Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Žít jako Vulkánci?

1. května 2016 v 18:06 | Vendula Kreplová |  Z mého života
Pokud jste posledních 50 let nestrávili v jeskyni na Marsu, nejspíš jste aspoň jednou slyšeli o Star Treku. Tato napřed seriálová a později i filmová sága si získala statisíce fanoušků po celém světě. Velkou zásluhu na popularitě Star Treku mimo jiné má jeden člen původní posádky - Spock. Vědecký důstojník, pravá ruka a věrný přítel kapitána Kirka... a v neposlední řadě příslušník rasy Vulkánců. Konkrétně napůl člověk (po matce), napůl Vulkánec (po otci), ale vulkánská výchova ve Spockově případě jasně dominuje.

Základem vulkánské filozofie je kontrola emocí. Často dochází k mylnému předpokladu, že Vulkánci žádné emoce nemají. To je samozřejmě hloupost. Vulkánci emoce nejenže mají, ale dokonce ještě intenzivnější než lidé. Jde o horkokrevnou a impulzivní rasu. Takoví aspoň bývali, dokud se nenaučili své emoce potlačovat a perfektně ovládat. Ale stále je mají, nepřišli o ně.

Vulkánská filozofie mě fascinuje od chvíle, kdy jsem poprvé viděla Star Trek. Nejlepší na ní je, že je do určité míry praktikovatelná i v běžném životě. Nemusíte mít špičaté uši ani krvácet zeleně, abyste žili jako Vulkánec. Rozhodla jsem se začít v tomto směru projevovat opravdovou snahu. Napřed si chci vytyčit kroky, které mi budou nápomocné v úsilí učinit svůj život lepším právě prostřednictvím vulkánské filozofie.


Respekt a tolerance
Základem vulkánské filozofie je otevřenost vůči jiným myšlenkovým směrům, rozdílným kulturám. Vulkánci nikdy ostatním nediktují, jak by se měli chovat, jaká pravidla by měli dodržovat. Naopak rozdílné kultury uznávají, protože jim slouží jako zdroj poznání a rozšiřování obzorů. Ne nadarmo je heslem Vulkánců IDIC - infinite diversity in infinite combinations (nekonečná rozmanitost v nekonečnu kombinací). Vulkánci nemusí souhlasit s vaším způsobem života, ale nikdy vám nebudou upírat právo na něj. Můžeme tak na ně aplikovat známé rčení: žij a nech žít.

Násilí nic nevyřeší
Vulkánci by se dali označit za pacifisty. Je to s nimi trochu složitější. Vulkánci nepreferují fyzické násilí jako řešení krizových situací. To ovšem neznamená, že by se nebyli schopní bránit, pokud je někdo ohrožuje. Většinou volí způsob, který neznamená pro jejich protivníka trvalé poškození. To je něco, co lidé mohou snadno převzít - nevyvolávat konflikty, a pokud přece jenom k jednomu dojde, snažit se nepřijít k úrazu, ale zároveň nereagovat přepjatě.

Buďte vegetariány
Vulkánci jsou vegetariáni. Opět to vyplývá z jejich respektu k všemu živému. Samozřejmě v tomto případě musíme brát ohled na rozdílnou fyziologii Vulkánců a lidí. Zatímco Vulkánci jsou schopní přežít bez masa, v případě lidí je to spekulativní. Někteří se zřeknou masa bez problémů, zatímco jiní by v případě absence masa ve svém jídelníčku postrádali důležité živiny (mluvím z vlastní zkušenosti). Pokud tedy chceme upravit tuto vulkánskou zásadu na pozemské poměry, navrhuji toto řešení: Stravujte se racionálně. Přemýšlejte nad tím, co jíte a proč to jíte. Vždycky než si strčíte jídlo do pusy, uvažujte, jestli vám má co nabídnout. Pokud ne a jde jenom o prázdné kalorie, tak proč ho jíte? Protože vám přináší potěšení nacpat si pusu například zmrzlinou? Ale prosím vás... přece se nenecháte ovládat podobnými impulzy, nebo snad ano?

Naučte se střídmosti
Nikdy se nestane, že by se Vulkánec opil a skončil v bezvědomí pod stolem. Vulkánci se příležitostně napijí, pokud to od nich vyžadují společenské konvence, ale vždy jsou si dobře vědomi svých limitů a ty dodržují. Totéž platí o jídle. Jen málo Vulkánců má problémy s nadváhou, protože dokážou odhadnout, jaké množství potravin je pro ně potřebné a nad tuto hranici nejdou.

Vyvarujte se sobectví
Další důležitá vulkánská zásada zní: potřeby mnoha převažují potřeby jednoho. V překladu to znamená, že v krizových situacích byste se měli vždy zamyslet nad tím, jestli svým činem většině pomůžete nebo naopak ublížíte. Pokud preferované řešení je výhodné jedině pro vás... zastavte se a zamyslete se znovu.

Meditujte
Bez meditace se Vulkánci neobejdou, jde o nezbytnou součást jejich životů. Pravidelná (ideálně každodenní) meditace jim pomáhá udržovat emoce pod kontrolou. Meditace je silně intimní záležitost, která se ve společnosti nerozebírá. Rovněž je důležité, aby vás při ní nikdo nevyrušil, což může mít silně negativní následky. Vaši duševní rovnováhu to může poznamenat v konečném důsledku ještě víc, než kdybyste nemeditovali vůbec.

Studujte chování lidí
Vulkánci jsou dotykoví telepati a mají schopnost proniknout do myšlenek jiných osob pomocí tzv. splynutí myslí. Lidé toto pochopitelně nedokážou, což ovšem neznamená, že by nemohli poznat, co se druhým honí hlavou. Pokud toho chtějí docílit, nejjistějším způsobem je začít ostatní pozorovat. Pozorujte jejich mimiku, výrazy v obličeji. Gesta rukou. Postoj těla. Analyzujte jejich tón hlasu. Postupem času se naučíte lépe rozeznávat náladu lidí okolo sebe a budete i lépe schopni odhadnout jejich reakce, tudíž pro vás bude snazší s nimi jednat.

Věnujte se sebezdokonalování
Vulkánci neustále pracují na tom, aby byli lepší. Jsou si totiž dobře vědomi toho, že jejich vědomosti nikdy nejsou neprůstřelné. Vždycky se najde něco, co nevědí. Vulkánci se většinou vyznají ve více oborech vědění, ale pokud vás třeba fyzika nebo naopak historie nezajímají, nezoufejte. Můžete se snadno ponořit do jednoho vámi vybraného oboru a usilovat o zdokonalení v něm. Vždy byste si nicméně měli udržovat aspoň základní přehled o tom, co se zrovna děje ve společnosti, v kultuře...

Umění nadevše
To je pochopitelně trochu nadsazené, pravda je ovšem taková, že Vulkánci si umění cení. Ať už jde o literaturu, výtvarné umění nebo hudbu, Vulkánec umění vnímá jako důležitou součást svého poznávání světa. Samotný Spock se věnuje hře na lyru a jak jsme mohli v seriálu vidět, hudba je pro něj prostředkem, jak se uvolnit a do jisté míry vyjádřit své jindy pečlivě kontrolované emoce.

Ve zdravém těle zdravý duch
Tento bod nutně souvisí se střídmostí v jídle a do jisté míry i s vegetariánstvím. Pravda je taková, že Vulkánci jsou na tom z hlediska fyzické kondice mnohem lépe než lidé. Do jisté míry za to může jejich od přírody větší síla a mrštnost, ale nemalou roli na jejich schopnostech má též trénink, který podstupují. V seriálech bylo opakovaně ukázáno, že Vulkánci nezahálejí a věnují se nejrůznějším druhům cvičení. Moc dobře totiž vědí, že jedině zdravé, silné a fungující tělo může hostit logickou a soustředěnou mysl.

Nestačí chtít
Kdybychom měli zmínit jednu věc, která je pro Vulkánce důležitá, jsou to ambice. Vulkánci se nikdy nespokojí s minimem, když vědí, že by mohli mít více. Vědět více. Umět více. Být výkonnější. Vzdělanější.
Aby toho docílili, musí být schopni vyvinout nesmírnou snahu. Jestli se jim máme aspoň trochu připodobnit, musíme si přestat vymýšlet výmluvy a začít se snažit. Pokud jsme doteď nic nedělali, nepůjde to snadno a budeme mít nejspíš tendenci prokrastinovat. V případě, že vytrváme, si časem vypěstujeme návyk a věci nám půjdou snáz. V momentě, kdy se ocitneme na rozcestí, je dobré si položit následující otázku: dovede mě to, co chci nyní dělat, k mému cíli? Pokud ano, udělejte to. V opačném případě to nedělejte. Takto jednoduché to je.

Zdroje: při psaní článku jsem se nechala inspirovat na těchto odkazech - 1, 2, 3 - které toto téma také zpracovávají a potenciálně dále rozšiřují.

Dodatek: i mezi Vulkánci se pochopitelně najdou výjimky, Vulkánci, kteří jsou emotivnější než ostatní, nebo se nedrží všech výše vypsaných zásad. A v neposlední řadě musím dodat, že jde o mou interpretaci vulkánské filozofie a způsobu života, takže pochopitelně můžete mít na věc jiný názor. To už bychom se ale vraceli k prvnímu bodu tohoto článku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic | E-mail | Web | 1. května 2016 v 19:57 | Reagovat

Hm, tak že bych se přece jen na ten Star Trek začala dívat? Jak vidím, jde v něm najít spoustu zajímavé filozofie a myšlenek :)

2 Simona Gray | Web | 2. května 2016 v 17:14 | Reagovat

Awwwwwwww! Vulkánci :3 Ja som sa koncom minulého roka snažila žiť po spockovsky, väčšina sa celkom dala, až na vegetariánstvo :D Teraz som prešla na Jediov (áno, podviedla som Spocka s Yodom), ale ťahá ma to na temnú stranu :D
Myslím si, že keby ľudstvo žilo podľa pravidiel Vulkáncov alebo Jediov, mohli by sme na tom byť oveľa lepšie :D

3 Boudicca | Web | 5. května 2016 v 22:16 | Reagovat

Velice inspirativní! A to i pro někoho, koho Star Trek naprosto míjí. Moc pěkná životní filozofie.

4 Lyra | E-mail | Web | 8. května 2016 v 11:54 | Reagovat

[1]:To se mi na Star Treku právě moc líbí. Že nejde jenom o vesmírnou střílečku, kde by se kosil jeden mimozemšťan za druhým, ale řeší se tam důležité otázky existence, morálky, cti, atd., a to takovým způsobem, který člověka nenudí. Pokud divák nechce nad poselstvím Star Treku uvažovat, tak nemusí a vychutná si ho i přesto, pokud je ochotný uvažovat, tak mu Star Trek pod povrchem nabídne obrovské množství myšlenek. To mi třeba u těch nejnovějších filmů chybí.

[2]:Temná strana Vulkánců jsou Romulani. :D Také si myslím, že hodně zásad Vulkánců by bylo pro lidi prospěšných, ale lidstvo nezměníš ze dne na den, jestli vůbec.

[3]:Děkuji, snažila jsem se to vysvětlit a napsat tak, aby to bylo srozumitelné i pro člověka, který Star Trek nezná a nesleduje. :-)

5 Elinor | 8. května 2016 v 12:06 | Reagovat

[4]: Romulané nejsou temná strana - jak jsem psala na FB, to, co píšeš o Vulkáncích v této formě, platí o Romulanech stejně. Jediný rozdíl je, že zatím, co Vulkánci v zásadě nahlížejí na emoce jako na něco, co musí být překonáno a co je v zásadě špatné, Romulané v zásadě své emoce přijímají a programově pracují na jejich integrování coby součásti běžného života. Ne potlačení, ale pochopení a kontrola výstupů. :)

6 Lyra | E-mail | Web | 13. května 2016 v 22:35 | Reagovat

[5]: To s těmi Romulany byl vtip - samozřejmě si nemyslím, že jde o temnou stranu Vulkánců. A co se týče zobrazení Romulanů ve Star Treku, nepřijde mi, že by jejich přístup k emocím byl příliš zdravý... přehnaná agresivita není zrovna vytoužený výsledek, jakého by se většina lidí (a dalších bytostí) snažila dosáhnout.

7 Ginger White | Web | 25. července 2016 v 10:07 | Reagovat

To je skvělý článek. :-) Já na Star Treku vyrůstala a málo lidí ví, že to právěže není jen nějaká scifi blbost, ale že se v něm dá najít spousta zajímavých myšlenek, filozofií a dokonce i poučných a naučných věcí. :-) Tvůj článek mě potěšil.

8 Lyra | E-mail | Web | 27. července 2016 v 10:38 | Reagovat

[7]:Děkuji, dala jsem si na něm záležet, takže mě těší, že to k něčemu bylo. :-) Pravda pravdoucí, spousta lidí vidí jen ty dnes již lacině vyhlížející kulisy a odsoudí Star Trek jako sci-fi hloupůstku, ale třeba původní série jsou přímo nabité zajímavými myšlenkami a další v tomto trendu pokračují. Člověk si ze Star Treku může mnohé odnést, když mu dá šanci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama