Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Britofilní výzva: den čtvrtý

19. června 2016 v 18:49 | Vendula Kreplová |  Výzvy a projekty
Čtvrté téma Britofilní výzvy od Fantaghiry se ptá na oblíbeného britského panovníka. Opět nešlo o lehkou volbu, i když jsem vybírala pouze mezi dvěma kandidáty, kteří jsou shodou okolností příbuzní - otec s dcerou. Nakonec jsem ale vybrala otce, protože… no, to uvidíte za okamžik.


Oním otcem je Jindřich VIII. Pravděpodobně jeden z nejznámějších britských panovníků, který proslul jako "ten chlápek, co měl šest manželek". Pravda je taková, že nebýt Jindřicha, Anglie by v dnešní době dost možná vypadala úplně jinak. Jindřich totiž založil anglikánskou církev, aby se mohl rozvést se svou první manželkou, Kateřinou Aragonskou, protože katolická církev mu rozvod nechtěla povolit. Tomu říkám kreativní řešení - když vám stávající církev nepovolí rozvod, založte si novou!

Britové si vytvořili takovou říkanku, která se týká Jindřicha. Dobře shrnuje osudy všech jeho manželek: divorced (rozvedená) - beheaded (popravená) - died (zemřela) - divorced (rozvedená) - beheaded (popravená) - survived (přežila). Ačkoliv se tedy Jindřich dožil padesáti pěti let, v oblasti manželství toho stihl docela hodně. Jeho dvě popravené manželky - Anna Boleynová a Kateřina Howardová - byly příbuzné, takže se zdá, že Jindřich a rod Howardů/Boleynů si příliš nesedli. Ve skutečnosti to bylo komplikovanější, Annu nechal Jindřich popravit, protože mu nedala syna (místo toho mu porodila dceru, Alžbětu I., o níž by byl tento článek, kdybych nakonec nezvolila Jindřicha), a Kateřina přišla o hlavu, protože Jindřicha podvedla (na její obranu, Jindřich byl výrazně starší a bůhví, jak to mezi nimi vlastně bylo).

Osudy Jindřicha a jeho manželek jsou úžasně vděčné po literární i filmové/seriálové stránce. Vzniklo bezpočet děl, které se více či méně přidržují skutečnosti. Jakožto správný nadšenec do období vlády Tudorovců jsem hodně z nich zhlédla a tři bych vám chtěla doporučit:
  • Jindřich VIII. (2003): dvoudílný televizní film, který zahrnuje všechny Jindřichovy manželky, ačkoliv hlavní důraz je kladen na Annu Boleynovou. Ve filmu se objevilo velké množství známých britských herců, v hlavní roli exceluje Ray Winstone, dále ve filmu hrají například Helena Bonham Carter, Emily Blunt, Mark Strong nebo David Suchet.
  • Tisíc dnů s Annou (1969): příběh vztahu mezi Jindřichem a Annou Boleynovou, který přináší trochu jiný pohled na věc. Geneviève Bujold je jako Anna krásná, křehká a nezapomenutelná.
  • Z literatury doporučuji díla od Jean Plaidy, která rodu Tudorovců věnovala celou sérii. Hodně dobrý je například díl Dáma v Toweru (o Anně Boleynové) nebo Růže bez trnů (o Kateřině Howardové). Samozřejmě opět autorka do hry zapojuje značnou míru představivosti. Pokud vás zajímají fakta, doporučuji k přečtení publikace od Alison Weirové, která sice píše i beletrii, ale její literatura faktu ohledně Tudorovců je ještě zajímavější.
Na závěr bych přihodila pár informací, které mi přijdou zajímavé a většinou se o nich v souvislosti s Jindřichem nemluví. Za mlada byl Jindřich sportovně založený a dobře stavěný (o to je smutnější, jak nakonec dopadl… no jo, láska k jídlu se občas nevyplácí). Kromě tří legitimních potomků (Marie I., Alžběty I. a Eduarda VI.) měl Jindřich i levobočky… minimálně tedy jednoho, Jindřicha Fitzroye, který ale zemřel velmi mladý, v sedmnácti letech (a pak se z něj stal upír… tak to aspoň tvrdí Tanya Huff v hodně dobré knižní sérii Krevní pouta). Tvrdí se, že Jindřich měl i dvě děti s Mary Boleynovou, sestrou Anny, ačkoliv se k jejich otcovství nikdy nepřiznal. Když Jindřich zemřel, na trůn po něm nastoupil Eduard VI., který vládl pouhých šest let, než zemřel (často se na něj zapomíná a místo toho se uvádí, že po Jindřichovi na trůn nastoupila Marie I.). A nakonec - Jindřich nejenom vládl, sportoval, jedl (to hlavně v pozdějším věku) a ženil se jako o závod, ale rovněž psal poezii a skládal hudbu. Prostě multifunkční osoba a mnohem zajímavější jedinec, než by se mohlo zdát podle vyobrazení, která ho snižují na úroveň pouhé karikatury lačnící po dalších a dalších ženách (jimž by mohl setnout hlavu).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic | E-mail | Web | 19. června 2016 v 20:01 | Reagovat

Tak z filmů a knih jsem nic neznám, za což se trochu stydím, protože britská historie mě docela zajímá. Zato vím pár faktů o Jindřichovi :D

2 Lyra | E-mail | Web | 19. června 2016 v 21:57 | Reagovat

[1]:Aspoň na tebe čekají zajímavé filmové a knižní zážitky, pokud si některý z nich najdeš. :-) Jindřich je zajímavá historická osobnost, a to se pak hned krásně o něm vypráví příběhy. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama