Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Britofilní výzva: den devátý

29. července 2016 v 18:00 | Vendula Kreplová |  Výzvy a projekty
Devátý den Britofilní výzvy vytvořené Fantaghirou se ptá na oblíbené historické období. Pomalu se blížím k závěru, už jen jedno další téma, a výzva je kompletní. :)


Jako první mě napadlo období vlády Tudorovců, tj. 1485 až 1603. Toto téma už jsem ale nakousla ve čtvrtém bodě výzvy, který se zabýval oblíbeným panovníkem. Nakonec jsem se rozhodla zvolit jiné období, které mě neméně fascinuje - viktoriánskou Anglii!

Na rozdíl od tudorovského období je mé povědomí o viktoriánské Anglii založeno převážně na fikčních dílech, beletrii, filmech a seriálech. Mám určitou představu, jak se tenkrát žilo, ale mé znalosti v tomto směru jsou prozatím značně nekompletní. Přesto se s chutí vždy dozvídám nové informace.

Viktoriánské období mě poprvé začalo zajímat pravděpodobně díky Sherlocku Holmesovi. K příběhům sira Arthura Conana Doyla jsem se dostala již jako dítě, a Doylův geniální detektiv Holmes mě zcela uchvátil. To byl zárodek mé lásky k viktoriánské Anglii. Pokračovalo to následně další četbou a sledováním filmů. Než se zdlouhavě rozepisovat o reáliích, o nichž toho zase tolik nevím, raději vám doporučím pár knih z daného období, které mě zaujaly.

Dracula (a povídky) (Bram Stoker)
Dracula je dobře známé a napínavé dílo, které do značné míry položilo základ dnešní upírské a hororové literatury obecně. Méně proslulá v českých končinách je povídková sbírka Drákulův host a jiné povídky, která mně osobně zaujala snad ještě víc než román o upířím knížeti. Doporučuji nevynechat ani jednu z knih.

Jackaby (William Ritter)
Svižně napsaná detektivka, která nemá žádný výraznější zápor... snad kromě chybějícího pokračování. Postava detektiva je zcela očividně inspirovaná Sherlockem Holmesem, ale to v tomto případě vůbec nevadí. Interakce mezi detektivem a hlavní ženskou hrdinkou jsou záživné a knihou obratně prostupuje fantasy prvek, který jí dodává šťávu.

Obraz Doriana Graye (Oscar Wilde)
Známé dílo, jehož pověst bohužel utrpěla zařazením mezi povinnou četbu. Obraz Doriana Graye je myšlenkově bohatý román napsaný vytříbeným stylem a čte se jedním dechem. Navíc pokud by vám nestačila kniha, můžete si stanovit výzvu zhlédnout všechny filmové adaptace, což vám chvíli potrvá, protože jich vzniklo opravdu mnoho.

Příběhy Sherlocka Holmese (sir Arthur Conan Doyle)
Nelze vybrat jeden nejlepší. Pokud jste s Holmesem nikdy nepřišli do kontaktu, doporučuji začít třeba Psem baskervillským, jde o nejznámější román s ním, který má navíc dokonale děsuplnou atmosféru.

Vražedné struny (Oscar de Muriel)
Napínavý detektivní příběh zasazený do Skotska roku 1888, v němž hraje důležitou roli hudba. Postavte k sobě dva nesourodé muže donucené vyšetřovat zločin a máte o zábavu postaráno. Atmosféra viktoriánské doby ze stránek románu přímo srší, škoda, že autor doposud nic dalšího nevydal.

Máte rádi viktoriánskou Anglii? Četli jste nějaká díla zasazená do tohoto období?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Boudicca | Web | 9. srpna 2016 v 22:44 | Reagovat

Viktoriánská Anglie mi přijde hodně zajímavá právě těmi specifickými reáliemi, od focení zemřelých (a fascinace smrtí obecně) až po rodící se průmysl a kapitalismus. Četla jsem něco od Doyla a většinu děl od Wilda, určitě bych sem zařadila i Dickense. Vražedné struny mě zaujaly, mrknu na ně. :)

2 Lyra | E-mail | Web | 10. srpna 2016 v 21:42 | Reagovat

[1]:Vidíš, zrovna na focení zemřelých jsem zapomněla, to je hodně zajímavé téma, o kterém by se dalo číst hodiny a hodiny. Přiznám se s ostudou, že od Dickense jsem zatím nic nečetla, akorát jsem viděla některé filmové adaptace. Vražedné struny by se ti mohly líbit, výjimečně nejde o fantastiku, kterou většinu čtu, ale to na kvalitě románu vůbec neubírá. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama