šla do Špalíčku na Příběh kmotra a nevěřila jsem vlastním očím, jak byl kinosál narvaný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama