Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Literární deníček (6.-19.6. 2016)

20. června 2016 v 20:30 | Vendula Kreplová |  Píšu, tedy jsem
Po více než dvou měsících obnovuji literární deníček, který se na tomto blogu poprvé objevil v únoru. Nově bude deníček vycházet s dvoutýdenní frekvencí.

O co jde?
Každý den si zapíšu, na čem zrovna pracuji, počet napsaných znaků, dobu po kterou jsem se věnovala práci a nějakou osobní poznámku. (Pokud se ten den psaní nebudu věnovat, přeskočím.) Každé druhé pondělí večer seznam zveřejním.

S čím vstupuji do tohoto týdne?
Státnice i přijímací zkoušky jsou za rohem. Potřebuji se odreagovat a tak ve volných chvilkách, kterých zákonitě není mnoho, píšu.

Jak se uplynulé dva týdny psalo vám?

Čtvrtek 9.6.2016

Pracuji na: překlad scénáře
Čas: 46 minut večer
Rozsah: 6912 znaků

Převádět psané slovo někoho jiného do podoby scénáře je fascinující. Obzvlášť když jde o druhou fázi, překlad do angličtiny, kde přece jenom promluvy vyzní jinak a tak je nutné najít vhodné anglické ekvivalenty, aniž by došlo k přílišnému posunu významu. Dalších sedm scén je hotových a pomalu, ale jistě jde do tuhého. Ale co vám to tu vykládám? Postavy se do problémů dostaly už dávno, teď se jejich trable akorát ještě zhoršují… přesně podle mého gusta!

Pátek 10.6.2016

Pracuji na: překlad scénáře
Čas: 52 minut odpoledne
Rozsah: 8465 znaků

Je zvláštní, jak rychle se věci dokážou pokazit. Na druhou stranu, když máte na malém prostoru čtyři osobité čaroděje, jednu příšeru chtivou krve (a magie) a dospívající dívku, není se čemu divit. To je recept na katastrofu fantastického rozměru.

Sobota 11.6.2016

Pracuji na: překlad scénáře
Čas: 38 minut v noci
Rozsah: 5432 znaků

Byla jsem v Brně, a když jsem se vrátila, už se mi vážně nechtělo nic kreativního dělat. Nicméně jsem se překonala a na chvilku ke scénáři přece jen zasedla. Nakonec se s překladem dostávám po stranu 70, což znamená, že mi zbývá ještě přeložit 35 stran. Jupí, dvě třetiny mám za sebou! Oslavila bych to, ale jsem docela unavená, takže zavírám soubor se scénářem a jdu spát. To je ten těžký a bujarý život spisovatele. :D

Pondělí 13.6.2016

Pracuji na: překlad scénáře
Čas: 33 minut večer
Rozsah: 4960 znaků

Další dvě scény zpracovány. Jednu z nich jsem oproti původnímu plánu značně rozšířila a přidala trochu sourozeneckého škádlení, které v původním textu románu nebylo. Sourozeneckého škádlení není nikdy dost. Obzvlášť když se vám váš bratr pokouší radit v milostném životě. To se pak zákonitě dějí divné věci (slovy klasika: some serious shit happens). Dneska jsem mimochodem měla přijímačky na magistra. Nic tak nezlepší náladu po ranním stresu jako sednout si nad rozpracované dílo.

Úterý 14.6.2016

Pracuji na: překlad scénáře
Čas: 28 minut v noci
Rozsah: 3904 znaků

Dalších pět stran přeloženo. Mimochodem, jak by se vám líbilo, pokud by vám vaše drahá polovička říkala můj smrdutý miláčku?

Středa 15.6.2016

Pracuji na: překlad scénáře
Čas: 11 minut v noci
Rozsah: 1807 znaků

Dneska velice slabé, přeložila jsem jen jednu scénu. Zkouška v divadle, kde jsme projížděli celého Lakomce, mě očividně zmohla víc, než jsem čekala. Není každý den posvícení. :)

Čtvrtek 16.6.2016

Pracuji na: překlad scénáře
Čas: 56 minut odpoledne
Rozsah: 8405 znaků

Dalších osm scén přeloženo. Pomalu se blížím k závěru, už zbývá jen sedm scén a scénář je dokončen. Sice mě baví si s ním hrát, ale určitě to znáte, pokud jste někdy delší dobu pracovali na jednom díle… už aby to bylo! :)

Pracuji na: nový román
Čas: 22 minut večer
Rozsah: 4491 znaků

Konečně! Po několika měsících, kdy jsem si dala pauzu kvůli státnicím, bakalářské práci a přijímacím zkouškám jsem se vrátila k psaní mého nového románu. Obávala jsem se, jestli ho dokážu znovu začít psát, ale nakonec jsem se na něj naladila překvapivě snadno. Což je jedině dobře, protože bych ho chtěla o letních prázdninách dopsat. Hm, vypadá to, že se nudit nebudu, vzhledem k tomu, že mám hotovou odhadem tak jednu třetinu/čtvrtinu. :)

Pátek 17.6.2016

Pracuji na: překlad scénáře
Čas: 57 minut dopoledne
Rozsah: 7226 znaků

Dalších pět (povětšinou dlouhých) scén hotovo! Už zbývá jen přeložit dvě, pak scénář nechám chvilku uležet a nastane čas vychytat drobné mušky (samozřejmě mi ho též musí schválit autorka knižní předlohy, to dá přece rozum :).

Pracuji na: nová povídka
Čas: přibližně půl hodiny odpoledne
Rozsah: 4240 znaků

Začínám pracovat do nové povídce do soutěže. Pokud to vyjde tak, jak si představuji, bude to ukázkový noir šmrncnutý fantastikou (nebo obráceně). Píšu úvodní scénu, která představí hlavního hrdinu, a stanoví, o co v povídce půjde. Zatím se to vyvíjí dobře, snad to tak půjde i dál (ano, nepatřím k těm, co by ze sebe povídky sypali na jeden zátah, pokud teda nejde o vyložené jednohubky o jedné či dvou stranách). Jak to máte s psaním povídek vy?

Sobota 18.6.2016

Pracuji na: překlad scénáře
Čas: 17 minut odpoledne
Rozsah: 2770 znaků

Hotovo! Poslední dvě scény dodělány a scénář je tímto přeložen! Nakonec vyšel na krásných 105 stran (jedna strana scénáře je přibližně jedna minuta filmu). Chtěla jsem překlad stihnout v červnu a jsem ráda, že mi to vyšlo, aspoň bude o prázdninách dost času ho vypilovat k dokonalosti. To ale chvilku počká, teď je na řadě rozpracovaná povídka a především můj druhý rozepsaný román.

Pracuji na: nová povídka
Čas: 22 minut odpoledne
Rozsah: 3280 znaků

Posunula jsem se v ději o trochu dál. Zatím se mi povídka píše lehce a hlavně mě nehorázně baví, což je vždycky dobré znamení. Schválně, jak to půjde dál. :) Do hry jsem nově zapojila jednoho sympatického robota. Sympatických robotů není ve fantastice nikdy dost.

Minulý záznam

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lennyspis | E-mail | Web | 20. června 2016 v 22:03 | Reagovat

Super! Je zajímavé se dostat do myšlenek píšícího,v tomto případě překladatele :) Držím palce ať se daří!

2 Lyra | E-mail | Web | 26. června 2016 v 10:12 | Reagovat

[1]:Díky, štěstí se mi bude hodit. :-) Jestli píšeš, nechceš se zapojit do deníčku taky? Čím více nás bude tím lépe. :-)

3 Elizabeth | Web | 27. června 2016 v 16:51 | Reagovat

Zaujímavý nápad, takýto denník. :) Ja v poslednom čase pracujem na svojej knihe, včera sa mi podarilo trhnúť svoj rekord, písala som celý deň. :) A to sa mi málokedy stáva.

4 Lyra | E-mail | Web | 28. června 2016 v 22:03 | Reagovat

[3]:To je obdivuhodné, psát celý den, já bych se z toho asi za chvíli zbláznila. :D O čem je tvá kniha?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama