Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Knihy: říjen/listopad 2015

29. května 2016 v 11:12 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
Pomalu se v tomto přehledu dostávám k letošnímu roku. :) Ještě ale zbývá se ohlédnout na to, co jsem četla na podzim. Jaké knihy se ke mně dostaly v říjnu a listopadu minulého roku? Asi vás nepřekvapí, že ve výběru převládá fantastika. :)


Krevní banka
autorka: Tanya Huff
rok vydání: 2011
počet stran: 248
série: šestý díl série Krevní pouta

Sbírka povídek. Pokud jste nečetli předchozích pět románů, nejspíš se nebudete příliš orientovat, což je škoda, protože vesměs jde o povedené, vtipné a napínavé kousky. Víc se mi líbily povídky z Henryho úhlu pohledu, přece jenom skoro pět set let starý upíří levoboček Jindřicha VIII. je větší terno než čerstvě proměněná soukromá vyšetřovatelka. :)

Ukázka (povídka Hnízdo, str. 157-158):
"Nejsem zase tak zoufalý, abych se musel spoléhat na to, že mě nevysajete a mé tělo někam nepohodíte. Podnikl jsem jistá opatření." Z Duncanova výrazu tváře se dalo usuzovat, že skutečně věří, že jeho hlas zní výhružným tónem. Mýlil se.
"Tak dobře." Vicki se pohodlně opřela a promnula si kořen nosu ve snaze zastavit počínající bolest hlavy. "Rychlá lekce reality, abych vás zbavila falešných představ, získaných - jak se domnívám - nadměrným sledováním televize. Za prvé. Česnek, kříž, svěcená voda - neodpuzují. Možná až na ten česnek, protože, upřímně řečeno, smrdíte. Za druhé. Biologická proměna nezpůsobí, že náhle přestanou platit přírodní zákony. V zrcadle jsem se odrážela před proměnou a odrážím se v něm i po proměně. Za třetí. Jestli to, co máte v kapse, je naostřený kolík - a věřte mi, opravdu bych dala přednost tomu, aby to byl jen kolík, protože bych byla vážně nerada, kdybyste měl tak velkou radost z toho, že mě vidíte - zvážil jste praktickou stránku jeho použití? Budete se snažit vrazit nepříliš ostrý kus dřeva skrze oblečení, kůži, svaly a kosti, než se dostanete k něčemu masitějšímu. Netuším, co očekáváte, že budu během vašeho snažení dělat já, ale ráda bych vás ujistila, že to budu dělat rychleji a brutálněji, než si dovedete představit. Za čtvrté. Pokud mi okamžitě neřeknete, proč jste mi volal a tvrdil mi, že pro mě máte práci, kterou zvládnu pouze já - načež jste mi mimochodem dal číslo své kreditní karty, což nebylo příliš chytré, Duncane - postarám se, abyste zapomněl, že jste mě kdy viděl." Položila ruku na stůl, předklonila se a v očích se jí stříbrně zalesklo. "Na tohle chození kolem horké kaše nemá dost času ani sama věčnost. Začněte mluvit."
Duncan polkl, zamrkal a olízl si rty. "Teda."
"Děkuji. Ta práce."

Netvor
autorka: Alex Flinn
rok vydání: 2013
počet stran: 240

Sladké až na půdu, ale pořád lepší než stejnojmenný film, který se mohl pochlubit maximálně účastí Neila Patricka Harrise. Klasická pohádka pro dospívající dívenky o tom, že láska vše v dobré obrátí. Být o deset let mladší, asi bych z knihy byla nadšenější.

Anansiho chlapci
autor: Neil Gaiman
rok vydání: 2009
počet stran: 304

Gaiman mě zase jednou dostal. Hlavní hrdina mě sice příliš nezaujal, ale vedlejší postavy (jeho bratr Spider a samozřejmě božský tatík Anansi) to víc než vynahradili. Gaimanova představivost je nezměrná, což znovu dokazuje i v tomto románu, kde se mýty a božstva prolínají se současným všedním životem.

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
autor: J. R. R. Tolkien
rok vydání: 2012
počet stran: 252

Ach, Tolkien. Velká kaňka na mé pověsti fantasáka, protože mě jeho knihy opravdu nebaví. Uznávám jeho přínos, ale čtenářsky nejde o můj šálek čaje, a ani Hobit na tom nic nezměnil. Navzdory útlé délce rozvláčné a pro mě osobně až na výjimky nezáživné.

Kouř a stíny, Kouř a zrcadla, Kouř a popel
autorka: Tanya Huff
rok vydání: 2012-2013
počet stran: 380, 434, 435
série: všechny tři díly série Kouř

Trilogie Kouř volně navazující na sérii Krevní pouta (do níž patří i kniha Krevní banka, kterou jsem zmínila výš). Knihy by občas mohly být svižnější, ale obecně mě bavily víc než příběhy s Vicki Nelson. Důvod je ten, že hlavní hrdina této trilogie - homosexuální mladík Tony - je mnohem zábavnějším a drzejším protagonistou než Vicki, a rovněž místo jeho zaměstnání - televizní studio - je pro mě atraktivnější. Nedokážu říct, který díl se mi líbil víc, kvalitativně jsou u mě na přibližně stejné úrovni. Prostě fajn oddechové čtení, které má vtip a šmrnc.

Aliance
autorka: Veronica Roth
rok vydání: 2013
počet stran: 368
série: druhý díl série Povstalecká trilogie

Už si prakticky nepamatuji, o co v tomto dílu šlo, což hovoří za vše. Zato si vybavuji, že mě silně štvala hlavní hrdinka. Z trilogie asi nejslabší, po tomto dílu jsem neměla chuť číst pokračování a dostal mě k němu jedině příslib mé sestry, že v příštím díle hlavní hrdinka… ale to už je jiný příběh. :)

Erebos
autorka: Ursula Poznanski
rok vydání: 2011
počet stran: 320

Velmi intenzivní čtení, u něhož se zapotíte o to víc, pokud hrajete počítačové hry. V tom případě vám dost možná bude celou dobu v hlavě hlodat nenápadný červíček: A co kdyby…? Já sice počítačové hry nehraji, ale to můj zážitek z knihy nijak neumenšilo, protože v něm jde spíš o vylíčení paranoie a pocitu neurčitého (a později velmi reálného) ohrožení, což se povedlo na výbornou. Doporučuji.

Zelená jako smaragd
autorka: Kerstin Gier
rok vydání: 2013
počet stran: 416
série: třetí díl série Láska nezná čas

Třetí a finální díl série. Ultimátní happyend nemohl chybět, ostatně je to čtení pro mladší. Ze série mě nejvíc oslovil druhý díl, který byl nejvíce nabitý vtipy, tento za ním trochu pokulhává, ale jako uzavření příběhu posloužil dostatečně.

Vlastní životopis
autorka: Agatha Christie
rok vydání: 1987
počet stran: 605

Agatha Christie měla fascinující život, což je na této knize jasně rozpoznatelné. Procestovala mnoho zajímavých míst, seznámila se se spoustou zvláštních lidí… a psala. Hodně. Kniha mě zaujala a pokud jste někdy od Christie něco četli a líbilo se vám to, nenechte si ji ujít. Akorát mě zamrzelo, že se ve svém životopise víc nevěnuje psaní jako takovému, ráda bych se seznámila s jejím detailnějším náhledem na tuto činnost.

Trápení, Na vrcholu, Sny, Žár
autorka: Richelle Mead
rok vydání: 2011-2012
počet stran: 320, 300, 300, 312
série: první čtyři díly série Sukuba

První čtyři díly jsou všechny napínavé a čtivé, takže je máte za chvilku přelouskány. Richelle Mead si udělala jméno Vampýrskou akademií, ale příběhy sukuby Georgie a jejích přátel a milenců jsou neméně zajímavé. Hodně se mi zamlouvaly vsuvky z minulosti hlavní hrdinky, které dokreslovaly její jednání v přítomnosti.

Američtí bohové
autor: Neil Gaiman
rok vydání: 2014
počet stran: 463

Gaimanovo opus magnum mě příliš nenadchlo, komornější Anansiho chlapci ze stejného světa mě zaujali více. Chyba pravděpodobně leží v mé neznalosti božstev, takže jsem nedokázala naplno docenit různé důmyslné narážky a situace, které se v knize objevují. Přišlo mi, že Gaiman chvílemi zbytečně rozmělňuje hlavní příběhovou linii a odbíhá k událostem, které pro celkové vyznění knihy nejsou zase až tak důležité. Musím zmínit, že jsem četla prodlouženou reedici vydanou deset let po prvním vydání románu.

Četli jste některou z knih zmíněnou v tomto článku? Zaujala vás některá a chtěli byste si ji přečíst?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bludička | Web | 3. června 2016 v 16:03 | Reagovat

Zase jen zírám, kolik toho přečteš a na kolik filmů se podíváš :) Očividně umíš lépe využívat času nežli já :) Nejvíc mě zaujala asi ta Christie.

2 Lyra | E-mail | Web | 4. června 2016 v 9:56 | Reagovat

[1]:Její životopis je opravdu zajímavý, mně se na něm nejvíc zamlouvalo, že nabídne náhled do jiného světa, světa, který dnes už neexistuje, tehdejší společnost je v něm vykreslena opravdu výborně. Jinak co se toho využití času týče... občas si říkám, že se flákám, když čtu a koukám na filmy, ale oboje je naštěstí nezbytné pro moje jiné zájmy (filmy pro studium a psaní recenzí, knihy pro moje vlastní psaní), takže si to tímto můžu omluvit. Každopádně se vsadím, že ty děláš spoustu skvělých věcí, na které bych já naopak neměla kvůli své čtecí a filmové mánii čas. :D

3 Bels | E-mail | Web | 6. června 2016 v 19:47 | Reagovat

Zatraceně, já jsem teď asi tak někde v půlce Divergence a zatím mě to fakt baví. Aliance se bojím... :-?  :-D

4 Lyra | E-mail | Web | 8. června 2016 v 10:57 | Reagovat

[3]:Neboj se, každý má jiný vkus, a to, že se Aliance nelíbila mně, neznamená, že se nebude líbit tobě. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama