Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Výhled na červenec 2015

1. července 2015 v 17:00 | Vendula Kreplová |  Zaujalo mě
Červenec bývá obvykle považován za období klidu, kdy lidé mají možnost odpočívat a více se věnovat svým zájmům, na které v průběhu roku neměli tolik času. Zároveň se předpokládá, že v horkých letních dnech člověk spíš ocení na přemýšlení nenáročné filmy a seriály. Zato akcí bývá o prázdninách o to víc, takže je rozhodně z čeho vybírat. Tentokrát vynechávám knihy, protože nebyla příležitost je připravit, ale i tak si snad přijdete na své. :)

Filmy

Terminator Genisys (premiéra 9.7.): první názory nezní příliš příznivě, ale já se na tento film těším od okamžiku, kdy jsem se o něm dozvěděla, takže si názor hodlám v kině utvořit sama. Snad to bude lepší než nepodařená čtyřka.

Slow West (premiéra 9.7.): britský film odehrávající se v 19. století na Divokém Západě. Jednu z hlavních rolí ztvární můj oblíbenec Michael Fassbender jako nájemný zabiják. Jak bych si tento film mohla nechat ujít?

Ant-Man (premiéra 16.7.): Ant-Man jakožto supehrdina mě zase tolik nezajímá, ale protože poslední roky systematicky sleduji jeden komiksový film za druhým, nenechám si ujít ani tento. Třeba mě mile překvapí.

Pařížská blbka (premiéra 23.7.): film o Francouzce, která se rozhodne skoncovat s obyčejným životem, odletí do Británie a chce se provdat za prince. Buď to bude příjemná komediální oddechovka nebo naprostá hloupost, uvidíme.

V hlavě (premiéra 23.7.): nový animovaný film, který zatím sklízí velmi pozitivní ohlasy. Originální námět slibuje mnohé, takže by se mohli bavit děti i dospělí.

Věčně mladá (premiéra 30.7.): fantasy o ženě, která po autonehodě přestane stárnout. Dosavadní ohlasy jsou opět pozitivní.

Nenasytná Tiffany (premiéra 30.7.): českých hororů je pomálu, a vydařených ještě méně. Třeba se k nim zařadí i tento snímek, o jehož obsahu zatím nemám žádnou bližší představu (chci se nechat překvapit).

Vynález zkázy (premiéra 30.7.): do kin v rámci Projektu 100 opět přichází skvělý snímek Karla Zemana, který si od doby svého vzniku v roce 1958 stihl vydobýt lásku mnoha fanoušků (nejen) fantastiky.

Iracionální muž (premiéra 30.7.): nový snímek legendárního Woodyho Allena, který se železnou pravidelností tvoří nové filmy tempem co rok-to film. Tentokrát se děj Allenova nejnovějšího režisérského díla bude točit kolem profesora filozofie, který se ocitne v komplikovaném vztahu s dvěma ženami.

Filmový dobrodruh Karel Zeman (premiéra 30.7.): dokumentární film o režiséru Karlu Zemanovi, jehož jméno v tomto článku již zaznělo. Pokud tohoto režiséra máte rádi, určitě si film o něm nenechte ujít.

Seriály

Oproti předchozímu měsíci bude záplava nových zajímavých seriálů slabší, ale jeden jsem přece jen vybrala.

Tut (minisérie - premiéra 20.7.): minisérie o egyptském faraonovi Tutanchamovi. Jednu z hlavních rolí si zahraje herecký veterán Ben Kingsley.

Události

O v pořadí již 20. ročníku Festivalu Fantazie jsem zde psala. Letošní FF proběhne ve dnech 1.7.12.7. v Chotěboři. Velkým lákadlem je účast zahraničního hosta, kterým není nikdo jiný než britský herec Sylvester McCoy.

V červenci si přijde na své nejeden milovník filmů. Ve dnech 3.7.11.7. se koná Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Jde o jubilejní 50. ročník, takže to bezpochyby bude velkolepé. Z britských tvůrců přijede režisér Sean Ellis a herec Jamie Dornan.

Dalším velký filmovým festivalem je 41. Letní filmová škola Uherské Hradiště, na níž můžete zavítat mezi dny 24.7.1.8. Říká se, že pro úplný přehled novinek ve filmovém světě by měl člověk zavítat na oba festivaly, ale ať už zvolíte kterýkoliv, určitě to bude stát za to.

U filmu ještě zůstanu. O prázdninách se v Brně pravidelně konají projekce v letních kinech, od konce června až do konce srpna. Letos bude na výběr mnoho míst, kam se můžete zajít podívat na film pod širým nebem. Jejich vyčerpávající přehled najdete na stránkách časopisu Masarykovy univerzity, konkrétně v tomto článku.

Všechny milovníky literatury jistě zaujme Měsíc autorského čtení probíhající po celý červenec, na který můžete zavítat nejenom v Brně. Tentokrát přišla řada na autory ze střední Evropy. Čestným hostem tohoto ročníku je Ukrajina.

14.7. se zajdu podívat na autorské čtení Terezy Temnářky Matouškové, kterou možná znáte z jejího blogu. Terka bude číst ze své nové knihy Vílí kruhy, a jak ji znám, bude to stát za to!

Kromě filmu a literatury by byla chyba opomenout divadlo. Ve dnech 20.7.13.8. se konají Letní shakespearovské slavnosti Brno, již tradiční akce, která letos znovu nabídne rozmanité adaptace Shakespearových her.

To by bylo pro tento měsíc vše. Na co se chystáte a těšíte vy?

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Trinity Estridge | Web | 1. července 2015 v 22:43

Všechny ty filmy zní hrozně moc lákavě. :3 Hlavně tedy Slow West, Michaela Fassbendera si prostě nemůžu nechat ujít. A Pařížská blbka taky rozhodně nevypadá špatně, takže si asi procvičím francouzštinu. :3
Původně jsem se chtěla jet na FF alespoň podívat, ale z mého města jsou tak pitomé spoje, že strávit čtyři hodiny ve vlaku mi za to asi ani nestojí, přitom je to jedna hodina autem. Takže si asi budu muset počkat na příští rok, kdy už budu mít vůdčí list. :)

2 Tlapka | E-mail | Web | 1. července 2015 v 22:55

Shakespearovské slavnosti jsou skvělé. Byla jsem na nich 2x v Ostravě, ale je to příjemné oživení klasického divadla - venku, v přirozeném šeru... jen ti komáři kdyby tolik nežrali. :-D

3 Julie K. | Web | 2. července 2015 v 15:42

Na Ant-Mana zajdu i do kina.. A Slow West mě taky celkem zaujal - hlavně trailerem.. Jinak se chystám snad jen na filmovku v UH, jelikož tu bydlím, ale zaujal mě i festival fantazie - tak třeba příští rok..

Ráda bych tě pozvala na společné čtení na mém blogu - http://fantasy-maniak.blogspot.cz/2015/07/prazdniny-s-eragonem.html

4 Lyra | E-mail | Web | 13. července 2015 v 10:50

[1]:Ano, na červenec se těch zajímavých filmů vyrojilo hodně... to zase bude peněženka trpět. :D
Škoda, že jsi nejela, letos to bylo naprosto super. :) Tak třeba příští rok.

[2]:To je holt nevýhoda venkovních představení, ale kvůli Shakespearovi stojí za to vydržet i nějakého toho komára. :D

[3]:Díky za odkaz. Ant-Man i Slow West vyznívají jako zajímavé filmy, snad budou takové i ve skutečnosti.

5 Boudicca | Web | 16. července 2015 v 22:41

Letní kino je báječná věc, v MdB už jsem byla, ale zvládnu jich určitě do konce léta otestovat více. Nechceme někdy zajít spolu? Stejně tak Letní shakespearovské slavnosti mě moc lákají, loni a předloni se trefily zrovna do dovolených, tak že by se letos konečně zadařilo? Já bych na seznam ještě přidala hvězdárnu, moc se tam chci podívat :)

6 Lyra | 28. července 2015 v 7:58

[5]:Určitě bychom se mohly na letní kino domluvit, akorát u mě je zase problém s tím, abych se potom stíhala posledním vlakem dostat domů. :( Hvězdárna zní jako dobrý tip, přidám si ji na seznam míst, kam bych se mohla o prázdninách podívat.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama