Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Britofilní výzva: den šestý

30. června 2016 v 17:30 | Vendula Kreplová |  Výzvy a projekty
Šestý den Britofilní výzvy od Fantaghiry se do jisté míry podobá pátému dnu. Zatímco předtím jsme se bavili o oblíbeném britském filmu, teď přišla řada na seriál. Oproti filmům byla moje volba v tomto případě poměrně jednoznačná, a pokud na tomto blogu nejste poprvé, nejspíš vás nepřekvapí. :)


Můj nejoblíbenější britský seriál je Červený trpaslík! Na paty mu sice šlapal Doctor Who, ale nakonec jsem zvolila Trpaslíka. Láska z dětství v tomto případě zvítězila.

Možná si vzpomenete, že jste jako děti také měli nějaký seriál, na který jste se mohli dívat pořád dokola, který jste milovali do posledního detailu, který do značné míry ovlivnil váš budoucí vkus... U mě to byl právě Trpaslík, který mě přivedl k mým dvěma velkým zájmům: 1) sci-fi (a fantastice obecně), 2) britským seriálům.

Nedokázala bych spočítat, kolikrát jsem jednotlivé díly viděla. Podobně je na tom i zbytek mé rodiny, kteří trpěli/trpí stejnou trpaslíkománií jako já. Hlášky z tohoto seriálu jsou u nás dodnes často citovány, jednou z mých nejoblíbenějších například je "Ruší nadřízeného důstojníka pobrukováním, mlaskáním a mlčením." nebo "Listere, už jsi někdy dostal po té své kebuli svářečkou?" či velmi univerzální pro běžný život "Zeslonil/a jsem to - to je jako zkonit, ale mnohem, mnohem víc."

Pardon, teď jsem si uvědomila, že jsem ani nenapsala, o čem seriál je, pokud by tu byl někdo, kdo ho nezná (takoví lidé vážně existují?). Tak tedy - seriál vypráví příběh několika kosmických ňoumů. Dave Lister stráví tři miliony let ve stázi a když se probere, zjistí, že je poslední člověk ve vesmíru. Společnost mu dělá jen hologram jeho mrtvého kolegy, Arnolda Rimmera, což je zbabělec, poseroutka, mamlas a nadutý jedinec par excellence. Členy posádky jsou dále Kocour, super marnivý tvor, který se vyvinul z kočky, a Kryton, android se sklony k cídění všech dostupných i nedostupných povrchů. Později se k nim přidá ještě Listerova dávná láska Kochanská. Hrdinná posádka se snaží dostat na Zemi, ale protože jsou to kosmičtí ňoumové, a jejich lodní počítač Holly na tom není o moc lépe, příliš se jim to nedaří. Zato se setkají se spoustou zajímavých bytostí (z nichž většina je chce zabít) a zažijí neuvěřitelné zážitky (třeba se ocitnou na jiné verzi Země, kde čas ubíhá pozpátku). Prozatím bylo natočeno deset sérií, osm v 80./90. letech, devátá a desátá po delší době (v roce 2009 a 2013).

Co je důležité o seriálu vědět, je to, že je neuvěřitelně vtipný. Mnohé z jeho hlášek by se daly vytesat do kamene (a příliš bych se nedivila, kdyby to už někdo udělal). Velká porce humoru vyplývá z rozdílných povah hlavních hrdinů. Jen uvažte - Lister je vesmírný vágus, Rimmer chodící komplex, Kocour nafintěná nádhera a Kryton jediný působí jakžtakž racionálně... dokud nevytáhne prachovku a nezačne všechno uklízet.

Z hrdinů seriálu jsem si nejvíc oblíbila Rimmera. Pravděpodobně proto, že je to takový mamlas, ale člověku ho dokáže být i líto, jelikož je to ve své podstatě velmi nešťastný člověk. Ostatním by ho možná bylo i líto... kdyby ve stejnou dobu nebyl tak povýšený a nesnesitelný. Anglický herec Chris Barrie Rimmera ztvárnil naprosto dokonale a jde o jeho životní roli (což vlastně platí o všech ostatních hercích ze seriálu). Navíc je Barrie dle mého názoru nejlepším hercem ze všech zúčastněných, nic proti ostatním, ale ten rozdíl je docela viditelný, obzvlášť v původním anglickém znění.

Na závěr zmíním, že dabing seriálu se tentokrát velmi povedl, což rozhodně nebývá pravidlem. Přesto bych doporučovala se na něj koukat v originálním znění. A nebo se napřed podívejte v angličtině a poté v češtině, protože jedno zhlédnutí rozhodně nestačí, a pokud vás Červený trpaslík uchvátí, zaručuji vám, že budete sjíždět série pořád a pořád dokola.

Nejoblíbenější scénu nedokážu vybrat, zbožňuji jich spoustu, tak vám ukážu například Rimmera u zkoušky, protože v podobné situaci se aspoň jednou pravděpodobně ocitl každý z nás. :)


Znáte Červeného trpaslíka? Pokud ano, jakého hrdinu/díl máte nejraději? Pokud ne... na co ještě čekáte?! :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Arvari | E-mail | Web | 12. července 2016 v 11:15

Trpaslík je i moje velká, velká láska. Taky radši nepočítám, kolikrát jsem ho viděla, a taky používám hlášky i v běžným životě. :-D Nejčastěji když se mě někdo zeptá, kdy něco udělám, odpovídám slovy: "Mám to na denním plánu. Bod 34, hned po naučit se portugalsky." :-D Škoda, že kolem sebe nemám lidi, co by to dokázali pochopit... :-(  :-D

2 Lyra | E-mail | Web | 14. července 2016 v 11:19

[1]:To jsem moc ráda, že má někdo k tomuto seriálu stejný vztah. :-) Vidíš, na tuhle hlášku jsem zapomněla, a taky ji často používám! Asi se v tom případě nepohybuješ ve správných kruzích, i když je pravda, že nalézt podobně naladěné lidi bohužel není jednoduché.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama