Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

TOP 10 starých filmů roku 2015

15. ledna 2016 v 19:00 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
Minulý týden jsem psala o nejlepších nových filmech, které jsem v roce 2015 viděla. Tentokrát přišel čas na ty staré, z nichž bylo ještě těžší vybrat pouhou desítku, ale nakonec jsem to zvládla. :) Třeba mezi nimi najdete tip na zajímavý film, který jste doposud neviděli.

Předchozí články na toto téma: 2013, 2014 (britské filmy), 2014 (ostatní filmy)

Filmy jsou seřazeny podle data zhlédnutí, nikoliv podle hodnocení.


1. Červené střevíčky (1948)
Britský film vypovídající o střetu mezi oddaností umění a lásce. Film je neuvěřitelně krásný po obrazové stránce a příběhově se za sebe též nemusí stydět. Vrcholem celého snímku je baletní představení Červených střevíčků (od toho název filmu), které představuje dokonalé sladění hudby, tance, práce kamery a hereckých výkonů. Mysleli jste si, že Whiplash je se svou výpovědí o oddanosti umění originální? Prosím vás...

2. Desirée (1954)
Film mě zvláštním způsobem dojal, ačkoliv po všech stránkách jde o standardní melodrama, byť nadprůměrně natočené. Kvality filmu dodává ústřední herecká dvojice - krásná a křehká Jean Simmons a charismatický Marlon Brando, jehož Napoleon působí podivně melancholicky a zároveň uhrančivě. And because I was lonely...

3. Frigo jako Sherlock Holmes (1924)
Kratší groteska s Busterem Keatonem, velkou legendou němého filmu. Buster se tentokrát překonává, a to už něco znamená, vezmeme-li v úvahu kvalitu jeho ostatních filmů. Na Sherlocku jr. (jak se film v originále jmenuje) se mi zamlouvá především lehkost a vtip, s jakým zhmotňuje představy zamilovaného hrdiny a umožňuje mu překračovat hranici mezi fantazií a realitou, skutečným světem a děním na filmovém plátně. Myslím, že tento film je divácky přístupný i pro ty z vás, kdo jste doposud žádnou němou grotesku neviděli.

4. Sloní muž (1980)
Sloní muž je dílo Davida Lynche, ale na rozdíl od mistrových dalších snímků je perfektně srozumitelné. Jeho příběh je relativně jednoduchý, ale svým vyzněním vás zcela dostane. Na tom má velkou zásluhu vedle režiséra především John Hurt v hlavní roli a Anthony Hopkins jako jeho lékař/přítel. Zapomenout nemůžu ani na silný příběh, který dokáže přimět k zamyšlení a ve mně osobně navíc vzbudil vztek na lidskou hloupost a předsudky (což byl nejspíš účel filmu, takže mission accomplished).

5. Miss Potter (2006)
Občas zdlouhavé, občas přehnaně kýčovité, ale přesto mě to dostalo a v jedné části filmu jsem uronila nejednu slzu. Asi se ze mě pomalu začíná stávat lítostivá žena v přechodu... Každopádně popojedem. Hlavní hrdinka je spisovatelka, její milý (Ewan McGregor!) pracuje v nakladatelství a celé je to komplikované, protože jsme v Anglii na začátku 20. století a to přece nejde, aby žena nebyla vdaná a psala knihy, že ano? Ale jde to, jde to... nevěříte-li, přesvědčte se sami a podívejte se na tento milý a zároveň palčivý britský film. Nejlepší scéna? Zdrcená Beatrix se pokouší kreslit své postavy, ale ty jako mávnutím kouzelného proutku zlého černokněžníka mizí.

6. Třetí muž (1949)
Zvláštní... Už ani moc nevím, o co ve filmu šlo, ale co si pamatuji, je Orson Welles. Welles jako třetí muž, Harry Lime, a jeho silueta vrhaná světly nočního města, o níž hlavní hrdina neví, jestli ji opravdu viděl. Welles jako fantóm, jehož přítomnost je takřka hmatatelná a přesto nepostřehnutelná. A především Welles jako jeden z nejlepších filmových záporáků (?) všech dob. Nejlepší scéna? Závěrečná honička v kanálech. Navíc je to britský noir, jako jeden z mála. To musíte vidět.

7. Rambo: První krev (1982)
Sylvester Stallone jako své druhé nejslavnější alter-ego, Rambo. Film mě přiměl k zamyšlení nad tím, jaké svinstvo je válka a jak moc dokáže lidem v hlavách a v duších udělat bordel. A co se stane, když se takto zničený člověk dostane do konfliktu s lidmi, kteří mu rozumět nemohou a ani se o to nesnaží? Film není jen bezduchá střílečka (ve skutečnosti v něm zemře překvapivě málo lidí), ale přesto je v nejlepším slova smyslu napínavý.

8. Zodiac (2007)
Nedokážu přesně identifikovat, čím si mě tento film natolik získal. Jsou to herecké výkony? Bezpochyby. Vystižení ducha doby, v níž se příběh odehrává (od 70. let téměř do současnosti)? Určitě. Inteligentní a pochmurný příběh, který svým laděním připomíná kriminálky ze 70. let? Zcela jistě. Ale přesto to není všechno. Tento film zpočátku může nudit svým pomalým tempem, ale pokud mu dáte šanci, nakonec se vám nenápadně zaryje pod kůži a zůstane tam o to déle jako němá připomínka toho, jak moc jeden maniak dokáže zničit lidské životy. Tohle se prostě povedlo.

9. Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)
Šílené, klipově vyhlížející, barevné, zcela ujeté a mnohem zábavnější než realita. Více než hlavní hrdina mě bavily vedlejší postavy: jeho vysněná láska Ramona, která každou chvíli mění barvu vlasů, Ramonini zlí bývalí (skejťák Kapitán Amerika, super-vegan The Atom), hláškující homosexuální spolubydlící (Kieran Culkin... in your face, Macaulay!) a bubny pevnou rukou ovládající pihovatá a zamračená Kim, která je přesto kouzelná. A není sama. Na tento film není lehké se dívat, ale jedno zhlédnutí nestačí.

10. Vetřelci (1986)
Na závěr sci-fi. Ellen Ripley si to tentokrát rozdala s vetřelčí královnou a po boku měla sexy mariňáka Hickse (Michael Biehn). Ok, na Hickse zapomeňte, Sigourney Weaver si film úspěšně krade pro sebe a je ještě větší hrdinkou než v prvním díle. Get away from her, you bitch! Sledovala jsem prodlouženou verzi, poohlédněte se po ní, dává větší smysl, co se týče motivací Ripleyové, obzvlášť ve vztahu k dívence Newt.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor | Web | 15. ledna 2016 v 19:25 | Reagovat

Viděla jsem jen Zodiaca a musím říct, že... asi tím, že byl docela dost dlouhý, ve mně moc nezanechal a tak trochu mě nudil celý. Ostatní neznám, ale Sloní muž zní dobře. Pokud se nepletu, ve Z pekla na to byla narážka, vlastně tam byla "remakovaná scéna" z toho a zaujalo mě to, takže to bych si mohla najít.

2 Johnny | Web | 15. ledna 2016 v 19:45 | Reagovat

Videl som len Slonieho muža a Votrelcov. Oba to boli výborné filmy. :D

3 R. | Web | 15. ledna 2016 v 20:07 | Reagovat

miluju Scotta Pilgrima... a bohužel snad ani deset zhlédnutí není tak úplně dost :D

4 Sentencia | Web | 15. ledna 2016 v 20:58 | Reagovat

asi jsem barbar, ale z tvého výčtu jsem bohužel neviděla ani jeden film :) nějak teď není čas a to jsem si přitom řekla, že bych ráda víc četla a dívala se právě i na filmy... snad to vyjde letos :)

5 Mart1ina | E-mail | Web | 15. ledna 2016 v 22:00 | Reagovat

Většinu filmů jsem viděla a jsou fajn :) už abych měla po zkouškách a mohla se na něco po delší době podívat ;-)

6 Lyra | E-mail | Web | 24. ledna 2016 v 10:53 | Reagovat

[1]:Ano, Zodiac díky své délce vyžaduje velkou trpělivost a ne každému sedne do noty, já jsem se na něj dokázala naladit dobře, asi už jsem vytrénovaná ze školy, kde sleduji filmy, které mě kolikrát vůbec nebaví. Sloního muže si určitě najdi, je to po všech stránkách výborně zrežírovaný i zahraný film. :-)

[2]:Tak v tomto se shodneme. :-)

[3]:Tak to je opravdu velká láska. :-) Osobně nevím, jestli to dotáhnu na deset zhlédnutí, ale určitě jsem film neviděla naposled.

[4]:Aspoň se máš na co těšit, protože jsou to všechno dobré filmy. A dívat se na víc filmů a víc číst zní jako dobrý cíl do nového roku. :-) Držím palce, aby ti to vyšlo!

[5]:Jsem na tom úplně stejně, taky teď kvůli zkouškovému nemám čas koukat na filmy (tedy na jiné filmy než ty do školy) a už mi to začíná lézt krkem. Ještě že to aspoň zčásti zachraňují seriály, povinně si ordinuji jednu epizodu denně, jinak už bych se nejspíš zbláznila. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama