Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Knihy: leden 2016

29. září 2016 v 20:08 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
Čím víc se mám učit (na zkoušky), tím víc čtu. I tak by se dal po knižní stránce můj leden 2016 shrnout. :) Za 31 dní, během nichž jsem psala bakalářskou práci a dělala další úžasné věci do školy, jsem zvládla přečíst celkem deset knih, mezi nimiž se našlo hned několik výborných kousků.


Píseň krve
autor: Anthony Ryan
rok vydání: 2014
počet stran: 624
série: první díl série Stín krkavce

První díl epické fantasy ságy. Žánrově nejde zrovna o můj šálek čaje, ale přesto mě kniha zaujala. Navzdory nemalému počtu stran se čte jedním dechem a hlavní hrdina Vélin Al Sorna je napsaný tak skvěle, že mu budete chtě nechtě držet palce. Nejvíc mě bavila první část, která se odehrává v době Vélinova náročného výcviku, ale ani zbytek knihy není špatný.

Křehké věci
autor: Neil Gaiman
rok vydání: 2007
počet stran: 304

O mé lásce k tvorbě Neila Gaimana jsem se tu zmiňovala již víckrát, proto vás jistě nepřekvapí, když napíšu, že mě jeho povídková sbírka Křehké věci zaujala. Kvalita povídek je kolísavá, ale těch několik klenotů, které se ve sbírce najdou, jsou nezapomenutelné. Nejvíce si mě získaly následující dva příběhy: Zvláštní dívenky (krátké črty psané jako doprovod k hudebnímu albu, které se vyznačují zvláštní poetikou) a Patnáct obrázkových karet z upírského tarotu (ze života upírů… ale ódy na krásu nesmrtelnosti nečekejte). Druhou povídkovou sbírku Kouř a zrcadla hodnotím o něco lépe, ale kvůli Gaimanově úžasné fantazii by si tuto knihu neměl nikdo nechat ujít.

Pekelný kocour
autorka: Lynne Truss
rok vydání: 2014
počet stran: 188

Černohumorný román, který vrhne zcela jiné světlo na naše milované chlupaté domácí mazlíčky. Zaručuji vám, že se na kočky po přečtení této knihy už nikdy nebudete dívat stejnýma očima… U knihy jsem se příjemně pobavila, občas i lehce vyděsila, jen její závěr mi přišel poněkud nevýrazný a neurčitý. Velký plus za naprosto ukázkového záporáka, kocoura zvaného Kapitán, který je prakticky nesmrtelný. To jméno mě během čtení poněkud rozptylovalo, protože jsem pořád myslela na Kapitána Amerika, a to pak kniha o vraždících kočkách získává hned jiný rozměr. :)

Past na medvěda
autorka: Petra Neomillnerová
rok vydání: 2008
počet stran: 269
série: třetí díl série Tina Salo

Třetí díl ságy o upírce Tině Salo, a jeden z těch lepších. Tentokrát se ocitáme v sousedním Polsku, kde se intrikuje jedna báseň. První díl Sladká jak krev v mých očích zůstává nepřekonaný, ale Past na medvěda je důstojné pokračování.


Poslední přání
autor: Andrzej Sapkowski
rok vydání: 1999
počet stran: 273
série: první díl série Zaklínač

V povídkách je Sapkowski génius a zaklínač Geralt je jeho nejlepším hrdinou. Na sbírce se mi především zamlouvalo, jak Sapkowski dokáže vzít zavedený pohádkový příběh a obrátit ho vzhůru nohama, tak aby to bylo vtipné a inteligentní zároveň. Nemám žádných výtek a všem doporučuji k přečtení!


Konec stříbrného věku
autor: Jasutaka Cucui
rok vydání: 2011
počet stran: 192

Zapomeňte na Hunger Games, tato společenskokritická satira je mnohem děsivější a zároveň reálnější. Svět, v němž jsou "přebyteční" důchodci nuceni se navzájem vraždit, spisovatel Cucui vykresluje s bravurností, jakou by mu mohl každý závidět. Není to lehké čtení, ale zapůsobí a v paměti utkví ještě dlouho po dočtení. Pokud máte chuť na knihu, která nabídne výjimečný prožitek, jste na správné adrese.


Vílí kruhy
autorka: Tereza Matoušková
rok vydání: 2015
počet stran: 256

Kniha je napsaná dobře, pracuje se zajímavými hrdiny a není v ní nouze o silné/humorné/napínavé scény... ale jako celek je poněkud nevyvážená a pro čtenáře, který se v Podmoří neorientuje úplně na 100% také (minimálně ze začátku) chaotická. Každopádně jsem ráda, že jsem si ji přečetla, jen se k ní na rozdíl od Hladových přání nejspíš nebudu vracet a číst ji opakovaně.


Město ze skla
autorka: Cassandra Clare
rok vydání: 2013
počet stran: 480
série: třetí díl série Nástroje smrti

Třetí díl ságy Nástroje smrti. Dle mého názoru zde měla autorka skončit, ale ne, musely vzniknout další tři pokračování. Hlavní dějové linky jsou důstojně uzavřeny, o to víc mě mrzí, kam se série vydala v následujícím díle (který jsem zkoušela číst, ale nebavil mě a nakonec jsem ho odložila). Každopádně Město ze skla je stejně jako předchozí dva díly - Město z kostí a Město z popela - napínavé a čtivé dílo.


Červený trpaslík 1 - Nekonečno vítá ohleduplné řidiče
autoři: Rob Grant, Doug Naylor
rok vydání: 2002
počet stran: 212
série: první díl série Červený trpaslík

Znáte seriál Červený trpaslík? Upřímně doufám, že ano, protože v opačném případě přicházíte o jeden z nejvtipnějších a nejlepších britských sitcomů vůbec. První díl knižní série napsaný tvůrci seriálu je podobně humorný, nabitý hláškami a obsazený stejně neodolatelnými hrdiny-ňoumy, jaké známe už ze seriálu. Milovníci seriálu si ho pochopitelně vychutnají více, ale má potenciál oslovit i čtenáře sitcomu neznalé.


Krvavá Máry a jiné strašlivé historky
autor: Petr Janeček
rok vydání: 2015
počet stran: 144

Soubor krátkých urban legends a strašidelných historek řazených od těch nejpravděpodobnějších až po ty zcela jasně vymyšlené. Z některých historek zamrazí, jiné jsou spíš k smíchu. Knihu jsem ohodnotila průměrně, ale jako inspirační zdroj pro případnou vlastní tvorbu může posloužit dobře.

Zaujala vás některá kniha z tohoto článku?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch | Web | 29. září 2016 v 20:22 | Reagovat

Pekelný kocoure je báječná knížka.

2 Kelly | Web | 30. září 2016 v 6:59 | Reagovat

Četla jsem Křehké věci a Nekonečno vítá ohleduplné řidiče (ale tohle před děsně dlouhou dobou a někdy bych si to chtěla přečíst znovu), což hodnotím dobře a líbilo se mi to.
Přečíst si chci tu Píseň krve, už od vydání, ale prostě jsem se na to ještě nedostala a mrzí mě to. Tím spíš, že už dávno vyšel i druhý díl. :D

3 Trinity Estridge | Web | 30. září 2016 v 14:07 | Reagovat

Četla jsem akorát Cucuiho a Vílí kruhy. Cucui je jeden z mých nejoblíbenějších autorů vůbec, hlavně díky téhle knížce, která je fakt skvělá. Zaklínače mám doma a už se k němu odhodlávám dobré dva měsíce. Když ono je pořád co číst! :D

4 Lyra | E-mail | Web | 2. října 2016 v 11:17 | Reagovat

[1]:Za báječnou bych ji zrovna neoznačila, na to mi příliš vadil ten závěr, ale za zajímavé dílo určitě. :-) Vždycky jsem si říkala, proč kočky při předení zatínají drápky... po přečtení této knihy už je mi to jasné.

[2]:Píseň krve určitě doporučuji, když se líbila i mně, čtenáři, který zrovna nefandí epické fantasy, tak stojí za přečtení. :-D

[3]:Myslím, že právě skrze tvůj blog jsem se ke Konci stříbrného věku dostala, takže ti za to mohu poděkovat. :-) Zaklínač je skvělý, v povídkách Sapkowski fakt válí! Ale to, že je pořád co číst, moc dobře znám, můj seznam knih, které bych si chtěla přečíst, sahá pomalu až do nebe a přibývají na něj nové položky rychleji, než ty staré stíhám odškrtávat. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama