Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Výhled na květen 2015

6. května 2015 v 21:10 | Vendula Kreplová |  Zaujalo mě
Napadlo mě zavést nový projekt. Vždy na začátku měsíce napíši článek o tom, na jaké kulturní události (premiéry filmů, seriálů, vydání knih, společenské akce) se těším. Třeba se někdo inspiruje, popřípadě přihodí vlastní tip. Tak jdeme na to. :)

Filmy

7. května se do českých kin dostane film Jimmyho tančírna irského režiséra Kena Loache.

Téhož dne bude zahájena obnovená premiéra filmu Klub rváčů od génia Davida Finchera. Sice nejde o britský film, ale vzhledem k jeho kvalitám by si ho neměl nechat ujít žádný milovník kulervoucích (v tomto případě téměř doslova) příběhů.

Pro milovníky sci-fi, mezi které se též počítám, tu mám perličku v podobě premiéry filmu Šílený Max: Zběsilá cesta. V hlavní roli uvidíme britského herce Toma Hardyho. Na film se můžeme těšit od 14. května.

Dalším žánrovým kouskem, jehož premiéra proběhne rovněž 14. května, je Země zítřka (Tomorrowland). O ději sice nic moc nevím, ráda se nechám překvapit, ale trailer vyhlížel poměrně slibně.

Seriály

V květnu se budou vysílat závěrečné epizody více seriálů. V případě mnou sledovaných seriálů půjde o Gotham (první série, 5.5.), The Originals (druhá série, 12.5.), Arrow (třetí série, 14.5.), The Vampire Diaries (šestá série, 15.5.) a The Flash (první série, 20.5.). Nejvíce se těším na finále Arrow a The Flash. Upíří deníky sleduji již víceméně ze setrvačnosti a Gotham s The Originals nepatří k mým nejoblíbenějším seriálům. Zato pro komiksárny mám poslední dobou nebývalou slabost. Momentálně například sjíždím první sérii Daredevilu s britským hercem Charlie Coxem v hlavní roli a předpokládám, že během května bych se na ni mohla stihnout dodívat. Dále ještě aktivně sleduji pátou sérii Game of Thrones a ze starších děl první sérii Star Trek: Enterprise.

Většina nových seriálů se v televizi objeví až v létě, takže tentokrát to na novinky bude chudší. Zmíním pouze jednu. 4. května se odvysílal první díl druhé série Penny Dreadful, kde vystupuje více britských herců, např. Timothy Dalton, Billie Piper, Harry Treadaway a Rory Kinnear. Tato atmosférická podívaná odehrávající se ve viktoriánském Londýně kombinuje příběhy více legendárních postav, jako je např. Frankenstein nebo Dorian Gray. První série měla své chyby a nebylo jich málo, ale zvládla dostatečně zaujmout, abych se těšila na pokračování. A teď ho tu konečně máme.

Knihy

Zajímavých knih by v květnu mělo vyjít víc. Myslím, že si každý přijde na své. Zde představím ty, které mě nejvíce lákají.

Kniha zaujme již svým názvem a nástin děje upoutá ještě víc. Tematika cestování v čase se zde pojí s vyšetřováním vražd. Tato kombinace by mohla znamenat pořádně zamotaný a napínavý román, uvidíme.

Okouzlující (Alex Flinn)
YA jako vyšitá o nesmrtelné dívce, která nastoupí na střední školu, protože chce pomáhat ostatním. Zní to jako další z řady románů pro puberťáky, že? Tak proč si ji chci přečíst? Protože by mohlo jít o oddechovku, jakou v době zkouškového vždy ocením. Nic velkého od ní nečekám, takže mohu být jedině příjemně překvapená.

Pod parou (Terry Pratchett)
Nový příběh ze Zeměplochy, který by si neměl nechat ujít žádný fanoušek Terryho Pratchetta. Obzvlášť z toho důvodu, že žádnou další knihu už bohužel tento velký spisovatel nenapíše.

Nezmínit tuto knihu by byl hřích. Sherlock Holmes je obrovský fenomén, který v poslední době pro mnohé diváky oživil BBC seriál s Benedictem Cumberbatchem a Martinem Freemanem v hlavních rolích. V této knize se dočteme o historii slavného detektiva, starších filmových i seriálových zpracováních a velký důraz bude kladen na již zmíněný britský seriál Sherlock a okolnosti jeho výroby. Z tohoto výčtu jde o mého jasného favorita na přečtení.

Zóna (Geoff Dyer)
Nejen beletrií je čtenář živ. Zóna britského prozaika a esejisty Dyera se věnuje známému sci-fi filmu Stalker režiséra Tarkovského.

Události

Předem se omlouvám všem mimobrněnským, ale události se budou týkat čistě Brna vzhledem k tomu, že je to nejbližší velké město, do kterého pravidelně dojíždím.

Jakožto studentka a milovnice filmu si nejspíš nenechám ujít Noc němých filmů, která proběhne 12. května. Diváci budou moct zhlédnout filmy od Charlieho Chaplina, Bustera Keatona a George Melièse, což jsou všichni do posledního geniální tvůrci.

15. května začíná již 15. ročník Filmového festivalu studentských filmů, který realizuje Fakulta informatiky Masarykovy univerzity. Ideální akce pro všechny, kteří se zajímají o tvorbu mladých (nadějných) tvůrců.

Samozřejmě nesmím zapomenout na Muzejní noc! 16. května se otevřou dveře muzeí i dalších brněnských institucí hordám nadšených návštěvníků. Pokud mi to vyjde, budu už napotřetí mezi nimi.

27. května se v Knihovně Jiřího Mahena uskuteční autorské čtení spisovatelky Kateřiny Tučkové. Tučková bude číst ze své knihy Vyhnání Gerty Schnirch. Tvorba současných českých autorů mě zajímá a tak se na čtení nejspíš půjdu podívat. Navíc tematika druhé světové války je mi blízká už delší dobu.

S druhou světovou válkou souvisí i vernisáž fotografií Petra Daniela s názvem Děti holocaustu. Výstava se koná v Židovském muzeu od 5. do 29. května.

To je ode mě pro květen vše. Vypadá to, že tento měsíc bude pořádně nabitý a rozhodně na mě nuda nečeká. A co vy? Chystáte se na některou ze zmíněných akcí? Zaujaly vás filmy, seriály nebo knihy, o nichž píši? Či se těšíte na něco úplně jiného? Podělte se o svoje tipy a doporučení, budu ráda. :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lisi | Web | 7. května 2015 v 9:57

Já se těším na Dítě číslo 44, hlavní roli hraje rovněž Tom Hardy.

2 Tlapka | E-mail | Web | 7. května 2015 v 13:53

Perfektní nápad. Naštve mě, když se o nějaké super akci dočtu až to, že "proběhla". :D
Nejvíce se mi líbí (och, jaké překvapení) knižní oddíl. :)

3 Lyra | Web | 10. května 2015 v 9:22

[1]:O tomto filmu jsem také slyšela, vyznívá docela zajímavě, ale raději si počkám na první reakce, než uvážím, že bych na něj vyrazila. :-)

[2]:To mě rovněž vždycky nakrkne a říkám si, proč se autor reportáže nemohl o akci zmínit dřív. Nevím, nakolik knižní oddíl bude ostatním připadat užitečným, protože mi přijde, že se občas s ostatními docela hodně míjím vkusem, ale snad si v něm aspoň někdo najde to své. :-)
Btw., jestli se ti tato myšlenka zamlouvá, proč nerealizovat něco podobného? Čím více názorů od různých lidí, tím lépe! :D

4 Lenny | E-mail | Web | 10. května 2015 v 16:31

Na muzejní noc se chystám, ale o autorském čtení Kateřiny Tučkové jsem neměla ani tušení, díky za upozornění.

5 Lisi | Web | 11. května 2015 v 13:04

[3]: Já se na to těším od té doby, co jsem zjistila, že se ten film natáčí. Zbožňuji knižní předlohu.

6 Boudicca | Web | 12. května 2015 v 17:00

Projektu moc fandím, zvlášť, když je zaměřený na Brno :D Už se těším, co přijde zajímavého na prázdniny, až se budu moct také některé z akcí zúčastnit. Z filmů a knih mě zaujala jen Jimmyho tančírna, kterou mám v hledáčku už od tvojí recenze.

7 Lyra | 13. května 2015 v 19:32

[4]: Není zač, třeba se tam potkáme. :-) Ještě nevím, jestli mi čtení vyjde a v případě Muzejní noci už si vůbec nejsem jistá, protože se musím učit na zkoušky a mám toho hodně. :( Uvidíme.

[5]: Knihu jsem nečetla, ale když píšeš, že stojí za to, možná si ji vyhledám. Děkuji za tip!

[6]:Jéje, vsadím se, že o prázdninách článek tohoto ražení bude dvakrát tak dlouhý. :D Jimmyho tančírna stojí za to, ať už se na ni podíváš v kině nebo doma.

8 Lenny | E-mail | Web | 14. května 2015 v 12:49

Zjistila jsem (:D), že muzejní noc není jenom v Brně, ale i v jiných městech. A někde je ještě zajímavější - experimentální tavba železa, pazourková dílna, bylinné likéry v klášterní zahradě... 8 tipů jsem sepsala tady: http://jinyproud.cz/muzejni-noc-2015-na-jizni-morave/

9 Lyra | 14. května 2015 v 13:24

[8]:Ano, u Muzejní noci jsem mohla zmínit, že se neomezuje pouze na Brno, ale automaticky jsem předpokládala, že to lidé vědí. Mea culpa, příště si dám pozor. :) Za tipy děkuji!

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama