Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Daleko od hlučícího davu (2015)

26. března 2016 v 18:38 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
Bathsheba Everdene (Carey Mulligan) je krásná, inteligentní a svobodomyslná dívka žijící na anglickém venkově. Poté co zdědí farmu po svém strýci, spravuje ji navzdory společenským konvencím viktoriánské Anglie sama. Do jejího života postupně osudově zasáhnou tři muži - zchudlý pastevec Gabriel (Matthias Schoenaerts), starší farmář (Michael Sheen) a mladý voják (Tom Sturridge).

Carey Mulligan je již delší dobu jedna z mých oblíbených hereček, a tak jsem si její nový film zákonitě nemohla nechat ujít. Nakonec se ukázalo, že právě herci jsou největším kladem snímku. Carey je ve své roli dokonale přesvědčivá. Batsheba získala v příběhu nejvíce prostoru, její pohled na věc je upřednostněn oproti ostatním postavám, takže výkony ostatních zúčastněných v porovnání s Careyiným blednou. Byla by však chyba nezmínit Matthiase Schoenaertse s jeho zdánlivě minimalistickým podáním Gabriela, který však v těch správných chvílích projevuje ty správné emoce. Ještě lepší je Michael Sheen, který je jako nešťastně zamilovaný postarší farmář jednoznačně nejdojemnější (a to nikoliv v negativním slova smyslu) postavou filmu.

Výbornému obsazení naneštěstí podkopává paty natolik důležitý prvek, jako je scénář. Pokud jste obeznámeni s knižní předlohou Thomase Hardyho, víte, že jde o mnohovrstevnaté dílo, jehož obsah jednoduše není možné vměstnat do dvou hodin a vyvarovat se škrtání... výrazného. Film tak trpí zkratkovitostí, která se projevuje náhlými časovými skoky, prudkými změnami nálad a postojů hrdinů a chabě načrtnutými dějovými linkami, které jsou v románu mnohem lépe rozpracovány, ale v této adaptaci příliš nedávají smysl (epizoda s dívkou ztvárněnou Juno Temple). Následkem této zkratkovitosti je rovněž někdy obtížné pochopit motivace postav a jejich jednání tak může vyznívat jako dětinské či hloupé (to nejčastěji platí o Batshebě samotné). Více by románu slušelo zpracování v podobě minisérie, dejme tomu tři-čtyři hodinové díly, klidně se stejnými herci.

Kromě slabšího scénáře filmu již není moc co vytknout. Po vizuální stránce je úchvatný a naplno využívá krásu venkovské přírody. Vzhledem k zasazení děje do viktoriánské doby si navíc na své přijdou milovníci kostýmů, na nichž se očividně nešetřilo. Thomas Vinterberg je zkušený režisér a jeho nadání se nejvíce projevuje ve chvílích, kdy dochází ke střetu dvou postav (Gabriel a Batsheba se pokoušejí uchránit úrodu před zničením, Batsheba se doznává k dětinskému žertíku, který provedla). Vrcholem v tomto směru je scéna, v níž Batsheba zpívá starou baladu Let No Man Steal Your Thyme, jejíž část můžete mimo jiné slyšet v traileru.

Pokud máte rádi historická dramata o lásce, snaze se prosadit a nalézt sama sebe, Daleko od hlučícího davu je to pravé pro vás. Jen se připravte na to, že sice navnadí, ale neprozradí ani zdaleka všechno. Už kvůli trojici Mulligan, Schoenaerts a Sheen si nicméně zaslouží zhlédnout.

Trailer:

režie: Thomas Vinterberg
délka: 118 minut
žánr: drama, romantický
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 extras-diary | E-mail | Web | 26. března 2016 v 19:47 | Reagovat

Byla jsem na tom v kině. Miluju Michaela Sheena, je to úžasný herec :) Obdivuji to, jak dokáže zahrát úplně všechno. Se slabším scénářem musím souhlasit, avšak co chybělo tam, to vynahradilo pro mě perfektní obsazení :)

2 dadainka | Web | 27. března 2016 v 23:31 | Reagovat

To vypadá super :-)

3 Boudicca | Web | 31. března 2016 v 23:38 | Reagovat

Nakonec jsem Davu dala šanci a podívala se na něj znovu, tentokrát až do konce. Někdy v polovině mě film doslova pohltit a ten konec byl... zcela nehardyovský! Knižní předlohu jsem nečetla, ale nějaká další díla od Hardyho ano. Je pravda, že film bral děj velmi zhurta, ale krásné prostředí tento nedostatek kompenzovalo. Bathsheba mi moc sympatická nepřišla, zato Gabriel ano. Moc jsem mu přála, ať je šťastný.

4 Lyra | E-mail | Web | 3. dubna 2016 v 22:17 | Reagovat

[1]:Máš pravdu, že podobné obsazení by utáhlo i daleko slabší film, než je Daleko od hlučícího davu. Michael Sheen byl skvělý, v průběhu filmu mi ho bylo docela líto a na konci obzvlášť.

[2]:To ráda slyším. :-)

[3]:To jsem moc ráda. Ono chvilku trvá se do filmu dostat, ale jakmile se to stane, stojí za to. Máš pravdu, že film má odlehčenější atmosféru než Hardyho díla. Gabriel byl sympatický, ale já ještě víc fandila Boldwoodovi. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama