Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

The Borrowers (2011)

27. prosince 2015 v 20:48 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
Některým z vás možná název totoho filmu bude připadat povědomý. Pokud ano, není se čemu divit - na podobné téma byl již jeden film natočen, a to roku 1997. Verze z roku 2011 na to však jde trochu jinak - a troufám si říct, že možná i lépe.

V domě, kde až donedávna žil pouze chlapec James (Charlie Hiscock) a jeho babička (Victoria Wood) se tajně usadil ještě někdo jiný - miniaturní rodinka Clockových, kterou tvoří táta Pod (Christopher Eccleston), máma Homily (Sharon Horgan) a dospívající dcera Arrietty (Aisling Loftus). Právě Arrietty se jednoho dne seznámí s Jamesem, když se bez dovolení svých rodičů vydá na průzkum domu. Oba mladí lidé se brzy spřátelí, naneštěstí však netuší, že Clockovým hrozí nebezpečí ze strany ambiciózního profesora Mildeye (Stephen Fry), který si je existence miniaturních lidiček až příliš dobře vědom. Poté, co se profesorovi podaří zajmout Poda a Homily, nastává závod s časem a Arrietty bude muset za pomoci sarkastického Spillera (Robert Sheehan) své rodiče zachránit dřív, než bude příliš pozdě...

Ve stejnou dobu, kdy uveřejňuji tento článek, má film na Česko-Slovenské filmové databázi ohodnoceno pouhých 62 lidí (na IMDb pak něco málo přes tisíc). Což je dle mého názoru docela smutné, neboť ačkoliv jde o televizní film, jedná se o příjemně natočenou rodinnou podívanou, a navíc s výbornými hereckými výkony navrch.

V roli profesora Mildeye září (ostatně jako vždy) Stephen Fry a kdyby jeho profesor nepoužíval k polapení miniaturních lidiček poněkud svérázné metody, přišlo by mi ho na konci filmu téměř líto. Victoria Wood, která ztvárnila Jamesovu babičku, byla též dobrá. Osobně mě potěšila i přítomnost mého oblíbence Christophera Ecclestona (Doctor Who). A samozřejmě nesmím zapomenout na představitele ústřední dvojice. Aisling Loftus se navzdory svému mládí za svůj výkon rozhodně stydět nemusí a Robert Sheehan v roli Spillera jí zdatně sekunduje. U Roberta bych se s dovolením na okamžik pozastavila. Když jsem zjistila, že v tomto filmu hraje, ještě více se prohloubila má touha ho vidět. Byla jsem totiž zvědavá, jak si Robert povede v roli odlišné od role Nathana ze seriálu Misfits. Naneštěstí jsem se to nedozvěděla, protože Spiller a Nathan jsou si charakterově docela podobní (byť Nathan je o něco drzejší). Robertovi tato role bezpochyby sedla, ale nedokážu se ubránit lehkým pochybám nad tím, jestli by si stejně dobře vedl v případě, že by hrál povahově odlišnou postavu.

Ve filmu se najde pár vydařených vtipů a samotný konec, ačkoliv není nijak překvapivý, potěší. Film navíc není příliš dlouhý a tak příjemně odsýpá. Abych to zkrátila, jedná se o ideální oddechovku pro celou rodinu, která děti pobaví a rodiče uvolní. Sama jsem se u filmu skvěle odreagovala a jelikož si myslím, že přesně tohoto chtěli tvůrci filmu u diváků docílit, už z tohoto důvodu ho můžu doporučit ke zhlédnutí.

režie: Tom Harper
délka: 90 minut
žánr: fantasy, komedie, rodinný
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama