Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Záskok (David Nicholls)

26. prosince 2015 v 17:03 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
Stephen McQueen je prototypem neúspěšného člověka. Pracuje jako herec, ale doposud se mu nepodařilo prorazit. Ve filmech nejčastěji ztvárňuje mrtvoly a v divadle pro změnu pouze představuje záskok za svého mladšího, slavnějšího a krásnějšího kolegy Joshe Harpera. Kromě toho se Stephenovi rozpadlo manželství, nerozumí si s dcerou a žije v mrňavém bytě v nevzhledné části Londýna. Pak se ale jednoho dne na večírku seznámí s člověkem, který jeho život změní. Otázkou je, jestli se bude jednat o změnu k lepšímu nebo horšímu.

Knihu Záskok britského autora Davida Nichollse jsem si nemohla nechat ujít, protože v sobě spojuje tři věci, které jsou mi blízké - literaturu, divadlo a filmy. Otevírá čtenáři náhled do světa hvězd a lidí, kteří by se hvězdami možná i chtěli stát, ale nedaří se jim to.

Největší důraz je v knize kladen na postavu Stephena, který je vylíčen se všemi kladnými i negativními vlastnostmi. Nejedná se o žádného svatouška, ale realisticky vyhlížející osobu. Stephen nejednou rozvažuje o svém životě, chování i pocitech, takže ho postupně poznáváme víc a víc.

Ukázka str. 32:

Co se týče světské slávy, Stephen nijak netoužil stát se celebritou, nebo aspoň ne celebritou světového formátu jako Josh Harper. Nedělal si žádné nároky na to, zírat z magnetů přisátých k ledničce nebo z obalů "happy mealu" v hamburgerovém bufetu. Nechtěl, aby se jeho vajgly prodávaly na eBayi, netrpěl urgentní potřebou vysedávat v restauracích u těch nejlepších stolů, a ani v koutku duše neprahl po tom, aby ho někdo teleobjektivem fotil, jak si v plavkách s nohavičkami vyvaluje panděro na něčím soukromém ostrově. Sláva ho zajímala jen jako nevyhnutelný vedlejší účinek skvěle odváděné práce. Stál o slávu plně zaslouženou, o proslulost vydobytou skrz uznání jeho práce.

Proto ho o to více frustrovalo, že zůstává trčet tady, v roli, jejíž herecká náplň byla v podstatě nulová.

Kromě Stephena v knize vystupuje především jeho herecký kolega Josh Harper. Josh je na rozdíl od Stephena člověkem, který má téměř vše - krásnou ženu, úspěšnou kariéru, spoustu fanoušků, velký byt, helmu stormtroopera z Hvězdných válek... a vypadá to, že si ničeho z těchto věcí příliš neváží (snad až na tu helmu) a jde mu jen o to se bavit a užívat si života plnými doušky. Tento pohled na věc by byl ale příliš povrchní, Josh chvílemi z knihy vychází jako naprostý sobec a jindy jako zmatený člověk, který něco hledá, ale vlastně pořádně neví, co to je.

Jako třetí tu máme Noru, Joshovu manželku, Američanku a bývalou zpěvačku. Stejně jako oba mužští protagonisté, ani Nora není dokonalá. Je inteligentní, se smyslem pro značně sarkastický humor, ale někdy nezná míru, a to nejen v rozhovorech, nýbrž i v pití alkoholu. Přesto dokáže být zvláštním způsobem okouzlující, což Stephen docení hned, jakmile se s ní seznámí. A postupně si její kouzlo uvědomuje čím dál tím víc. Ano, pokud tušíte milostný trojúhelník, nejste daleko od pravdy. Nora mi svým způsobem připomínala femme fatale, která se postaví mezi hlavního hrdiny (Stephen) a jeho ne/přítele (Josh). Nicholls nicméně tuto problematiku pojímá v mezích zdravého rozumu, takže se Nora nevrhne Stephenovi kolem krku a nezačne ho vášnivě milovat pět minut potom, co se potkají. Takto to ve skutečném životě nechodí (opravte mě, pokud se mýlím). A jestli si tato kniha zaslouží za něco vyzdvihnout, je to kromě propracovaných postav především realističnost, s jakou nám předkládá příběh odehrávající se ve světě, do něhož většina lidí nikdy nepronikne, tudíž je čtenářsky atraktivní.

V knize není nouze o humor, který okořeňuje jinak spíše pozvolna se rozvíjející příběh. Stephen je svého druhu snílek, má bujnou fantazii a často si představuje, jak by se jisté situace mohly odvíjet, přičemž se mu v hlavě přehrávají nejrůznější scénáře, které jen málokdy dojdou naplnění, avšak na vtipu jim to neubírá. K tomu přidejte Nořiny sarkastické komentáře, a máte o zábavu vystaráno.

Ukázka str. 276:

Stephenovy zkušenosti s pěstním soubojem pocházely převážně z hodin scénického boje, následkem čehož, chtěl-li někomu dát pěstí, mu instinkt velel zamířit pravou rukou oběti za hlavu a současně se levou rukou kvůli zvukovému efektu plácnout do stehna. Měl podezření, že tahle technika nebude proti pošahanému chlápkovi s šavlí příliš účinná. (...)

Kniha představuje ztělesněný ráj pro všechny milovníky filmu. Kromě toho, že se samozřejmě odehrává v prostředí divadelního a filmového průmyslu, je prošpikovaná odkazy na nejrůznější filmy, které Stephen, jakožto obrovský filmový fanoušek, zbožňuje.

Tempo vyprávění občas lehce pokulhává, ale Nichollsův styl psaní je natolik čtivý, že příběh s výjimkou několika pasáží plyne jako voda až k závěru, který mě navzdory své relativní otevřenosti potěšil díky tomu, že z něj čiší naděje ve věci budoucí. Knihu mohu doporučit všem fanouškům zároveň filmu, divadla i literatury, neboť se jedná o výborné skloubení těchto tří světů.

Hodnocení: 7/10

rok vydání: 2012
nakladatelství: Argo
počet stran: 311
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sara Whitney | Web | 26. prosince 2015 v 17:26 | Reagovat

Kniha vypadá zajímavě, poznat více zblízka filmové a divadelní prostředí mě vždycky lákalo a ukázky z knihy nevypadají špatně. Milostné trojúhelníky v jakékoliv podobě jsem sice nikdy neměla ráda, ale pokud jsou alespoň trochu promyšlené a plní nějaký účel, jsem ochotná je překousnout. Druhá ukázka mě opravdu pobavila a až dočtu to, co jsem si napůjčovala na Vánoce, ráda se po této knize v knihovně poohlédnu.^^

2 all-is-magic | E-mail | Web | 26. prosince 2015 v 20:36 | Reagovat

Vypadá to na pohodové prázdninové čtení s atraktivním tématem :)
Že bych se po ní podívala? :) I obálka vypadá zajímavě... v knihkupectví by mě hned upoutala.
Jinak realističnost jsem si v poslední době v knihách oblíbila, už jsem nějak přehlcena fantasy...

3 sarushef | Web | 26. prosince 2015 v 23:57 | Reagovat

To vypadá lákavě :)

4 Lyra | E-mail | Web | 3. ledna 2016 v 9:26 | Reagovat

[1]:Je to kniha, která určitě stojí za přečtení, moc lidí v ČR ji nezná, což je dle mého názoru škoda. Tak snad se ti kniha bude líbit. :-)

[2]:I fantasy může vyznít realisticky ve zpracování postav a v podaném tématu, ale chápu, co myslíš. :-) Po knize se určitě podívej, knih s podobným tématem zase tolik není a tato se řadí k těm lepším.

[3]:To ráda slyším. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama