Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Jak se ze mě stal superzáporák aneb Festival Fantazie 2016

20. listopadu 2016 v 12:57 | Vendula Kreplová |  Z mého života
Hned v úvodu musím podotknout, že loňský Festival Fantazie se mi líbil o něco víc. Především díky pro mě osobně zajímavějším hostům. Každopádně přesto nelituji, že jsem na FF jela, a pokud mi to čas a finance dovolí, příští rok vyrazím zase. :) Ještě předtím ale přidávám tradiční report o letošním ročníku!


Cesta
Oproti loňskému roku jsem cestovala na vlastní pěst. Přece jenom mám ráda svůj klid, a jet s rozjívenou bandou mladíků není můj šálek čaje. Kromě vedra mi cestování znepříjemnila především skutečnost, že při návratu domů byl můj kufr daleko těžší, než když jsem jela do Chotěboře (tak to dopadá, když si někdo pořídí dobře přes deset knih).

Spolubydlící
V pokoji jsme byly ubytované čtyři - já, Lina, Polgara a Nel-ly. Jak už to bývá, když umístíte na malý prostor čtyři rozdílné osobnosti, bez nějaké té slovní přestřelky se to neobejde, ale vesměs jsme na sebe byly hodné a rozuměly si. Hodně času jsme spolu strávily na deskovkách, diskotékách a nejednou jsme se potkaly i na přednáškách.

Ubytování
Opět v internátu hotelu Fantazie. Mile překvapily spravené dámské sprchy. Navíc dvě přibyly oproti loňským třem, takže už v koupelně nebývala fronta. Zato pokoj se k lepšímu nezměnil, ale na tom nesejde, stejně jsme v něm trávily jen minimum času, v podstatě jsme se tam chodily jenom vyspat.

Dobroty
Bradavické snídaně na Potterovské linii mi opět zachránily život. Jsem ten typ, který řádně nefunguje, pokud si ráno nedá něco sladkého. Takže jsem vždycky spokojeně schrupala musli a následně měla dost energie na celý den. Po skončení Potterfanu to bylo horší, musela jsem snídat na vlastní pěst a dost jsem to odbývala. Na obědy jsem většinou chodila do asijské restaurace, kde jsem si většinou objednala mé oblíbené rizoto s kuřecím masem, o němž jsem psala už loni. A hodně času jsem strávila v Čajoffně, kde jsem vyzkoušela hned několik druhů čajů a jako perličku i výborný horký banánový džus. Mňamka!

Filmy a seriály
Do kina jsem zašla pětkrát - z novinek na filmy Bohové Egypta, Hardcore Henry, Alenka v říši divů: Za zrcadlem a X-Men: Apokalypsa. S Eliškou jsme si střihly opáčko Deadpoola. Jako nejlepší zážitek hodnotím nové X-Meny, ti se vážně povedli. Zato na Legendě o Tarzanovi jsem usnula už asi po pěti minutách, takže jsem po probuzení z kina odešla dřív. V rámci programu jsem již podruhé byla na promítání geniálního superzáporáckého muzikálu Dr. Horrible's Sing-Along Blog, kde v souladu s názvem opět zpívala skoro celá místnost.

Noví známí
Moc ráda jsem se na FF seznámila s Mary, jejíž blog čtu už delší dobu. Mary píše výborné povídky a naživo je stejně sympatická a inteligentní, jako působí na blogu. Díky tomu, že jsme se ubytovaly ve stejném pokoji, jsem se lépe seznámila i s dalšími dvěma blogerkami, již zmíněnou Polgarou a Nel-ly.

Psaní
Zatímco loni jsem psala jako o závod, letos jsem se jaksi sekla a během FF na můj rozpracovaný román ani nesáhla. Každopádně jsem měla o to víc času si promyslet, jak chci v psaní postupovat dál.

Deskové hry
Největším hitem se stala jednoduchá hra Ovce, která ale zvládla pobavit a řádně promazat zrezivělé mozkové závity. Přiznám se, že mi to navýšilo ego, když jsem byla schopná vyhrát navzdory tomu, že jsem hru viděla poprvé v životě. Ještě se nám osvědčila kostková verze mé oblíbené hry Bang!, která je mnohem svižnější než její klasické karetní provedení.

Hosté
Největší událostí 21. ročníku byla určitě přítomnost Christophera Judge alias Teal'ca ze známého seriálu Hvězdná brána. S Christopherem jsem se nechala vyfotit, působil sympaticky (a oslovil mě "honey" :). Ještě víc mě ale těší setkání s Ianem Beattiem, kterého můžete znát z Hry o trůny jako Sera Meryna Tranta. Byla jsem na besedě s ním a dozvěděla se plno zajímavých informací ze zákulisí točení seriálu. Navíc když jsme se spolu fotili, Ian mi pochválil otázky, které jsem mu položila. Prostě zlatíčko, a na míle vzdálený od jeho postavy v seriálu. :)

Sport
Tradičně jsem necvičila, FF beru jako příležitost si jednou ročně oddechnout od mého jinak poměrně intenzivního tréninku. Nedá se ovšem říct, že bych nedělala vůbec nic. Hodně jsem chodila po městě, strávila nejeden večer tancováním na party (to hlavně ze začátku) a rovněž jsem zavítala na jednu lekci orientálního tance od Zanthie, která mě navzdory mému tanečnímu anti-talentu velmi bavila. Málem bych zapomněla na lekci kung-fu, kam jsme šly společně s Polgarou. Základní údery jsme zvládly, ale složitější sestavy už jsme tak úplně nedávaly.

Soutěže
Letos jsem soutěžila jako o závod, což nakonec neslo své ovoce. Zúčastnila jsem se celoliniové soutěže na Potterfanu, kde jste plnili nejrůznější úkoly, dostávali nálepky do vašeho Kouzelnického průkazu, a pokud jste splnili všechny úkoly, mohli jste se na závěr zúčastnit velkého slosování o ceny (kde jsem bohužel nebyla úspěšná, tak jsem si aspoň odnesla hezky TARDISovsky modrou Kluběnku). Zato jsem v Quiddich Pongu vyhrála krásnou knihu Magická místa Harryho Pottera, na Britsky brutálním kvízu seriálových znělek jsem odešla s novou taškou, z několika dalších kvízů jsem ukořistila nejrůznější DVD a na Britském videostopu, kde jsme s Eliškou vytvořily tým zvaný Cumberbitches a umístily se na prvním místě, jsem také získala pár pěkných cen.

Přednášky
Byla jsem přibližně na padesáti přednáškách (víc než loni, ha!). Vybrat jednu nejlepší by bylo nemožné, zmíním jich proto více:
 • Kvíz: Jaká postava z GoT mentálně jste? (Brog): kvíz, který dali dohromady skuteční psychologové, tudíž jeho vypovídací hodnota byla vyšší než u typických kvízů na internetu. Zjistila jsem, že jsem Arya, což jsem tušila už předtím, ale jsem ráda, že to mám nyní potvrzené. :) Aspoň vím, koho budu příští rok možná cosplayovat!
 • Zeměplošské dobroty (Rausek + VeHaLi): čestná zmínka opakovaného pořadu. Jahodový klátil je nezapomenutelný.
 • Zlatý fond špatných českých fanfiction (Tess): Tessiny přednášky týkající se špatných fanfikcí se pravidelně řadí k vrcholům festivalu. Sál byl narvaný k prasknutí a otřásal se smíchy. Vrcholem pravděpodobně zůstává Voldemortova dcera studující v Nebelvíru.
 • FF Cosplay: není to přednáška, ale stejně cosplay musím zmínit. Tradiční vystoupení cosplayerů neměla chybu! Jako nejlepší hodnotím živou Zlatonku s jejími trably v lásce a zeleného skřeta z mně neznámé počítačové hry, který byl naprosto roztomile odpudivý a především nehorázně vtipný.
 • HP a náboženští fanatici (Tess): Věděli jste, že Harry Potter je ve skutečnosti satanistické dílo? Že v hodinách lektvarů v Bradavicích se učí vyrábět bomby a umělá prsa? Že Hagrid provádí pod svou chatrčí v tajném chrámu bohoslužby? A že Ginny pravděpodobně spí se svým bratrem Ronem? To všechno jsme se dozvěděli ze zahraniční fanfikce, kterou nám Tess dokonale vtipným způsobem oglosovala.
 • Hally Porter and the Tower of Secret (Tess): Do třetice Tess, a tentokrát s opravdovou verzí druhého dílu Harryho Pottera. Mudlové už nejsou mudlové, jsou to melouni, a vlastně to ta Rowlingová ve své knize napsala úplně jinak… Už dlouho jsem se takhle nenasmála.
 • Skotské a irské legendy (Charlotte): Velmi zajímavé informace, který navíc každý píšící fantasák může využít jako podklad pro další tvorbu, takže jsem si během přednášky poctivě psala poznámky.
 • Gay fantasy knihy (Tenny): Doporučení na zajímavou četbu není nikdy dost, obzvlášť s tematikou, která je v českých končinách prakticky nevydávaná.
 • Vyrob si svůj šperk s britským motivem (Daphne): Nikoliv přednáška, nýbrž workshop, kde jsem si navzdory své manuální nešikovnosti vyrobila krásné náušnice hned se čtyřmi různými motivy (Avengers, Doctor Who, Sherlock Holmes a Londýn). A to vše pouze za dvacet korun a značně ulepené prsty! Daphne samotná měla i hodně dobré přednášky o Velmi špatných filmech s Holmesem a Komediích a parodiích Sherlocka Holmese.
 • Přednášky a besedy o psaní: do této kategorie jich spadá víc, ale pro mě jakožto začínající spisovatelku byly z celého festivalu pravděpodobně nejpřínosnější. Patří mezi ně Jak (ne)vychovat hlavního hrdinu od staré známé Temnářky, Beseda - Máme vydanou knihu, co dál? se skupinou českých spisovatelů fantastiky, Literární brainstorming Petry Štarkové a Beseda s autory - začátky a inspirace v podobném složení jako předchozí beseda o vydané knize. Jako bonus jsem si od několika autorů (Jan Kovanic, Jaroslav Mostecký a Jana Rečková) nechala podškrábnout jejich knihy. :)
 • Ochutnávka japonských slaných mňamek (Zvěmi): na ochutnávku jsem zlákala Elišku, a bylo to velmi zajímavé, ráda zkouším nová jídla… Nejvíc mi v paměti utkvěly sušené sépie. :)
Na závěr přikládám pár dalších fotek:

Já a agentka Peggy Carter.
Mimochodem, Peggy jsem později porazila v Quidditch Pongu. A když porazíte svou oblíbenou superhrdinku, co to z vás dělá? Přesně tak, superzáporáka. :) (foto: Lina)

Já a Deadpool.
Moje záliba ve volném čase - když nemám zrovna co dělat, naháním superhrdiny/antihrdiny a fotím se s nimi. :) (foto: Lina)

Tradiční fotka u TARDIS.
Jen ten Doctor se zase neukázal... (foto: Lina)

Vyhlášení výsledků Quidditch Pongu. (foto: Potterfan)

Večírek Předvečer všech svatých.
Zleva - já, Polgara, Eliška, Katka a Nel-ly. (foto: Potterfan)

A co vy, byli jste letos na Festivalu Fantazie? Pokud ano, jak se vám líbil? Chystáte se příští rok?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bianca | Web | 20. listopadu 2016 v 13:26 | Reagovat

Boože ♥ závidím :P :D super fotky!

2 Lyra | E-mail | Web | 21. listopadu 2016 v 22:34 | Reagovat

[1]:Nezáviď, třeba se na FF příští rok potkáme. :-) Díky, vážně to bylo super!

3 Boudicca | Web | 1. prosince 2016 v 20:55 | Reagovat

To je skvělý report! A spousta fotek, paráda. Je vidět, že sis celou akci hodně užila, úplně to nadšení z článku dýchá. I jakožto "nefantazák" bych si z přednášek vybrala, hlavně skotské a irské legendy a pak taky japonské mňamky. :)

4 Lyra | E-mail | Web | 3. prosince 2016 v 22:07 | Reagovat

[3]:Díky! Jsem ráda, že z článku jde poznat, jak moc se mi na Festivalu Fantazie líbilo. Vidíš, a podobných "nefantastických" přednášek tam bývá víc, tak třeba bys mohla příští rok jet na pár dnů také, co říkáš? :-D

5 Pim | 4. prosince 2016 v 13:08 | Reagovat

Yay, FFko budu všem na věky závidět, ani ne tiše :D, jelikož já se tam bohužel možná nikdy nedostanu - v té době každoročně táboruji, a nejde to jinak. Zní to ale skvěle a jak už psali ostatní, je vidět, že sis to užila. :) Díky za report, aspoň si můžu lépe představovat, jaké to tam je. :)

6 Lyra | E-mail | Web | 8. prosince 2016 v 22:36 | Reagovat

[5]:To je škoda, ale zase věřím, že na táboře také může být legrace, a to nemalá. Není vůbec zač, jsem ráda, že se ti report líbil. :)

7 HeIsRight | 18. prosince 2016 v 9:32 | Reagovat

Co že to bylo? Sraz ošklivých zakomplexovaných holek co věří v neexistující nadání? :D  :-D

8 Lyra | E-mail | Web | 21. prosince 2016 v 22:04 | Reagovat

[7]:To nevím, zato ti mohu s jistotou říct, co to nebylo - Sraz zakomplexovaných lidí, kteří píšou hrubé komentáře.

9 Vencca | Web | 9. dubna 2017 v 21:20 | Reagovat

Tak teď jsem fakt nakrklá. Něčeho takovýho se už asi nikdy nezúčastním. Jak mi to mohlo uniknout? Někde se stala příšerná chyba....

10 Lyra | 9. dubna 2017 v 21:52 | Reagovat

[9]:Je to škoda, ale nikdy neříkej nikdy, festival se pravidelně koná už pěkných pár let, tak třeba ti to někdy vyjde. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama