Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Britofilní výzva: den osmý

21. července 2016 v 22:20 | Vendula Kreplová |  Výzvy a projekty
Osmý den Britofilní výzvy vymyšlené Fantaghirou se ptá na oblíbeného umělce. S tímto bodem mám docela problém, protože se nejvíc zajímám o herce/herečky, režiséry a spisovatele, o výtvarníky pak méně. Takže jsem se ho rozhodla pojmout po svém a trochu si upravit zadání. Aneb když se ocitnete v nouzi, je nutné improvizovat. :)


Důležitá je otázka, kdo je to vlastně umělec? Je to člověk, který se věnuje určité umělecké činnosti a vyniká v ní? Nebo zastupuje hned několik oborů? Pokud bychom se drželi té druhé definice, mám tu hned dva kandidáty, o nichž bych mohla psát. Jeden z nich je aspoň v jistých kruzích dost dobře známý, o druhém prakticky nikdo neslyšel. Hm... takže napíšu o tom druhém, ať se mu dostane aspoň trochu reklamy, jakou si zaslouží (promiň, Johne Barrowmane, sice tě miluji, ale přijde na tebe řada někdy jindy).

Říká vám něco jméno Leander Deeny? Ne, nepředpokládala jsem, že bude. Najít o tomto pánovi nějaké informace na internetu je úkol hodný detektiva. Co se mi podařilo zjistit, Leander Deeny je převážně televizní a divadelní herec a spisovatel. Jo, a je to Brit.

Beru to zpátky - spousta z vás Deenyho zná, ačkoliv netušíte, že ho znáte. Jak je to možné? Pokud jste viděli film Captain America: První Avenger z roku 2011, Deeny v něm hraje významnou roli. Ještě předtím, než se Captain America po použití séra stal Chrisem Evansem (takto napsána zní ta věta hodně bizarně, ale je to fakt), byl Leanderem Deenym. Aspoň jeho tělo. V některých scénách. V přibližně deseti procentech scén.

Dobře, nebudu to víc protahovat. Leander Deeny fungoval jako "body double" Chrise Evanse. Když se Chris potřeboval zmenšit, aby mohl zahrát hubeného a neduživého Stevea, většinou se použily počítače. Občas to ale nefungovalo z toho či onoho důvodu, a tehdy se na scénu povolal Deeny. O čemž dobře hovoří následující video.


Jak vidíte, Deeny je ten sympaťák, který se nebojí sám sebe označit za "scrawny loser" (vychrtlý ztroskotanec, volně přeloženo). Kromě toho, že má smysl pro humor, je očividně výborný herec. Dělám divadlo, a tak vím, jak je těžké napodobit něčí pohyby do posledního detailu. Deeny to zvládá naprosto s přehledem. Co se týče tohoto filmu, ještě přihodím perličku, že tam má hned dvojroli, ale pokud jste zrovna mrkli, mohli jste ho propásnout. Na chvilinku se objevil jako barman, který obsluhuje Stevea, Buckyho a jejich Howling Commandos.

Zajímavější je jeho televizní kariéra. Největší roli měl v seriálu Holby City, kde hrál v šesti dílech. Menší roličku měl v jedné epizodě seriálu Merlin. Tam si zahrál George, což byl sluha, který se chudák strašně moc snažil sloužit Artušovi, ale jaksi mu to nevyšlo, protože Artuš byl v tu dobu už zvyklý na líného, uštěpačného a drzého Merlina, s nímž měl naprosto epickou bromance. Třeba příště, Georgi, zlatíčko.


Deeny je především divadelní herec. Velmi bych si ho přála vidět naživo, a zrovna nyní mám příležitost, protože od konce srpna bude vystupovat v nové divadelní hře, v Shakespearově The Two Noble Kinsmen. Má to jen dva drobné problémy: 1) je to v Anglii, konkrétně ve Stratfordu nad Avonou, 2) jak se sakra dostanu do Stratfordu, když nemám peníze? Hra se protáhne až do února 2017, tak mám aspoň o čem přemýšlet. A nebo je tu ještě jedna varianta. Nepůjčili byste mi někdo vesmírnou loď / stroj času / osobní vzducholoď?

Protože mu nestačí hrát v televizi, v divadle a výjimečně ve filmu, Deeny též píše knihy. Konkrétně dětskou literaturu, takže poněkud mimo mou věkovou kategorii. Přesto bych si ji ráda přečetla. Až přestane platit bod s penězi zmíněný v předchozím odstavci, jeho knihy si koupím. Tedy knihu, zatím vydal jen jednu. Někde jsem se dočetla, že má vyjít druhá, ale vůbec netuším, jestli je to pravda, a pokud ano, kdy se to má stát. Každopádně ukázky z první můžete najít na youtube. To se hned snáz předčítá, když má člověk herecké zkušenosti.

Na závěr pár osobních informací (fakt jen pár, protože je jich hodně málo k sehnání). Leander Deeny se narodil 2. února 1980 (takže je mu 36 let, ale pořád vypadá jako mládě). Má rád rock 'n' roll a whisky. Měří přibližně 167 cm (pro představu, malý Steve měl měřit zhruba 160 cm, takže Leander je na něj pořád příliš vysoký). A je úplně maximálně mega roztomilý. O to větší škoda je, že ho málokdo zná. Ale já ho znám. A pokud jste dočetli tento článek až do konce, tak už ho znáte taky. :) A víte, že předtím, než se Captain America stal superhrdinou, tak byl Brit. Což by vysvětlovalo, proč se Peggy Carter do něj zamilovala... protože britský přízvuk. Ale to už je jiný příběh. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama