Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Britofilní výzva: den sedmý

10. července 2016 v 20:30 | Vendula Kreplová |  Výzvy a projekty
Pomalu se blížím k závěru. :) Sedmý den Britofilní výzvy vymyšlený Fantaghirou se ptá na oblíbeného britského hudebního interpreta (kapelu/zpěváka/zpěvačku).


Co se hudby týče, přiznám se, že jsem docela barbar. Mám sice hudbu ráda, ale jen málokdy se dostanu k novým interpretům, většinou sjíždím tvorbu svých oblíbenců pořád a pořád dokola (protože výborná hudba nikdy neznudí, i když ji slyšíte posté nebo potísicáté :).

Mou nejoblíbenější britskou hudební skupinou je Blackmore's Night. Tady trochu podvádím, protože jde o britsko-americkou skupinu. Jejími hlavními členy jsou anglický kytarista a písničkář Ritchie Blackmore a jeho manželka americká zpěvačka Candice Night. Tím se zároveň vysvětluje záhada názvu skupiny. Je hezké, když se manželé mají tak rádi, že založí společně hudební skupinu a pojmenují ji podle sebe. :)

Definovat hudební styl Blackmore's Night není jednoduché. Na Wikipedii je zařazují mezi keltskou hudbu / folk / folk rock / středověký folk / rock / hard rock. Jak vidíte, nejlepší bude si jejich hudbu poslechnout a udělat si obrázek sám, co za žánr vlastně hrají. Každopádně já jsem si ke Blackmore's Night našla cestu právě díky jejich renesančně/středověce znící melodiím, které oslovily mou duši milující historii a především mou nostalgickou stránku. Při poslechu jejich písní mi stačí zavřít oči a je to, jako kdybych se propadla do starých časů, naslouchala hudbě, slyšela praskání ohně z krbu, smích a hovor lidí a po tváři by mě hladil chladivý větřík vonící mořem... Jak vidíte, hudba Blackmore's Night je velmi inspirativní. Proto ji také často využívám ke psaní, obzvlášť těch méně akčních, snových, psychologických nebo milostných scén.

Skupina vznikla v roce 1997 a od té doby vydala deset alb (plus nějaké ty singly). Jejich alba mají krásně poetické názvy (Shadow of the Moon, Fires at Midnight, Autumn Sky atd.), totéž platí o písních. Udělali několik coverů, ale převážnou část jejich tvorby tvoří originální písně.

Nedokážu přesně říct, jak dlouho Blackmore's Night poslouchám a miluji, ale bude to minimálně od roku 2010, kdy mě jejich hudba doprovázela až do Francie, kam jsem jela na dovolenou. Mým velkým přáním je se aspoň jednou podívat na jejich koncert (jednou už to málem vyšlo, ale koncert byl na poslední chvíli zrušen).

Vybrat jedinou nejoblíbenější píseň je pro mě v případě Blackmore's Night nemožné, proto jsem se rozhodla udělat kompromis a z každého alba zvolit jednu (s výjimkou alba vánočních písní Winter Carols, které mi jako jediné nikdy nepřirostlo k srdci, a nejnovějšího alba All Our Yesterdays, které zatím tak dobře neznám). K písním samotným vám nebudu nic psát, poslechněte si je, pokud chcete, a napište, jak na vás působí. :) Každý hudbu vnímá jinak a nerada bych vám podsouvala svou vlastní interpretaci.

První album - Shadow of the Moon (1997)- píseň Shadow of the Moon

Druhé album - Under a Violet Moon (1999) - píseň Under a Violet Moon

Třetí album - Fires at Midnight (2001) - píseň Storm

Čtvrté album - Ghost of a Rose (2003) - píseň Loreley

Páté album - The Village Lanterne (2006) - píseň I Guess It Doesn't Matter Anymore

Sedmé album - Secret Voyage (2008) - píseň The Circle

Osmé album - Autumn Sky (2010) - píseň Keeper of the Flame

Deváté album - Dancer and the Moon (2013) - píseň Somewhere over the Sea (The Moon Is Shining)

Znáte Blackmore's Night? Poslechli jste si některou píseň z tohoto článku? Jak se vám líbila? Jaká je vaše oblíbená britská hudební skupina/zpěvák/zpěvačka?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Silwiniel | Web | 10. července 2016 v 21:32 | Reagovat

Blackmore's Night jsou skvělý! A tahle výzva se mi líbí, taky jsem trochu britofil :D

2 Lyra | E-mail | Web | 14. července 2016 v 11:20 | Reagovat

[1]:Nechceš se v tom případě zapojit také? Čím víc nás bude, tím víc se můžeme vzájemně inspirovat a obohatit svůj vkus. :-)

3 Melanie | Web | 17. července 2016 v 21:08 | Reagovat

Jo, tak tohle neznám :-D Až přijdu na to, proč mi na ntb nejede zvuk, možná si je pustím. :-D
Já mám z britské hudby nejradši Florence + The Machine (moje nejoblíbenější skupina a Florence Welch je zároveň i moje nejoblíbenější zpěvačka), Marina and The Diamonds a Daughter.

4 Lyra | E-mail | Web | 19. července 2016 v 17:59 | Reagovat

[3]:Určitě si je poslechni, o hodně bys přišla, i když tento styl hudby nesedne ani zdaleka každému, byla by škoda mu aspoň nedat šanci. :-)
Florence + The Machine a Marina and the Diamonds taky znám a mám ráda, v tomto se tedy shodneme. :-) Akorát jsem nevěděla, že jde o Brity. Ale je pravda, že Blackmore's Night mám naposlouchanější, takže i kdybych to věděla, konečný výběr by to stejně nejspíš neovlivnilo. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama