Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Filmový deníček (únor 2016)

21. května 2016 v 23:24 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
Pokračování filmového deníčku je tu! Za tentokrát výjimečně dlouhý únor (jeden den navíc se vždycky hodí) se mi podařilo zhlédnout celkem sedmnáct filmů. Pokud jsem na dané dílo napsala recenzi, místo krátkého komentáře doplním odkaz na ni.


Big Eyes (2014)
Tima Burtona mám ráda už delší dobu, takže jsem se konečně dostala i k jeho nejnovějšímu filmu. Film má své silné chvilky, ale nelze přehlédnout, že poměrně jednoduchý příběh zbytečně natahuje. Každopádně jsem se u něj odreagovala, a herci mi nevadili, Christoph Waltz možná přehrával, ale k jeho roli to svým způsobem sedělo. Burton už natočil daleko lepší filmy, což ovšem neznamená, že by se na Big Eyes nedalo dívat, film má své kouzlo. Navíc se odehrává v umělecké komunitě, která mě fascinuje už dlouho.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)
Film si získal značnou pozornost, nutno dodat, že oprávněně. Jde o dílo s hutnou nepříjemnou atmosférou a výbornými hereckými výkony (Leo si toho Oscara zasloužil, o tom žádná, i když já bych mu ho nejspíš dala už dřív a za úplně jinou roli, ale čert to vem, Tom Hardy je jako správná pragmatická svině rovněž úžasný, a do třetice kapitán Domhnall Gleeson se ve filmu také neztratil). Především je Revenant vizuálně překrásný, takže během těch dvou a půl hodin jsem ani na okamžik nespustila oči z plátna. Škoda jen těch nábožensko-mystických vsuvek, přišly mi ve filmu poněkud navíc, i když jejich účel chápu, trochu vytrhovaly z jinak syrového pojetí příběhu.

Dobrodružství Robina Hooda (1938)
Typický hollywoodský produkt 30. let. Lehkonohé, nablýskané… a pro mě nudné. Nějak jsem se nedokázala naladit na vlnu filmu. Za největší klad považuji účast Basila Rathbona v roli sira Guye (skvělý herec a neméně skvělá záporná postava!), jinak pro mě zbytek filmu i herců splývá v nevýraznou šeď.

Mumie (1932)
Recenze na Dagonu.

Notting Hill (1999)
Na romantiku příliš nejsem, dvakrát méně, hraje-li v ní Hugh Grant. Přesto jsem se na film jakožto uznávanou klasiku tohoto žánru podívala. Nebylo to špatné, ale paradoxně se mi nejvíc líbila linka, která s hlavním příběhem vůbec nesouvisí - postava Granta se vydává za novináře a provádí interview s herci. U této scény jsem se výborně pobavila. Nicméně na film se minimálně jednou podívat dá, aniž byste z něj dostali cukrovku nebo utrpěli jinou trvalou újmu na zdraví.

Útěk z New Yorku (1981)
Bylo to hezky špinavé, Kurt Russell to zahrál dobře, a v New Yorku, jak ho představili ve filmu, bych vážně nechtěla žít, ale nějak jsem ve filmu postrádala hlubší myšlenku, přesah, prostě něco, co by ho posunulo na vyšší úroveň. Takto je to fajn sci-fi béčko, ale stále jenom béčko.

Věc (1982)
Možná je to tím, že jsem sledovala Věc až nyní, ale vůbec na mě nepůsobila děsivě a pečlivě budovaná atmosféra se mě rovněž nedotkla (tentýž problém jsem měla s prvním Vetřelcem). Každopádně oceňuji víceznačný konec, který si každý může vyložit jinak.

Zrůdy (1932)
Velmi intenzivní a nepříjemné dílo, které ukazuje, že člověk může být zrůda, i když je fyzicky krásný (a naopak). Film je krátký, ale zanechá silný dojem, částečně díky účasti opravdově tělesně postižených lidí. Doporučuji ke zhlédnutí, jde o klasiku, která nenudí.

Blízká setkání třetího druhu (1977)
Film to není špatný, ale se Spielbergem mám občas ten problém, že sice navnadí, ale už nedodá to, co slíbil. Závěr filmu mi oproti jeho předchozím částem přišel podivně neurčitý a nijaký. Na bramborovou kaši se nicméně už nikdy nebudu dívat stejnýma očima.

Deadpool (2016)
Občas na můj vkus těch vtipů o sexu, masturbaci a penisech bylo až moc, ale pominu-li tuto skutečnost, Deadpool je stále zábavný, svižný a v rámci záplavy komiksových filmů osvěžující svou originalitou. Navíc neuvěřitelně odsýpá a ani na okamžik nenudí (což se třeba o druhých Avengers říct nedalo). Přesto mě z celého filmu nejvíce pobavily úvodní titulky, což se asi stát nemělo. Ale čert to vem, podívaná je to tuze fajn, jen bych holt byla radši, kdyby ta absurdita filmu vycházela víc z boření klišé superhrdinských filmů a méně z ohroublých sexuálních vtipů.

Island of Lost Souls (1932)
Rozvleklé, nevzrušivé, celkově mdlé. Škoda převeliká.

Alenka v říši divů (2010)
Dostatečně barevné a šílené na to, aby se mi tento film líbil. Tim Burton zase jednou nezklamal. Kočka Šklíba (má nejoblíbenější postava z příběhu o Alence) byla úžasná. Líbilo se mi vylíčení vztahu mezi Alenkou a Kloboučníkem, doufám, že se k této příběhové lince vrátí v pokračování, které má premiéru zrovna tento měsíc. Film mě zabavil, odreagovala jsem se u něj… nemám žádných výraznějších námitek.

Den, kdy se zastavila Země (2008)
Hodně lidí na tento film plive, ale mě mile překvapil. Kvalit verze z roku 1951 sice nedosahuje, ale ze řady sci-fi o příletu mimozemšťanů jde o jeden z lepších kousků. Z velké míry na tom má zásluhu Keanu Reeves, který je jako mimozemšťan v lidském těle výborný a jeho konfrontace s lidstvem má grády. Škoda pochybného závěru, jinak by film dopadl v mých očích ještě lépe, ale i přesto jeho zhlédnutí nelituji.

Kozoroh 1 (1978)
Velmi se mi zamlouvá ústřední myšlenka filmu. Film je kupodivu nejlepší v poklidných momentech, jak dojde na akci, začíná jeho kvalita pokulhávat, ale ne natolik, aby to výrazně poškodilo celkový dojem z něj. Když paranoidní sci-fi, tak klidně takto.

Creed (2015)
Nebudu vám lhát, film mě dojal. Stárnoucí Stallone je ve své pravděpodobně nejslavnější roli Rockyho stejně okouzlující jako kdysi, ačkoliv se na něm léta jasně podepsala. Linka s nemocí by se mohla jevit jako citové vydírání, ale byla podána natolik bezprostředně, že se mě dotkla na tom správném místě. Hlavní hrdina sice nebyl špatný, ale nedá se nic dělat, tomuto filmu jasně dominuje Stallone. Ještě jedna věc - zamlouvá se mi poselství vyplývající ze závěru filmu. I když vás soupeř porazí, neznamená to, že nad vámi zvítězil.

Viktor Frankenstein (2015)
Recenze na Dagonu.

Brooklyn (2015)
Příjemná retro atmosféra 50. let a výborná Saoirse Ronan, která si film s přehledem krade pro sebe, jsou hlavními klady díla. Jen je škoda, že milostné dilema hlavní hrdinky není rozpracováno lépe - s jejím druhým přítelem se seznámíme příliš pozdě, než aby se filmu podařilo vytvořit opravdové napětí vyplývající z nejistoty, kterého muže si nakonec vybere. Každopádně film dokáže zahřát na duši, obzvlášť pokud jste se někdy ocitli v podobné životní situaci.

Viděli jste některý z těchto filmů? Chtěli byste se na nějaký z nich podívat?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor | Web | 22. května 2016 v 9:31 | Reagovat

Na Deadpoola mám úplně stejný názor. Úvodní titulky mě odrovnaly... a pak to bylo super, ale trochu moc záchodový humor.

2 Necroparanoia | E-mail | Web | 25. května 2016 v 15:15 | Reagovat

Na Deadpoola se chystám, tak uvidíme. A Kozoroh 1 si pamatuju, viděla jsem ho jako mladší se zatajeným dechem, ale trochu jsem psychicky nedávala, jak hrdina šel ze všech sil přes tu poušť, nedělají mi takové scény dobře na psychiku :D

3 Lyra | E-mail | Web | 29. května 2016 v 10:21 | Reagovat

[1]:Přesně. To mě na Deadpoolovi jako jediná věc trochu zklamala. Mám holt radši inteligentní sarkastický humor než sexuální fórky. Jinak to ale není vůbec špatný film.

[2]:Mně ta scéna s pouští přišla ještě docela krotká, ale pokud bych ji sledovala jako mladší, kdo ví, jak bych to vnímala. Každopádně je Kozoroh 1 dobrý film, i když jsem od něj čekala ještě víc (no jo, přehnaná očekávání, kámen úrazu). Na Deadpoola mrkni, byla by velká škoda nechat si ho ujít. :D

4 Bludička | Web | 3. června 2016 v 15:59 | Reagovat

Jen zírám, kolik si toho za jeden měsíc stačila vidět :)

5 Lyra | E-mail | Web | 4. června 2016 v 9:54 | Reagovat

[4]:To víš, když je zkouškové a člověk by se měl učit, hned se snáz dívá na filmy. Navíc v únoru je venku zima a tak co dělat jiného, než se schovat doma a pustit si nějaký pěkný film? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama