Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Britofilní výzva: den pátý

26. června 2016 v 17:35 | Vendula Kreplová |  Výzvy a projekty
Pátým tématem Britofilní výzvy od Fantaghiry je oblíbený britský film. Zajímavé, jak se ve výzvě střídají pro mě jednoduchá a obtížnější témata. Začalo to oblíbeným místem, u něhož jsem neměla problém zvolit, horší to bylo se spisovatelem, u knihy jsem měla víceméně jasno, panovník mi dal zabrat a teď přichází prozatím nejtěžší výzva ze všech - zvolit jediný film je pro někoho, jako jsem já, nemožný úkol. :) Nakonec jsem se tedy rozhodla jich vybrat víc, nikoliv jeden, ale hned devět. I to bylo těžké, nicméně oproti volbě jediného filmu zvládnutelné. Filmy jsem seřadila podle roku výroby, nikoliv podle oblíbenosti.


  1. Zamilovaný Shakespeare (1998): krásný příběh zasazený do renesanční Anglie. Mladý dramatik Will Shakespeare nalézá svou múzu v dívce Viole, která se ale má provdat za bohatého lorda Wessexe. Film nadchne všechny milovníky divadla a romantických příběhů, které se ale nesnaží za každou cenu skončit šťastně.

  2. Dívka s perlou (2003): mladičká Griet začne sloužit u rodiny malíře Vermeera. Postupně malíř nalézá díky Griet inspiraci a vzniká jeden z jeho nejslavnějších obrazů - Dívka s perlou... Film je překrásný po vizuální stránce, má sice pomalejší tempo, ale to víc než vynahradí svou podobou, soundtrackem, výbornými hereckými výkony (v hlavních rolích Scarlett Johansson a Colin Firth) a především procítěným příběhem.

  3. Match Point - Hra osudu (2005): Woodyho Allena mám ráda, některé jeho filmy mě pochopitelně osloví víc, některé méně, ale Match Point se dle mého názoru řadí k těm nejlepším. Komplikovaný příběh jednoho smrtícího milostného trojúhelníku odehrávajícího se v Londýně dokazuje, jak málo stačí k tomu, aby se váš život zvrhl směrem, kterým jste se nikdy nechtěli vydat. Film začíná poměrně zlehka, ale ke konci se mění v nefalšovanou depresi maskovanou pozlátkem života ve vyšší třídě.

  4. V jako Vendeta (2005): dystopická sci-fi, která představuje Londýn budoucnosti, v níž je svoboda neznámé slovo. Film se těžce žánrově vymezuje, jde zároveň o sci-fi, milostný příběh i drama. Především jde ale o silný příběh, který pohne každým, kdo má stále smysl pro krásu. Hlavní role vytvořili nezapomenutelným způsobem Natalie Portman a Hugo Weaving jako maskovaný bojovník/terorista V (který celou dobu hraje jen hlasem, což je obdivuhodné... však se podívejte a přesvědčte sami).

  5. Hvězdný prach (2007): fantasy, která má všechno, co by žánrové dílo mělo být - zajímavé postavy ztvárněné výbornými herci, fascinující prostředí, magii, lásku, jednorožce, tančícího piráta... Film vznikl podle knižní předlohy mého oblíbeného spisovatele Neila Gaimana, a troufnu si říct, že kvalitu románu dokonce překonává.

  6. Fish Tank (2009): geniální dílo, v němž se jistě najde nejeden divák, který nebyl/není zcela spokojený se svým životem. Hlavní hrdinka Mia vyrůstá v uzavřeném prostředí sídliště a nové obzory jí otevře teprve přítel její matky, Connor (Michael Fassbender)... Film výborně skloubil hudbu a obraz, jako leitmotiv využívá píseň California Dreamin' a je přesně takový jako ona - hořkosladký, toužebný a překrásný.

  7. Počátek (2010): Christopher Nolan je velké režisérské jméno dnešní doby, a zeptáte-li se stovky lidí na jejich nejoblíbenější film od něj, budou padat různé názvy. V mém případě je to Počátek, složité mnohovrstevnaté dílo, v němž se ukazuje, že sny mohou být opojné, ale zároveň nás dokážou zničit, pokud ztratíme schopnost rozeznávat hranice mezi sněním a realitou. Přiznám se, že film jsem napoprvé úplně nedocenila, ale další (a další) zhlédnutí to změnila, a nyní se řadí k mým nejoblíbenějším.

  8. Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010): můj oblíbený režisér Edgar Wright točí natolik výrazné a osobité filmy, že stačí jeden, abyste si ho zamilovali. Z jeho tvorby jsem si nejvíc oblíbila Scotta Pilgrima, což je příběh zamilovaného mladíka, který musí porazit superzlé ex své vysněné dívky, aby s ní mohl žít šťastně až na věky. Jedno zhlédnutí nestačí, protože napoprvé nepostřehnete všechny vtipy a narážky, které Wright zvládl do filmu napasovat. Hlavní hrdina je docela sympatický ňouma, víc ale zaujmou vedlejší postavy, což je plejáda šílených existencí, jaká se hned tak nevidí... a přesto je překvapivě snadné se do nich zamilovat.

  9. Kingsman: Tajná služba (2014): Matthew Vaughn točit umí, a mám-li vybrat jediný z jeho filmů, volím Kingsman: Tajná služba. Je to splněný sen pro všechny milovníky špionážních filmů, kteří si z nich ve stejnou dobu rádi dělají legraci. Srší humorem od začátku do konce, je napínavý, akční... a představuje Colina Firtha jako toho nejelegantnějšího a nejsympatičtějšího špióna všech dob. No, neberte to!
Samozřejmě mám ráda spoustu dalších britských filmů, jiné obdivuji kvůli jejich propracovanosti, ačkoliv na osobní úrovni se mě příliš nedotkly a jsou tu i takové, které sice nepatří k nejlepším kinematografickým počinům všech dob, ale přesto mě baví a ráda se na ně dívám znovu a znovu. Výše uvedené filmy pak splňují více kritérií - jsou kvalitní, patří k mým oblíbeným a mají potenciál zaujmout širší publikum. Tak se jimi nechte také okouzlit. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama