Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Festival fantazie 2015

11. října 2015 v 23:06 | Vendula Kreplová |  Z mého života
Oproti předminulému roku jsem se rozhodla svoje letošní dojmy z Festivalu fantazie shrnout do jednoho článku, který navíc pojmu bodově, takže když vás jedna část nebude zajímat, můžete směle přejít na další. :)


Cesta... tam a zase zpátky
Do Chotěboře, kde se FF konal ve dnech 1. až 12. července, z Brna vyrazila větší skupina složená z pěti členů (4 kluci a já), aby se ušetřilo na jízdném. Zpět jsem cestovala sama, druhou cestu v podobně bujarém kroužku by mé nervy dost možná již nevydržely.

Spolubydlící
Během FF jsem byla ubytovaná s Eliškou, což se prokázalo jako naprosto bezproblémové. Lepší spolubydlící bych si nemohla přát. Nekouří, ve spánku neskřípe zuby, nechrápe... Zažily jsme spolu nejedno dobrodružství, jako byl například výlet do Tesca na druhém konci Chotěboře (ale loni stálo blíž!), odpálkování dvou ukrajinských kluků, hraní deskovek, hýření na tanečních party, snídaně za doprovodu Mysterious Ticking Noise a mnoho dalšího...

Ubytování
Již potřetí jsem se ubytovala na internátu hotelu Fantazie. Ubytování ani tentokrát nezklamalo - společné dámské umývárny se třemi sprchami, z nichž jedna neměla závěs, z druhé tekla voda jenom tehdy, když jste celou dobu mačkali čudlík, a pouze třetí fungovala bez problémů. Pokoj byl z hlediska vybavení skromný, nicméně na přespání bohatě stačil, přes den jsme v něm trávily naprosté minimum času. Zajímavá na ubytování je skutečnost, že na poslední čtyři dny jsme se s Eliškou přesunuly do jiného pokoje, který vypadal mnohem lépe než ten předchozí, ačkoliv se oba nacházely ve stejné cenové kategorii. Záhada...

Dobroty
Snažila jsem se pečlivě stravovat, abych neztratila pracně vydobytou svalovou hmotu. Našel se prostor pro pár dobrůtek, jako byl Matcha Ice Tea (který v letním vedru představoval jediný rozdíl mezi příčetností a šílenstvím), čaj Lloyd s příchutí Horké ovoce, čaj Pickwick - Fresh Moutain, a jeden z čajovny, kam jsme s Eliškou vyrazily se uklidnit po vyčerpávajícím dni - černý ochucený čaj 1000+1 noc, který byl moc dobrý. Co se týče stravování, jedla jsem na vlastní pěst, nikoliv v bufetu. Většinou jsem na oběd zavítala do restaurace na náměstí hned vedle již zmíněného bufetu nebo do asijské restaurace, kde za 75kč dělali naprosto výborné rizoto s kuřecím masem, na které budu ještě dlouho s láskou vzpomínat. :)

Když už píši o jídle, nesmím zapomenout zmínit Snídaně s Harrym. Šlo o skvělý bod programu, který se během trvání potterovské linie konal vždy v 9 ráno. Přišli jste, naložili jste si jídlo a pití dle libosti a za dobrovolný symbolický poplatek jste mohli hodovat. Navíc se k snídani pouštěl zábavní doprovod v podobě videí. Mysterious Ticking Noise samozřejmě nemohlo chybět!

Filmy a seriály
Do kina jsem zašla celkem na 9 filmů, z toho 7 novinek (Predestination, Chappie, Rezistence, Výchozí bod, Ex Machina, Terminator: Genisys, Jurský svět) a 2 dříve zhlédnuté (Hobit: Šmakova dračí poušť, Kingsman: Tajná služba). Z novinek jsem se nejvíc těšila na pokračování Terminátora. Žádný film mě vyloženě nezklamal a některé takřka nadchly. Mimo kino jsem viděla pohádku O statečné Kačence aneb krčma hrůzy (1972), což je neuvěřitelně milý příběh, v němž teče spousta krve a sekají se nejrůznější části těl, a horor Kostka (1997), který jsem sice už viděla, ale bylo fajn si ho po delší době připomenout. Rovněž jsem se zúčastnila promítání mého oblíbeného filmu Snídaně pro psy (2007), které bylo spojené i se soutěží, z níž jsem si odnesla cenu dle vlastního výběru (klíčenku).

Seriály šly stranou, ale poslední den FF jsem se na popud Elišky zúčastnila maratonu sledování muzikálového fantasy Galavant, kde jsem na jeden zátah zhlédla všech 8 dílů první série.

Noví/staří známí
Během FF jsem poznala několik nových lidí. Například příjemnou dvojici z Prahy, kterou jsem potkala na besedě se Sylvesterem McCoyem. Na cosplayové soutěži jsem se pro změnu osobně setkala s Ash, kterou jsem předtím znala pouze přes internet. Ze starých známých jsem narazila na Ivet, s níž jsem se seznámila na předloňském FF, kdy jsme se ocitly jako náhodné spolubydlící ve stejném pokoji.

Psaní
FF byl silně inspirující. Záplava fantazie v nejrůznějších podobách vedla k tomu, že se i má vlastní fantazie probudila k životu a pomohla mi překonat pisatelský blok, který se mě předtím držel jako klíště. Za dvanáct dní konání festivalu jsem v psaní mého románu pokročila víc než za posledních pár měsíců. Napsala jsem několik desítek stran a především se mi podařilo zdolat jeden významný milník - prvních 100 stran!

Moje přednášky
Na FF jsem měla dvě přednášky, přičemž obě spadaly do linie britské tvorby, obě se týkaly seriálu Doctor Who a obě se konaly ve stejný den. První z nich Depresivní hodinka s Doctorem spočívala v pouštění videí, které by se za optimistické daly označit jen stěží. Druhá přednáška Tisíc tváří Doctora představila další zajímavé filmy a seriály, kde bylo možné vidět čtyři nejnovější představitele Doctora - Christophera Ecclestona, Davida Tennanta, Matta Smithe a Petera Capaldiho.

Jako vydařenější hodnotím druhou přednášku. Při první se vyskytly problémy s technikou (na monitoru se mi nezobrazoval obraz, takže při pouštění videí a nastavování hlasitosti jsem se musela řídit projekčním plátnem, což bylo poněkud matoucí) a také jsem doposud nepřekonala nervozitu. Při druhé přednášce již žádný technický problém nebyl a navíc jsem věděla, do čeho jdu, takže jsem si ji užila mnohem víc. Doufám, že totéž platilo i o posluchačích. :)

Deskové hry
Když jsem zrovna nebyla na přednáškách, v kině, nepsala jsem jako o závod či se neoddávala úvahám o své výjimečnosti, nejednou jsem se nacházela v herně s deskovkou rozloženou na stole. Za dobu trvání festivalu jsem ozkoušela několik pro mě doposud neznámých her: Krávy (vyhrála jsem!), Time's Up: Filmy (remíza s Eliškou), Tokaidó (poměrně složité, ale zábavné a dobře zpracované), Timeline - Objevy (vedla jsem si velice slušně, aspoň k něčemu mi ta maturita z dějepisu je :) a Halali (zábavné, ale chvílemi též iritující).

Cosplay
Letošní FF byl mimo jiné pro mě výjimečný i v tom ohledu, že jsem si poprvé vyzkoušela cosplay. Zvolila jsem si pro začátek velmi jednoduchý kostým a šla za Vulkánku. Tato volba byla jasná okamžitě, jakmile jsem na možnost účasti v cosplayové soutěži pomyslela. Vzhledem k letošní smrti Leonarda Nimoye jsem se rozhodla jeho památku uctít zpěvem jedné z jeho písní, překrásné Maiden Wine. Před vystoupením jsem byla nervózní, ale jakmile jsem vystoupila na pódium, kde se na mě dívalo několik stovek lidí, nervozita rázem zmizela a písničku jsem zazpívala bez zadrhnutí.

Soutěž jsem pochopitelně nevyhrála, můj kostým byl opravdu jednoduchý, ale ráda jsem si cosplay vyzkoušela. Jen pak sundávat ty přilepené špičaté uši bylo peklo. :)

Sport
Během FF šlo jakékoliv cvičení do kopru, což se ostatně dalo čekat... Festival Fantazie beru jako příležitost vybočit z každodenního rytmu a to znamená i dát si pauzu od cvičení. Úplně jsem ale nezahálela, kromě účasti na diskotékách jsem zašla na workshop Shake It!, kam jsem proti její vůli dotáhla i nebohou Elišku a zatančily jsme si ve stylu zumby. Vyzkoušela jsem rovněž Lindy hop, ale odtamtud jsem odešla brzy po začátku, tanec ve dvou a navíc s komplikovanými kroky pro mě prostě není.

Taneční párty
Nebyla by to ta správná zábava, kdybych nezašla aspoň na jednu z řady tanečních párty, které se na FF konaly. Chvíli jsem byla na 80.-90. Party, ale hudba byla příšerná a vůbec se na ni nedalo tancovat, tak jsem to brzy vzdala. S Eliškou jsme se přesunuly na Večírek profesora Křiklana, který se konal ve stejnou dobu. Večírek byl oproti předchozí katastrofální párty naprosto úžasný, hudba se poslouchala jedna báseň a tančilo se na ni skvěle (vrcholem bylo nejspíš vytvoření hada na písničku 500 Miles). Večer měl zajímavou dohru v podobě průtrže mračen a silné bouřky, která z cesty na hotel udělala dobrodružný zážitek. S Eliškou jsme se dvakrát vrátily zpět kvůli obavám, aby do nás neudeřil blesk. Teprve napotřetí jsme sebraly všechnu odvahu a došly až na hotel.

Festival jsme zakončily nejlepším možným způsobem - účastí na Infantilní diskotéce! Infantilní diskotéka byla přesně taková, jak název napovídá. Infantilní. Šílená. Neuvěřitelně zábavná. Zatancovala jsem si na písničky, které jsem v dětství zbožňovala, projela sál i okolní chodby ve vláčku za zvuků písničky Jede jede mašinka a protočila v kole několik chlapců. Když jsme odešly, byla jsem ve stavu blízkém euforii, takto výborně jsem se nepobavila už dlouho, jestli vůbec někdy.

Přednášky
Byla jsem přibližně na čtyřiceti přednáškách. Kdybych tu měla psát o každé, byli bychom tu ještě hodně dlouho (i tak už je tento článek dlouhý až hanba), nakonec tedy vybírám několik nejlepších:
  • Mary Sue ve Star Trek novelách (Tess): Tess obecně dělá výborné přednášky, pokud někdy budete mít možnost na některou zajít, neváhejte. Na této přednášce četla ukázky a některé z rozebíraných novel byly tak špatné, že si je snad budu muset doopravdy přečíst. :)
  • Novinky ze světa Harryho Pottera (Wizardy): očividně málo sleduji Pottermore, protože jsem o spoustě věcí, které Wizardy zmínil, doteď neměla tušení. Každopádně jsem se ráda dozvěděla něco nového o mé oblíbené fantasy sáze.
  • Doctor Who omalovánky: kdo by si rád nehrál s barvičkami? Popustila jsem uzdu kreativitě, jak se dřív nebo později možná budete moct přesvědčit na vlastní oči. :)
  • Britské seriálové klenoty 2010s (namuras): ohledně této přednášky mám jen jediný negativní postřeh - přišlo mi, že přednášející příliš zdůrazňovala LGBT prvek v seriálech, což je téma, které mně osobně nevadí, ale ne každý britofil ho musí vyhledávat. Jinak ale šlo o inspirující přednášku plnou tipů na seriály hodné pozornosti.
  • Titanic - loď snů (kpt. Jack): opakovaná přednáška z minulých ročníků, takže pokud jste ji letos nestihli, máte šanci na ni zajít jindy. Koho zajímá příběh "nepotopitelné" lodi, určitě by tak měl učinit. Ráda jsem se dozvěděla, jak to bylo doopravdy a jak moc si Cameron ve svém filmu vymýšlel. :)
  • Sci-fi a fantasy nemoci a zranění (Jan Drozd): položili jste si někdy otázku, jak by zranění z filmu nebo seriálu vypadalo ve skutečnosti? Pokud vás podobné věci zajímají stejně jako mě, pak byste si tuto přednášku nejspíš rovněž užili. Došlo například na ukázky z filmů Gladiátor, Hannibal a Captain America: Návrat prvního Avengera.
  • Historické antikoncepční metody (Miroslav Havlín): nahlédnutí do minulosti já vždy ráda. Některé metody mě opravdu pobavily... Například takové potření penisu dehtem. Kapusta. Sedm nebo devět skoků dozadu (co by se stalo, kdyby žena udělala osm?). A perlička na závěr - 24 pulců ulovených v předjaří.
  • Ženy a sexismus ve Star Treku (Melkora): oči otevírající přednáška. Doteď jsem netušila, jak moc má Star Trek ve zvyku likvidovat úspěšné, inteligentní a nezávislé ženy... Je to špatné, vážení. Melkora měla skvělý projev, kromě této přednášky jsem si nesmírně užila i její další přednášku ST Homosexualita vs. "homosexualita".
  • Jako třetí nejzajímavější přednášející kromě Tess a Melkory volím Zuzku (Čertisko), která si dala kromě krásného dobového kostýmu záležet i na svých přednáškách. Byla jsem hned na čtyřech - Úvod do period dramas, Austenová rotuje, Tanec v period dramas a Recyklace v period dramas - a všechny se povedly.
  • Zeměplošské dobroty: žranice přibližně o sedmi chodech na motivy Zeměplochy, co na to víc říct? Nezapomenutelné, především jahodový klátil připomínající svým tvarem hodiny na brněnském Náměstí svobody (zasvěcení ví, nezasvěcení nechť googlí).
Na závěr přikládám pár fotografií.

Tradiční fotka u TARDIS nesmí chybět!

A co teprve fotka uvnitř TARDIS! Toho batohu si prosím nevšímejte. :)

Mé vulkánské já v plné kráse

Letošní jubilejní 20. ročník Festivalu fantazie jsem si opravdu užila. Ještě není jisté, jestli se podívám i na další, ale to už je ve hvězdách. Jedna věc je nicméně jistá už teď - ještě se dočkáte jednoho článku týkajícího se FF, pokud vám náhodou tento nestačil. :)

P.S. Pokud by vás zajímal Eliščin pohled na věc, doporučuji k přečtení její článek A bylo to legendární (FF 2015).

Děkuji Elišce a J. Kufnerovi za svolení použít v článku jejich fotografie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic | E-mail | Web | 12. října 2015 v 8:34 | Reagovat

Super fotky a zážitky, závidím! :) Hlavně ty přednášky vypadají opravdu zajímavě... Snad mi to jednou vyjde :)

2 Dragita | Web | 13. října 2015 v 10:27 | Reagovat

[1]: Vulkánec? To jsi dobrá - chtěla bych to vidět naživo :-D
Jak to tak vypadá... ach, taky by se mi líbilo tam být a užívat si.

3 Lyra | 18. října 2015 v 15:37 | Reagovat

[1]:Přednášky nejenže vypadají zajímavě, ale opravdu byly zajímavé, a to jsem napsala jen o zlomku z nich. :) Určitě někdy na FF zajeď, aspoň na pár dní, byla by škoda to nevyzkoušet! :)

[2]:Smůla, no, budeš si muset počkat na jiný cosplay, bude-li někdy nějaký. :-D
Tak třeba to vyjde někdy jindy... příští rok? :) Festival Fantazie je fajn dovolená pro ty, kteří si chtějí oddechnout, pobavit se a nechce se jim či nemají finance na to jezdit do zahraničí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama