Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Britofilní výzva: den druhý

10. června 2016 v 13:03 | Vendula Kreplová |  Výzvy a projekty
Druhý den Britofilní výzvy, kterou vymyslela Fantaghira, se týká mého oblíbeného britského spisovatele. Na rozdíl od předchozího tématu byla tentokrát volba značně těžší, ale nakonec jsem přišla s jediným jménem. :)


Mým v současné době nejoblíbenějším britským spisovatelem je mistr imaginace a mág představivosti Neil Gaiman (narozen 1960). Ta označení jsem si nevycucala z prstu - pokud jste od Gaimana něco četli, nemohli jste si nevšimnout, že má ohromnou fantazii. Vážně nechápu, kam na všechny ty nápady chodí. Jeho díla mají tu výhodu, že jsou sice magická, ale ve stejnou dobu hovoří o věcech, které se dotýkají i našeho světa, jako jsou lidské vztahy a emoce. Smutek, strach, láska. Hledání něčeho ztraceného. Nostalgie. Nenaplněné tužby. Touha najít cestu ven ze své všední existence. A takto bych mohla pokračovat hodně dlouho.

Neil Gaiman je nejenom člověk s obrovskou představivostí, ale také značně multifunkční tvůrce. Nepíše pouze romány, tvoří též povídky, básně a komiksy (Sandman!). Rovněž napsal několik scénářů, například ke dvěma epizodám seriálu Doctor Who. Výčet jeho činností je ještě daleko širší a s Gaimanovým jménem se tak můžeme setkat v nejednom kreativním odvětví.

Gaiman navíc od pohledu působí jako nesmírně inteligentní, vtipný a zároveň skromný člověk. Mým velkým přáním je se s ním jednou setkat a mít možnost si s ním popovídat. Věřím, že velký Neil by mě jen tak neodbyl, tedy pokud bychom se setkali ve správnou chvíli. Nepřímo se s ním můžete potkat na Twitteru, kde je velmi aktivní pod nickem neilhimself.

Velkým kladem Gaimanovy tvorby je, že se velmi špatně škatulkuje, zařazuje do jediného určitého žánru. Jeho díla jsou dostatečně rozmanitá na to, aby si v nich každý našel to své (pokud vám tedy fantastika není úplně proti srsti). To má za následek skutečnost, že občas mě jeho dílo osloví víc (román Nikdykde, na který jsem psala recenzi na tento blog, hororová Koralina pro děti i starší čtenáře, povídkové sbírky Kouř a zrcadla, Křehké věci a nejnovější Předběžné varování), občas méně (Američtí bohové, Hvězdný prach). Vždy ale platí to, co jsem napsala předtím - žádné Gaimanovo dílo si nenechám ujít a jsem nadšená, kdykoliv se dozvím, že mu vyšlo něco nového. Navíc jsem doposud od něj nečetla všechno, stále mi zbývá Kniha hřbitova, Dobrá znamení, která napsal společně s dalším velkým britským spisovatelem Terry Pratchettem, a především jeho veškerá komiksová tvorba, takže se mám rozhodně na co těšit.

Poznámka na závěr - aby toho nebylo málo, Neil má navíc naprosto úžasné vlasy a neméně úžasný britský přízvuk, který neztratil ani navzdory skutečnosti, že už dlouhá léta žije v USA. Na pohled působí jako naprosto normální člověk, ale jak již zaznělo výš, jeho nápady jsou neuvěřitelné. Kdybych mohla do hlavy nahlédnout jedinému člověku, byl by to právě Neil (na druhém místě těsně za ním stojí Stephen King, ale o něm tento článek není).

Pokud chcete vidět Neila Gaimana v akci, doporučuji podívat se na libovolný rozhovor s ním. Uvidíte, že je to nesmírný sympaťák, který umí mluvit a má rozhodně co říct. Z česky otitulkovaných videí mě zaujalo například toto - dvacetiminutový proslov o kariéře v umění. Jediné, co mě na Gaimanově díle mrzí (ale za to nemůže on), je to, že jeho knihy občas českým překladem ztratí část svého kouzla. Proto jestli umíte obstojně anglicky, doporučuji si je přečíst v originálním znění. Nebude to jednoduché, ale pokud stále dokážete snít a ponořit se do zvláštních, šílených, občas děsivých, ale vždycky kouzelných světů, zaručuji vám, že půjde o zážitek, na který hned tak nezapomenete. Dobře, ještě jedna věc mě mrzí - že Gaiman nevydává nové knihy daleko častěji, ale na druhou stranu v jeho případě víc než kdekoliv jinde platí, že kvalita chce čas. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fredy | Web | 10. června 2016 v 13:35 | Reagovat

super :-)

2 Lyra | E-mail | Web | 12. června 2016 v 11:22 | Reagovat

[1]:Díky. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama