Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Víkend na Baker Street

30. listopadu 2014 v 20:15 | Vendula Kreplová |  Z mého života

aneb mé zážitky z Whoconu 2014.

Na letošní Whocon jsem se opravdu těšila. Díky účasti na loňském prvním ročníku jsem zhruba věděla, co očekávat. Nakonec vše proběhlo jinak, než jsem předpokládala. Z největší části to bylo způsobeno tím, že jsem se nechala zapsat jako výpomoc, takže jsem místo kartičky návštěvníka dostala tu organizátorskou a po dobu Whoconu si s ní mohla hrát na velkou frajerku. To vše za cenu toho, že si nechám ujít některé přednášky, protože v době jejich konání jsem se měla nacházet na mém stanovišti a dohlížet, jestli všechno probíhá v pořádku. Mou základnou se po dva dny stala 221B Baker Street.


Oproti loňskému roku se Whocon dočkal několika významných změn. Zaprvé došlo k přesunu konání z prostor hotelu Slovan do gymnázia Kapitána Jaroše, kam se vešlo víc návštěvníků a mohli přespávat rovnou v budově, aniž by museli kamkoliv jezdit. Zadruhé se namísto listopadu Whocon konal na začátku října. Největší novinkou pak bezpochyby bylo rozšíření programu o dvě linie: Sherlocon (zaměřený na Sherlocka Holmese) a Sillycon (Monty Pythoni).

V den zahájení festivalu, v pátek 3.10., jsem dorazila do Brna. Samozřejmě jsem při cestě na Whocon málem zabloudila, ale nakonec jsem gymnázium našla. Po rozdělení hlídek - nakonec jsem dostala tři o celkové délce 8,5 hodiny - jsem měla volno a tak jsem zamířila na přednášku Sherlock Holmes a kriminalistická daktyloskopie, kterou přednášel odborník na slovo vzatý, pan Martin Kloubek, viceprezident České společnosti Sherlocka Holmese, který již řadu let pracuje u policie. Přednáška mě svým tématem lákala, ale nakonec jsem byla vinou mých očekávání spíše zklamaná. Žila jsem totiž v domnění, že se bude více zabývat vyšetřováním v příbězích o Sherlocku Holmesovi a méně dějinami daktyloskopie a aktivitami (jakkoliv zajímavými) české policie.

Poté se konalo Oficiální zahájení a křest knihy Závoj smutku. Do sálu se nahrnulo obrovské množství lidí, takže nebýt tam již předtím, nejspíš bych skončila napůl přimáčknutá na zdi. K zahájení řeknu všehovšudy tolik, že bylo poměrně vtipné a poučné z hlediska informací o práci překladatele. Zahájení se zúčastnil Tom Oakland, který se postaral o překlad výše zmíněné knihy Závoj smutku. Po ukončení přibližně o půl desáté večer jsem i s kamarádem, který přijel zdaleka a jemuž jsem se rozhodla poskytnout po dobu Whoconu ubytování, vyrazila domů.

V sobotu 4.10. pro mě Whocon začínal v půl desáté, kdy jsem měla nastoupit první hlídku. Nebyla jsem si jistá, co mě čeká, ale všechno nakonec proběhlo v pořádku. Zůstala jsem v 221B až do jedné hodiny odpolední a vyslechla si tři fascinující přednášky: Holmesologie nejen v Čechách, Sherlock Holmes v PC hrách (obě od Jiřího Mareše) a Beseda s autorem komixu Sherlocka Holmese. Holmesologie se věnovala českým společnostem studujícím život a dílo Sherlocka Holmese. PC hry vypovídaly, jak již název napovídá, o počítačových hrách s tematikou Sherlocka Holmese. Zde se musím na chvíli pozastavit a pochlubit se, neboť mi to nedá. Protože jsem přednášejícího pozorně poslouchala, podařilo se mi správně zodpovědět soutěžní otázku a vyhrát zbrusu novou počítačovou hru Sherlock Holmes: Crimes & Punishments! Výhra mě potěšila o to víc, že v soutěžích obvykle štěstí nemívám, a kdybych hru nezískala takto, nejspíš bych se k ní nedostala vůbec.

Stále v euforii díky výhře jsem přihlížela besedě s kreslířem a autorem komiksů Petrem Koplem. Petr Kopl vyprávěl o své komiksové tvorbě, ukazoval, jakým způsobem komiksy vytváří a ochotně odpovídal na všechny otázky. Na konci besedy následovala možnost zakoupení komiksů a autogramiáda.

Tou dobou už jsem ale byla na další přednášce Do you remember the first time?, kterou pořádal Scott Lee Hansen. Tento pán vystupoval na loňském Whoconu a po smršti nadšených reakcí, kterou jsem na jeho přednášku slyšela, jsem si ji nemohla nechat ujít. Očividně jsem nebyla jediná - sál byl opět narvaný k prasknutí. Zde se ale musím trochu postavit proti davu a poznamenat, že ačkoliv jsem se poměrně bavila, rozhodně tuto přednášku nehodnotím jako nejlepší z celého Whoconu. Scott Lee Hansen má bezpochyby značný talent zaujmout a rozesmát obecenstvo, ale osobně je mi mnohem bližší jiný styl humoru, méně okázalý a více ironický a kousavý, než jakého jsme se na přednášce dočkali. Přesto nelituji, že jsem na ni zašla, minimálně kvůli upozornění na výstup jediného Čecha v seriálu Doctor Who, majora Husáka!

V 15:30 mi začínala druhá hlídka a tak jsem se úderem třetí přesunula zpět do 221B, abych si vyslechla další přednášky. První byla o Martinu Freemanovi a v podstatě šlo o souhrn jeho rolí (a stejnak jsme se nedostali ke všem). V rámci této přednášky nám přednášející pustila kouzelný krátký film s Martinem v hlavní roli The Girl is Mime. Při jeho sledování jsem si vzpomněla na film Paříži, miluji tě, který obsahuje krátký segment vyprávějící o lásce dvou mimů. Film s Martinem byl v něčem podobný, ale mnohem melancholičtější.

Film The Girl is Mime

Poté následovala Historie Sherlock fandomu a pro mě osobně ještě zajímavější Sherlock Holmes a doktor Watson tiskem nejen v Čechách od Johansona, kde jsem získala tipy na spoustu zajímavých knih a dozvěděla se věci, o kterých jsem doteď neměla tušení.

Ujít jsem si nenechala ani přednášku Fenomén Sherlock Holmes, která se zabývala nejrůznějšími adaptacemi Sherlocka Holmese, od dob němého filmu (Sherlock Holmes Baffled) až po současnost. Mimochodem, věděli jste, že se chystá film Mr. Holmes, kde si přestárlého detektiva zahraje Ian McKellen? Už aby to bylo!

Sherlock Holmes Baffled = první film o Sherlocku Holmesovi.
Nutno poznamenat, že do podoby těch současných má pochopitelně daleko.

Sobotu jsem zakončila zhlédnutím živého vysílání sedmé epizody osmé řady Kill the Moon. Nebudu vám lhát, docela mě to zklamalo. Epizoda sama mi přišla slabší a navíc jsem hůře rozuměla kvůli špatné kvalitě zvuku i obrazu.

Nastala neděle 5.10. a shon posledních dvou dní se na mě začal projevovat. Když jsem jela něco po sedmé do Brna, abych stihla mou třetí hlídku v 8:30, připadala jsem si unavená. Navíc mi bylo jasné, že neděle nebude ani zdaleka tak zajímavá jako sobota. A nemýlila jsem se. V 221B bylo prázdno a na promítání krátkého československého filmu z roku 1968 Pražský Sherlock Holmes přišla jen jedna slečna. Film s Holmesem kromě názvu nemá nic společného, ale jde o docela milou hříčku. Následně jsem se trochu probrala a již živěji sledovala přednášku BBC Sherlock fanvidea. Tuto přednášku jsem viděla na Festivalu fantazie, takže nešlo o novinku, ale i přesto jsem se pobavila, i když některá videa balancovala na hranici nevkusu.

Měla jsem v plánu se ještě zúčastnit Výroční členské rady, ale únava a tahání lavic a židlí při uvádění 221B do původního stavu udělaly své, tak jsem se vydala domů (s kamarádem jsem se rozloučila už předtím).

Letošní Whocon hodnotím převážně pozitivně. Na jednu stranu obsahoval spoustu skvělých přednášek. Nedokážu se rozhodnout, která se mi líbila nejvíc, některé mi přišly lepší, jiné horší, jak už to tak bývá. Na druhou stranu jsem si kvůli hlídkování Whocon nevychutnala tak, jak bych chtěla. O to víc se ale dokážu vcítit do organizátorů, kteří mají na práci mnohonásobně víc a podle jejich vlastních slov kolikrát nestihli ani jedinou přednášku! Proto jsem ráda, že jsem si výpomoc vyzkoušela, poskytlo mi to zajímavou zkušenost.

Co se týče mé účasti na dalším ročníku, pokud to bude v mých silách, opět bych na něj ráda vyrazila. Třeba si příště najdu víc času si popovídat s ostatními lidmi a taky oběhnu více přednášek. Každopádně návštěvy Whoconu ani v nejmenším nelituji, protože jsem si kromě hmotných památek (PC hra, Závoj smutku, který jsem si nakonec koupila... ale doposud ho nemám přečtený) odnesla i příjemné zážitky. Jediné, čeho lituji, je, že jsem se letos nevyfotila u TARDIS... tak třeba příště.

A co vy? Byli jste na Whoconu? Pokud ano, jak ho hodnotíte? Chtěli byste vyrazit na třetí ročník?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Scrat | E-mail | Web | 30. listopadu 2014 v 21:14 | Reagovat

Já jsem byla na Whoconu a ze v článku zmiňovaných předášek jsem byla na Sherlock fanvideích. Máš pravdu, že ty parodie už hraničily s nevkusem, ale jinak jsem se pobavila :-)
Whocon 2014 byl zvláště povedený, soucítím s tebou že jsi musela dělat dozor, to musela být fuška ???

2 TimeLady | E-mail | Web | 30. listopadu 2014 v 21:27 | Reagovat

Na Whocon jsem se nedostala,vzhledem k mému věku by mě tam rodiče samotnou nebo s přáteli nepustili,ale jednou se tam podívám!:D
Jinak můžu se zeptat co tam ty hlídky vlastně všechno dělají?:D

3 sarush ef | Web | 5. prosince 2014 v 23:54 | Reagovat

Wohouu, ani nevím, že jsem se taková akce koná.

4 Berenika | E-mail | Web | 6. prosince 2014 v 22:11 | Reagovat

Sherlocon! Tom se ani nepochlubil, že se tam letos objevilo něco takového a to myslím, že jste se tam mohli minout. Whocon je pro mě jinak zapovězenou akcí, jelikož se mi nikdy nepodařilo prokousat se prvními sériemi seriálu.

5 Lyra | 7. prosince 2014 v 12:15 | Reagovat

[1]:Hele, jako já taky, ale na druhou stranu mi některé ty parodie přišly daleko za hranicí humoru. Chápu ovšem, že některým lidem se to líbí. Dle mého názoru je nicméně větší umění udělat fanvideo, které bude vtipné a zároveň nebude nikoho zesměšňovat (byť by bylo zamýšleno dobře). Soucítit se mnou nemusíš, i když jsem si kvůli dozoru Whocon natolik neužila, byla to má volba dozor dělat a jsem ráda, že jsem do toho šla. :-)

[2]:Držím ti palce, aby se rodiče umoudřili a jednou ti to vyšlo. Whocon za návštěvu opravdu stojí. :-)
Nemůžu mluvit za ostatní hlídky, ale mou prací bylo dohlížet na to, jestli je v daném úseku pořádek, zdali program probíhá tak, jak bylo stanoveno a bez problémů, pomáhat přednášejícím, pokud měli nějaké potíže, atd. A samozřejmě na konci Whoconu místnost uvést do původního stavu. ;-)

[3]:To je škoda, pokud máš ráda Doctora Who nebo Sherlocka či britskou kulturu obecně, neměla by sis příští ročník nechat ujít. :-)

[4]:Asi jsme se opravdu minuli, protože jsem Toma vůbec neviděla. :D Není se ale čemu divit vzhledem k počtu lidí, kteří na Whoconu letos byli. Budova navíc byla dost velká, takže i když jsem často lítala z místa na místo, mohl se přede mnou snadno kdokoliv schovat, kdyby chtěl.
Jinak Whocon pro tebe nemusí nutně být zapovězenou akcí. Pokud máš ráda Sherlocka Holmese a vše kolem něj, určitě bych na Whocon zašla tak jako tak. Letos jsem právě strávila většinu času na Sherloconu, přednášek o Doctorovi Who jsem viděla minimum a necítím se nijak ochuzená. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama