Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Výhled na říjen 2015

4. října 2015 v 14:18 | Vendula Kreplová |  Zaujalo mě
Začala mi škola, takže mám i v kombinaci s brigádou a domácími povinnostmi práce nad hlavu. Přesto si nikdy nenechám ujít věci, na které se lze těšit. Říjen je z tohoto hlediska opravdu bohatý, uvidíte sami. :)


Filmy

Marťan (premiéra 1.10.): nový film britského režiséra Ridleyho Scotta. Scott proslul především díky velkým epickým snímkům. Velké epické sci-fi v jeho podání by tudíž mohlo vypadat dobře. Hlavní roli ztvárnil Matt Damon, jehož sice příliš nemusím, ale ani to mě od zhlédnutí filmu neodradí. Určitě se vyplatí vyrazit na film do kina, na velkém plátně bude příběh o vesmírném Robinsonovi Crusoe vypadat nejlépe.

Trailer:

Pan (premiéra 8.10.): další film zajímavého britského režiséra. Tentokrát je jím Joe Wright, který divákům předloží napínavou fantasy podívanou, v níž se společně s hrdiny podíváme do Země Nezemě. Největším hereckým lákadlem je pravděpodobně účast Hugh Jackmana jako Černovouse. Opět platí, že je dobré film zkouknout na velkém plátně, protože s velkou pravděpodobností půjde o vizuální žranici.

Trailer:

Purpurový vrch (premiéra 15.10.): můj absolutní favorit měsíce října, na který do kina vyrazím, i kdyby trakaře padaly! Tom Hiddleston v roli záhadného muže, stará Anglie, děsivé viktoriánské sídlo... Film natočil Guillermo del Toro, který atmosférické temné podívané umí jedna báseň, jak dokázal například nezapomenutelným Faunovým labyrintem. Pokud vás nenaláká ani tohle... už jsem zmínila Toma Hiddlestona?

Trailer:

Legendy zločinu (premiéra 15.10.): po vší té fantastice tu mám kousek z jiného žánru. Britský thriller je zasazen do 50./60. let, kdy Londýn ovládala gangsterská dvojčata Krayovi (dvojrole Toma Hardyho). Kromě Toma se ve filmu objeví další zajímaví herci jako David Thewlis nebo můj oblíbenec Christopher Eccleston. Mohlo by jít o drsnou podívanou oživenou osobitým humorem, přesně jak je Britové umí.

Trailer:

The Program: Pád legendy (premiéra 15.10.): nevím, proč název filmu nepřeložili úplně, ale budiž... Jde o nové drama britského režiséra Stephena Frearse, jehož hlavním hrdinou je Lance Armstrong. Armstrongovým protivníkem bude irský novinář, který slavného sportovce podezírá, že ke svým úspěchům si dopomáhal dopingem. Téma nezní nejhůř, slibuje dostatečně kontroverzní a zvraty naplněnou podívanou. Ržisér Frears navíc opakovaně dokázal, že filmy natočené podle skutečných událostí jsou jeho šálkem čaje (Královna, Philomena).

Trailer:

Poslední lovec čarodějnic (premiéra 22.10.): a zpátky k fantastice. Hlavním hrdinou snímku je nesmrtelný bojovník, který se bude muset postavit samotné královně čarodějnic. Nesmrtelného bijce si zahraje Vin Diesel, kromě něj ve filmu bude vystupovat Rose Leslie (Ygritte z Hry o trůny), Elijah Wood, Joseph Gilgun (Misfits) a herecká legenda Michael Caine. Atmosférických fantasy řežeb není nikdy dost, třeba se k nim zařadí i tento film.

Trailer:

Sicario: Nájemný vrah (premiéra 29.10.): jako poslední premiéru tu mám akční krimi, v němž si zahraje moje oblíbená britská herečka Emily Blunt. Příběh se bude točit kolem naivní agentky FBI (Blunt), jejíž ideály budou konfrontovány se skutečností poté, co se ocitne uprostřed drogového konfliktu.

Trailer:

Seriály

Kromě již rozjetých seriálů, na něž se těším (The Flash, Arrow, The Vampire Diaries, The Originals), jsem vybrala jednu novinku.

Supergirl (premiéra 27.10.): seriál o Supermanově sestřence, která následuje svého slavného bratrance a dostává se na Zemi. Tam si vybuduje vcelku spokojený všední život, ale pokud je vaším příbuzným superhrdina, to by v tom byl čert, abyste se spokojili s něčím všedním... Pro komiksové seriály a filmy mám poslední dobou slabost a Supergirl (podle první uniklé epizody, ale pššt!) vypadá jako příjemná oddychovka se sympatickou hlavní hrdinkou.

Trailer (který se příliš nepovedl, nenechte se jím však odradit):


Knihy

Bezmocní tohoto světa (Boris Strugackij)

Poslední román Borise Strugackého, jednoho ze slavných bratří-autorů sci-fi. Nástin děje zní slibně - skupina superhrdinů vedená senseiem, vydírání, mafie a Petrohrad na přelomu tisíciletí... Od Strugackých jsem doposud nic nečetla, proč tedy nezačít tímto románem?


Příběh se odehrává ve dvou časových liniích a vrací se až do roku 1916, kdy se krásná Francouzka Sophia stává objektem vášně německého důstojníka. Sophiin portrét ovlivní o takřka sto let později život jiné dívky - Liv, která rovněž bude muset bojovat o to, co je jí na světě nejdražší. Na předchozí díla britské spisovatelky Jojo Moyes jsem četla pozitivní recenze, ale doposud jsem s její tvorbou neměla tu čest, třeba se to změní právě s jejím novým románem.

Mezi dvěma světy (Scott Westerfeld)

Opět román o dvou dějových liniích. Jedna z nich se točí okolo mladé spisovatelky Darcy, která svůj dosavadní život vsadila na šanci vydat svůj román a přestěhovala se do New Yorku, kde nikoho nezná. Druhá dějová linie se odehrává v Darcyině románu. Knihy pohrávající si s příběhem uvnitř příběhu mám ráda, o to více když se věnují otázce spisovatelské činnosti, což je mi téma pochopitelně blízké vzhledem k mým vlastním spisovatelským ambicím. Od Scotta Westerfelda mám shodou náhod právě rozečtený jeho starší román Oškliví, takže pokud se mi bude líbit, určitě si nenechám ujít i Mezi dvěma světy.

Kim Čong-il uvádí (Paul Fischer)

Kniha podle skutečné události vypráví o tom, kterak korejský diktátor Kim Čong-il unesl dva filmové tvůrce, aby pro něj natáčeli filmy. Jakožto studentku filmu mě tato kniha svou anotací zaujala, navíc vychází ze skutečných událostí, což často slibuje bizarnější příběh, než na jaký by se zmohla lidská fantazie.

Hořká setba (Ian Tregillis)

Příběh z alternativního dvacátého století, z období druhé světové války, kdy na straně Britů bojují démoni a na straně Němců vojáci s nadpřirozenými schopnostmi. Fantasy mám ráda, o to více pokud si pohrává s historií a dává jí nový rozměr.

Harley Quinn 1 (Amanda Conner)

Opět se projevuje má slabost pro komiksy. Jak lze ale odolat knize vyprávěné z pohledu šíleného superpadoucha? Tím spíš pokud oním šíleným superpadouchem je žena, s čímž se bůhví proč dokážu docela ztotožnit. :)

Kronika sci-fi (Guy Haley)

Má snad cenu vysvětlovat, proč mě tato kniha zaujala? Přehledný chronologicky zpracovaný průvodce žánrem, který milují tisíce diváků a čtenářů, mě nevyjímaje. Nedokážu odolat.

Události (opět pouze v Brně)

Svět našimi smysly - interaktivní výstava (1.10.-29.10.): výstava přibližující návštěvníkům svět nevidomých a neslyšících lidí. Vstup zdarma.

Umělecká řemesla 2015 (5.10.-25.10.): výstava děl z nejrůznějších uměleckých řemesel. Vstup zdarma.

Filmový pondělek: Alfred Hitchcock: North by Northwest (5.10.): promítání známého filmu britského režiséra Alfreda Hitchcocka Na sever severozápadní linkou (1959). Pokud jste doposud neviděli, doporučuji ke zhlédnutí, výborný film. Vstup zdarma.

Dvouhodinový maraton čtení (7.10.): představení kvalitních nových děl českých spisovatelů v Knihovně Jiřího Mahena.

Židovský hřbitov (11.10.): procházka židovským hřbitovem. Doporučuji k návštěvě, je to fascinující místo.

Drákula (13.-15.10.): divadelní adaptace známého románu Brama Stokera v podání Divadla Polárka, které se na hororový příběh pokusí podívat s humorem.

Filmová noc / CH. Nolan (16.10.): promítání dvou vynikajících filmů známého britského režiséra Christophera Nolana - Dokonalý trik (2006) a Počátek (2010). Vstup zdarma.

Divadlo Drak: Poslední trik Georgese Mélièse (17.10.): inscenace Divadla Drak inspirovaná životem průkopníka filmu, Francouze Georgese Mélièse. Vypadá to, že by mohlo jít o to pravé představení pro někoho, jako jsem já - studentku filmu se slabostí pro fantastiku (Méliès jako jeden z prvních začal točit filmy spadající do žánru fantastiky).

Jak vidíte, říjen bude nabitý měsíc a rozhodně nebude příležitost se nudit. :) Na co se v říjnu nejvíc těšíte vy? Zaujalo vás něco z mého článku?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tlapka | E-mail | Web | 4. října 2015 v 15:53 | Reagovat

O jedné interkativní výstavě jsem zrovna napsala, ale bohužel o jiné... tahle by mě taky určitě potěšila, kdyby nebyla tak daleko. :( Asi se prozatím budu muset spokojit s úžasem ze znakové řeči.

2 Melanie | Web | 4. října 2015 v 16:17 | Reagovat

Ten Purpurový vrch vypadá skvěle! Nechápu, že jsem o něm ještě neslyšela. Hned se jdu podívat, kdy to dávají v kinech v okolí. :-D

3 Trinity Estridge | Web | 4. října 2015 v 17:03 | Reagovat

Na Crimson Peak se strašně moc těším, Pan's Labyrinth jsem viděla před strašně dlouhou dobou a musím říct, že ačkoliv do kina se na to asi nedostanu, rozhodně se na to podívám co nejdřív, protože to určitě bude úžasný film, už trailery jsou epické.

4 Leri Goodness | Web | 4. října 2015 v 18:54 | Reagovat

Na purpurový vrch bych se ráda podívala. :)

5 Bookeaterka | Web | 4. října 2015 v 19:27 | Reagovat

Přidávám se k většině- Purpurový povrch je můj favorit, ale i Pana bych ráda viděla. :)

6 all-is-magic | E-mail | Web | 4. října 2015 v 20:19 | Reagovat

Hm, Purpurový vrch a Poslední lovec čarodějnic vypadá opravdu dobře :)) Jinak z knih u mě vede Mezi dvěma světy :)

7 Lisi | Web | 4. října 2015 v 20:52 | Reagovat

Popis knihy Dívka, jíž si tu zanechal je přesně to, co mám ráda.

8 Sentencia | Web | 5. října 2015 v 18:56 | Reagovat

Říjen je na zajímavé tipy opravdu bohatý. Jednoznačně nejzvědavější jsem na zpracování Wrigtova Pana, protože film Petr Pan je moje srdcovka. Natěšená jsem ale i na Purpurový vrch, který podle traileru vypadá hodně zajímavě ;)

9 Ann Taylor | Web | 5. října 2015 v 23:39 | Reagovat

Purpurový vrch jsem taky rozhodnutá vidět děj se co děj! :D

10 Alienor | Web | 8. října 2015 v 17:05 | Reagovat

Moc se těším na Crimson Peak, doufám, že mi to časově vyjde, abych na to do kina zašla. Toma Hiddlestona na velkém plátně není nikdy dost :D

11 Lyra | 12. října 2015 v 11:18 | Reagovat

[1]:Kdybys měla v říjnu cestu do Brna, můžeme zajít na výstavu spolu. :) Já jenom doufám, že si na ni opravdu najdu čas, v poslední době jsem v jednom kole, i když by to objektivně vzato mohlo být ještě horší.

[2]:Proto mě tady máte, abych pravidelně začátkem měsíce čenichala a vyčenichala premiéry zajímavých filmů. :D Pokud na film půjdeš do kina, pak dej vědět, jak se ti líbil (nebo ještě lépe - napiš recenzi :).

[3]:Škoda, myslím, že zrovna Purpurový vrch by byl v kině ještě lepší zážitek než doma. Každopádně s tebou souhlasím, že film vyhlíží naprosto skvěle. :)

[4]:Tak to (soudě podle ostatních komentářů) nejsi ani zdaleka jediná. :)

[5]:Jsme na tom úplně stejně. :)

[6]:Ano, říjen má opravdu co nabídnout. Na Mezi dvěma světy se též těším, téma zní vskutku slibně, snad se z knihy nevyklube slátanina.

[7]:To ráda slyším. :)

[8]:Tak snad tě nový Pan nezklame. :) Purpurový vrch se pomalu ale jistě stává sázkou na jistotu, snad tomu tak bude i ve skutečnosti.

[9]:Výborně! Pomalu si začínám říkat, že by bylo fajn uspořádat hromadnou výpravu do kina, ale vzhledem k rozdílnému bydlišti každé z nás by to dost dobře nefungovalo, škoda.

[10]:Pravda, pravda, Tom Hiddleston na velkém plátně je nedostatkové zboží, proto je třeba tuto příležitost využít. :)

12 Dragita | Web | 13. října 2015 v 10:22 | Reagovat

Tomu říkám obsažný článek. A většinou ses mi parádně trefila do vkusu. Na Pana se mrknu > hraje tam Hugh Jackman < Marťana mám doma knihu a říkám si, ne, nebudu koukat na film před knihou... ale asi to nevydržím :-D Docela mě odrazuje Matt Damon, ale podle reakcí je to super film.
Svým popisem si mě nálákala na Crimson Peak... no a Lovec čarodějnic. Já ráda fantasy, ale Vin diesel je tady nějaký děsivý a odpudivý... možná film vezmu na milost :)

Říjen je fakt nabitý. Supergirl vypadá dobře. Mezi dvěma světy už ke mně putuje, dál se těším moc moc na Pána věže a Vidořád. Docela mě zajímá i Rudá královna. Tohle bude akční podzim, koukám.

13 Lyra | 3. listopadu 2015 v 23:26 | Reagovat

[12]:Ano, říjen byl opravdu nabitý měsíc. Vypadá to, že v tom případě nejspíš máme podobný vkus. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama