Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Jude (1996)

10. ledna 2016 v 18:37 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
Děj filmu se odehrává ve viktoriánské Anglii a vypráví o vývoji vztahu dvou lidí. Jude (Christopher Eccleston), který pochází z dělnických poměrů, je bystrý a ambiciózní mladík, jehož největším snem je dosáhnout univerzitního vzdělání. Po nepříliš vydařeném sňatku proto odjíždí do města, kde se seznámí se svou sestřenicí Sue (Kate Winslet), půvabnou a inteligentní dívkou. Jude a Sue se do sebe zamilují, ale již od počátku svého svazku jsou nuceni čelit mnoha problémům, ať již se jedná o finanční potíže nebo odsouzení v očích prudérní společnosti. Je vůbec za podobných okolností možné, aby jejich vztah přežil?

Jude, natočený podle knižní předlohy Neblahý Juda Thomase Hardyho, je znepokojivě temné a depresivní dílo, které se odehrává v pošmourných kulisách viktoriánské Anglie přeplněné předsudky a zažitými stereotypy. Každá jiskra naděje je v tomto filmu záhy po jejím objevení se nelítostně udušena a štěstí hlavních hrdinů tak má jen velmi krátkého trvání.

Po dějové stránce je film velice působivý, a pokud se do něj ponoříte, je více než možné, že vás po jeho skončení zanechá ve stavu podivné emocionální zahořklosti a smutku nad vyvrcholením příběhu. Film již od začátku nastoluje relativně pomalé tempo, což je jeho největším kladem a ve stejnou dobu i záporem. Kladem, protože si zvolna buduje atmosféru a jeho závěr je tak ještě působivější. Záporem, neboť může v některých částech lehce nudit a méně trpělivého diváka by tak mohl odradit úplně.

Což by byla dle mého názoru škoda, poněvadž se jedná o snímek, který dokáže zaujmout a v mnoha aspektech si nezadá s mnohem známějšími filmy. Herecké duo Christopher Eccleston a Kate Winslet i přes své mládí odvádí výborné výkony a vzájemně se skvěle doplňují. Herci ve vedlejších rolích na sebe příliš pozornosti nestrhávají, ale minimálně výkon Liama Cunninghama v roli Sueina nemilovaného manžela, který je taktéž zajímavou a překvapivě chápavou a ohleduplnou postavou, si zaslouží zmínit. Třešničkou na tomto hořkosladkém dortu je pak miniaturní rolička Davida Tennanta, který si zahrál přiopilého studenta v baru, v němž relaxuje ve chvílích volna i Jude. Ano, došlo tu k prolomení časoprostorového kontinua, vážení - devátý a desátý Doctor se potkali! (aneb sci-fi geek se nezapře :)

Vizuální podoba filmu výtečně koresponduje s jeho dějem, poněvadž kamera je opravdu střídmá a většina záběrů působí spíše ponurým a šedivým dojmem, což příběhu dodává na naléhavosti a pomáhá dokreslit jeho celkové vyznění. Hudební doprovod v podobě jemných melodií, které v sobě mají ale i jakousi palčivou strunu, pak jen podtrhuje dojem, kterého se tvůrci filmu snažili dosáhnout, ačkoli sám o sobě soundtrack nikterak nevyčnívá a nejspíš se nejedná o něco, co byste si jen tak sami od sebe pustili.

Tento film jistě stojí za zhlédnutí, jedná se o takový menší klenot, který si nezaslouží zapadnout. Svou tematikou a pojetím bezpochyby nesedne každému, ale pokud máte slabost pro hluboké procítěné příběhy odehrávající se v čase, který je již dávno minulostí (ačkoliv jeho dozvuky příležitostně znovu vyjdou na povrch), mohu vám ho jen a jen doporučit.

režie: Michael Winterbottom
délka: 123 minut
žánr: drama, romantický
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness | Web | 10. ledna 2016 v 19:02 | Reagovat

Film jsem již viděla, je velice zvláštní.

2 Lyra | E-mail | Web | 17. ledna 2016 v 9:55 | Reagovat

[1]:To ano, každopádně za zhlédnutí určitě stojí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama