Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Literární deníček (25.7.-7.8. 2016)

8. srpna 2016 v 20:30 | Vendula Kreplová |  Píšu, tedy jsem
Další díl literárního deníčku z přelomu července a srpna. Už to začíná být trapné, jak opakuji, že bych ráda psala každý den a pořád nic, ale já se polepším! Jednou... Možná... :)

O co jde?
Každý den si zapíšu, na čem zrovna pracuji, počet napsaných znaků, dobu po kterou jsem se věnovala práci a nějakou osobní poznámku. (Pokud se ten den psaní nebudu věnovat, přeskočím.) Každé druhé pondělí večer seznam zveřejním.

S čím vstupuji do nového týdne?
Navzdory vedru jsem jako hyperaktivní fretka a přebíhám od jednoho rozpracovaného projektu k druhému.

Čtvrtek 28.7.2016

Pracuji na: nový román
Čas: 47 minut večer
Rozsah: 6962 znaků

Proces tvoření v mém případě vypadá tak, že k románu zasednu s určitou představou, jak by se děj měl vyvíjet dál… a následně sleduji, jak se mi mění pod rukama, překrucuje a rozšiřuje, stává se z něj něco jiného, i když některé myšlenky zůstávají totožné. Tomu se říká inspirace, a tak se mi to líbí, tak to má být. :) Nejsem zastánkyní toho, když si někdo nalinkuje děj románu od první stránky až do poslední, a v ničem od své přesně vymezené vize neustoupí. Samozřejmě, někomu tento tvůrčí postup vyhovuje, ale já jsem v tomto ohledu mnohem otevřenější náhlým nečekaným nápadům. Jak to vnímáte vy, kteří též píšete?

Pátek 29.7.2016

Pracuji na: nový román
Čas: 28 minut v noci
Rozsah: 4888 znaků

Další scéna hotová. Napětí se prohlubuje, jak se blíží okamžik, kdy se hlavní hrdina zase vrhne do nebezpečí. Začíná to vypadat, že má na podobné situace patent.

Neděle 31.7.2016

Pracuji na: příspěvek do soutěže
Čas: 33 minut dopoledne
Rozsah: 2939 znaků

Občas si takhle sednete a na poslední chvíli si napíšete příspěvek do soutěže. Ne že bych to tak flákala, ale šlo o bleskovku, na kterou soutěžící měli pouhých 24 hodin, a včera jsem byla většinu dne pryč. Takže se tvořilo hezky dopoledne, což je denní doba, kdy můj mozek většinou spí a probírá se jen neochotně. Nakonec jsem zvládla svoje dílo odeslat včas, ale bylo to o chlup.

Pondělí 1.8.2016

Pracuji na: nový román
Čas: hodina 13 minut večer
Rozsah: 7567 znaků

Pořádně se to rozjíždí. Rozepsala jsem scénu, na kterou jsem se těšila už od chvíle, kdy mě poprvé napadla. Vážně si to užívám. Otázka mimo - jak byste reagovali, kdyby vám váš známý sdělil, že kulhá, protože před chvílí skočil z okna? Ptám se, protože přesně takováto situace se v mém románu objevila. :) Dnes jsem mimochodem zdolala další důležitý mezník - prvních sto stran!

Úterý 2.8.2016

Pracuji na: nový román
Čas: 50 minut odpoledne
Rozsah: 7601 znaků

Když se chcete dozvědět pravdu o svých nejbližších, jděte do klubu. Nezaručuji ovšem, že se vám ona pravda bude zamlouvat. Hlavnímu hrdinovi určitě ne.

Středa 3.8.2016

Pracuji na: korektury scénáře
Čas: 42 minut večer
Rozsah: Přesný počet znaků nevím, projela jsem zatím 26 stran

Dávám si dočasnou pauzu od psaní románu a vracím se ke scénáři, který bych konečně chtěla vypilovat k dokonalosti. Zatím stíhám opravit 16 scén a občas mám chuť mlátit hlavou o stůl kvůli těm naprosto triviálním chybám, které jsem během překládání do angličtiny z nepozornosti udělala. To je ale těžký úděl snad každého spisovatele-překladatele v jedné osobě. :)

Čtvrtek 4.8.2016

Pracuji na: korektury scénáře
Čas: 40 minut odpoledne
Rozsah: Přesný počet znaků nevím, skončila jsem na straně 50

Další scény zkontrolovány, skončila jsem u třicáté první. Tentokrát jsem nenašla tolik nesmyslů a překlepů, což má dvě možná vysvětlení: a) buď jsem se postupně zlepšila, b) nebo mě letní vedro ubíjí natolik, že chyby nejsem schopná vnímat. Ve vlastním zájmu doufám, že platí možnost číslo jedna.

Pracuji na: nový román
Čas: hodina 11 minut večer
Rozsah: 11 170 znaků

Psát akční scény mě baví, nejspíš bych je měla do svých děl zařazovat víc. Myslela jsem si, že mi psaní dneska jde ztuha, ale nakonec jsem zvládla za hodinku a něco poměrně výrazně pokročit. Zapojila jsem do hry nový typ nadpřirozených stvoření, ale neprozradím, o jaký jde… nechte se překvapit. :)

Pátek 5.8.2016

Pracuji na: korektury scénáře
Čas: dvě hodiny (s přestávkou)
Rozsah: počet znaků netuším, ale dojela jsem scénář do konce

Dneska jsem si na scénář vynahradila víc času a zvládla udělat korektury pro zbývající část. Jen pro představu, šlo o 56 stran. Teď si půjdu odpočinout a uvařím si snad zasloužený čajík. :)

Minulý záznam

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 patypoberta | Web | 8. srpna 2016 v 23:16 | Reagovat

Ahoj,

Mám rozjetý takový malý projekt "Pátý Poberta" jako dárek k Vánocům pro jednu moji dobrou kamarádku. Potřebovala bych trochu podpory do začátku, tedy pár čtenářů, kteří mi kriticky dají najevo, co se jim líbí či nelíbí, aby na Štědrý den povídka alias vánoční dárek byl vypiplaný, jak to jen půjde.

Pokud máš zájem, budu nadšená. Pokud ne, promiň, že tady oxiduju. ;)

Psaní a čtení zdar!

2 Lyra | E-mail | Web | 9. srpna 2016 v 10:33 | Reagovat

[1]:Mám sice dost práce, ale dobře, pošli mi na to mail (viz kolonka e-mail ve vrcholu komentáře), přečtu a třeba ti k tomu napíši kritický komentář, jestli mě nějaký napadne. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama