Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Britofilní výzva: den první

4. června 2016 v 19:00 | Vendula Kreplová |  Výzvy a projekty
Britofilní výzva je projekt, který na svém blogu v roce 2014 vymyslela Fantaghira. Projekt mě zaujal už tehdy, ale trvalo delší dobu, než jsem se k němu dostala. Na rozdíl od spousty jiných projektů má dle mého názoru smysl, obzvlášť pokud jste stejně jako já britofilního založení. :) Uvidím, s jakou pravidelností se mi podaří jednotlivé body - celkem 10 - uveřejnit. Ke každému z nich se pokusím co nejvíc rozepsat, ať z toho také něco máte. Den první se týká mého oblíbeného místa.


Když dojde na mé oblíbené místo v Británii, nemusím ani na vteřinu váhat - Londýn. Není to příliš originální odpověď, vím. Dovolte mi to vysvětlit.

V Londýně jsem byla doposud čtyřikrát a vždy se tam ráda vracím. Na rozdíl od ostatních měst, do nichž jsem zavítala, jsem se v Londýně nikdy necítila jako turista, cizinec, někdo, kdo tam doopravdy nepatří. Ne, v Londýně jsem se vždycky cítila jako doma. Což je pocit, který jsem nikde jinde nezažila. Ani v Brně, ani v Praze a už vůbec ne ve vesnici, kde žiji. Ale v Londýně ano.

Jak je to možné? Sama dost dobře nevím, ale mám pár teorií. První z nich je ta, že Londýn je velké, živé a anonymní město. Nemám ráda vesnice, kde každý zná každého a vesele se vzájemně pomlouvají. V Londýně jsem se vždycky ztratila v davu, a to se mi líbí. Byla jsem jen jednou z mnoha a nemusela jsem se bát toho, že se setkám s někým, koho třeba nechci vidět. Pravděpodobnost takového setkání byla mnohem menší. Jinými slovy, v Londýně jsem si připadala nezávislá. Byla jsem sama, svobodná a mohla jsem dělat všechno, co jsem chtěla. Což je pro někoho, kdo si svobody silně cení, nadevšecko.

Druhý důvod je ten, že Londýn nabízí mnohem víc možností. Ať už po stránce kulturního vyžití, nalezení sebe sama a toho, čemu byste se chtěli v životě věnovat, nebo v seznámení s lidmi či poznání cizích kultur. Ať pomyslíte na cokoliv, v Londýně to najdete (snad kromě moře a otevřené přírody, dobře, ale tak je tomu ve všech větších městech). V Londýně se přede mnou otevřel celý obzor možností a ta možnost volby byla takřka omamující. Mohla jsem vyrazit do kina, divadla nebo se jen tak procházet ulicemi. Jít do parku. Baru. Nebo naopak zůstat vevnitř a odpočívat. I to byla moje volba a činila jsem ji ráda.

Třetí důležitý faktor je atmosféra v Londýně. Lidé často píšou, že Britové jsou milejší. To je příliš velké zobecnění, samozřejmě se setkáme i s mrzouty a protivy, stejně jako v ČR. Ale v Londýně mi jaksi přišlo, že je jich méně. A to jsem se nepohybovala jen na obvyklých turistických destinacích. Lidé ke mně byli mnohem laskavější a projevovali větší zájem. Tak schválně - jak často se vám v takové Praze nebo v Brně stane, že vás někdo zastaví na ulici, protože mu připadáte krásná a prostě vám to chtěl říct? Jak často vás v ČR lidé odbudou, když se jich zeptáte na cestu, protože se bojí, co byste po nich mohli chtít (v Británii se mi tohle nestalo nikdy)? Jak často vám někdo dá v českých obchodech něco zadarmo, protože nemáte drobné a on nemá na vrácení (to se mi stalo v jednom knihkupectví a doteď jsem nezapomněla, že tomu pánovi dlužím)? Jde jenom o tři příklady, ale určitě bych jich vymyslela i víc.

Samozřejmě jsem se mohla rozepsat o všech zajímavých památkách a místech, co jich v Londýně jenom je, ale chtěla jsem povídání o něm v duchu této blogové výzvy pojmout trochu osobněji. Nechtěla jsem psát, proč by měl Londýn zajímat vás, ale proč ho miluji . Proč si dokážu představit, že bych v něm jednou žila a pracovala. Proč se do něj vracím znovu a znovu, ačkoliv jiným stačí do něj zajet jednou a dost. Proč i přes všechny ty špatné věci, které se v Londýně dějí nebo jsou s ním spojeny, vím, že Londýn je moje město a jsem na to hrdá.

Jaké je vaše milované místo, ať už britské nebo jiné? Nechcete se také zapojit do Britofilní výzvy, ať se můžeme nechat vzájemně inspirovat? :)

P.S. doprovodné fotografie jsem pořídila během mých pobytů v Londýně. Naživo je sice daleko krásnější, ale pro ilustraci budou muset stačit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adele | E-mail | Web | 6. června 2016 v 20:11 | Reagovat

Krásné povídání, Lyro. Nemůžu s tebou nic než souhlasit. I já se v Londýně cítila jako doma už od prvních okamžiků, co jsem v něm strávila a strašně se mi po něm stýská. Dokonce jsem si nachytala "Londýnský vzduch" u Temže do skleničky a mám u sebe postavený na knihovně. Od spousty lidí slýchám, že Londýn je multikulturní žumpa, ale já myslím, že právě tyto subkultury dělají Londýn Londýnem. Nemůžu se dočkat až si tam opět zajedu (Londýn dvakrát za život je sakramentsky málo) a doufám, že to bude hodně brzo! :-)

2 Lyra | E-mail | Web | 12. června 2016 v 13:02 | Reagovat

[1]:Děkuji. Jsem ráda, že existuje někdo, kdo to vidí stejně. Nachytat si londýnský vzduch je dobrý nápad, škoda, že mě to taky nenapadlo, když jsem tam byla... tak příště. :-) Máš pravdu, že právě ta mezinárodní bohatost tvoří významnou součást atmosféry Londýna. Držím palce, aby ses tam brzy podívala znovu... a kdo ví, třeba se tam potkáme. :-)

3 Boudicca | Web | 13. června 2016 v 15:15 | Reagovat

Krásné. :-) Mě Londýn nezaujal vůbec, ale strávila jsem tu jen pár dnů, tak bych třeba názor při delší návštěvě přehodnotila. Zato mám neskutečnou slabost pro Paříž, ze které byla velká část mého okolí zklamaná. Ráda se vracím i do Vídně a ohromně mě nadchly Antwerpy. Nejvíce k srdci mi ale přirost Lucemburk, z vícero důvodů, a asi ho budu napořád považovat za druhý domov. Z britských měst se mi líbily malé vesnice poházené v Highlands. Tam bych se vydala na výlet hned. :)

4 Lyra | E-mail | Web | 17. června 2016 v 23:05 | Reagovat

[3]:Děkuji. :-) To není jisté, každý Londýn vnímá jinak. Paříž je krásné město, také se mi tam velmi líbilo, i když má srdcovka je Londýn. Chápu, proč máš ráda Lucemburk, uvážíme-li, co všechno jsi v něm prožila. V Highlands jsem nikdy nebyla, je to jedno z míst, kam bych se chtěla v budoucnu vydat. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama