Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Match Point - Hra osudu (2005)

17. ledna 2016 v 23:00 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
Chris Wilton (Jonathan Rhys Meyers) se nedávno přistěhoval do Londýna, kde si vydělává jako tenisový instruktor. Podobná práce ale příliš nevynáší a když se Chris seznámí s bohatým Tomem Hewettem (Matthew Goode) a následně začne chodit s Tomovou sestrou Chloe (Emily Mortimer), jeho životní úroveň se značně zvýší, na což si Chris přirozeně nestěžuje. Věci se ale záhy zkomplikují kvůli Tomově krásné americké snoubence Nole Rice (Scarlett Johansson), která Chrise i přes jeho vztah s Chloe velmi přitahuje. Jak tato hra nakonec dopadne? Kdo zvítězí a kdo zůstane poražený? A je v tomto případě vítěz zároveň i tím opravdu nejšťastnějším?

Režisér Woody Allen na ploše 124 minut rozehrává fascinující příběh milostného skoro čtyřúhelníku, u kterého podobně jako u tenisového zápasu není ihned jasné, jak přesně dopadne. To vše podbarvené ústřední myšlenkou slabě načrtnutou v předchozím odstavci, která i přes jistou neoriginálnost dokáže zaujmout a donutit diváka o ní uvažovat, pokud tedy přistoupí na pravidla tvůrců filmu a nechá se jím strhnout.

Velké uznání tentokrát patří hercům, kteří jsou vskutku výborní. Jonathanu Rhys Meyersovi jeho role opravdu sedla a ačkoliv Chris rozhodně není žádný svatoušek (kdo také je?) a leckteré jeho činy by se daly označit za přinejmenším morálně pochybné, přesto ho není snadné úplně odsoudit a v závěru filmu je dokonce možné k němu pociťovat záchvěv soucitu. Scarlett Johansson je v roli Noly zpočátku správně uhrančivá a později přirozeně zoufalá, aniž by přitom dle mého názoru zabíhala do hysterie, jak soudí mnozí, kteří tento film také zhlédli. Ostatní zúčastnění též odvádějí dobré výkony, ať už se jedná o Chloiny rodiče v podání Briana Coxe a Penelope Wilton, či snad dvojici detektivů, které ztvárnili Ewen Bremner a James Nesbitt.

Nesmím opomenout zmínit jistě i to, že většina charakterů v Match Pointu je jako vystřižená ze skutečného života a celý film tak působí poměrně realisticky, kterýžto dojem ještě více podporuje v podstatě neexistující soundtrack. Jediný hudební podklad, který je ve filmu k slyšení, tvoří operní melodie, což je sice poměrně nezvyklé, ale nepůsobí to rušivě a výtečně to v těch správných momentech dotváří tu správnou atmosféru.

Celý film končí poněkud hořkosladce, ale když se nad jeho závěrem zamyslíte, tak dává perfektní smysl, neboť přesně takový - tj. hořkosladký - je i život sám. Někdy nás podrží, jindy srazí dolů a která z těchto dvou možností to bude, záleží nejen na naší snaze, ale i na štěstí. Však stejně jako tenisovému míčku stačí zlomek vteřiny na to, aby spadl na jednu či druhou stranu sítě, i náš život se během kolikrát až směšně krátké chvíle dokáže obrátit k lepšímu a nebo naopak k horšímu...

Trailer:

režie: Woody Allen
délka: 124 minut
žánr: drama, krimi, thriller
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama