Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Pisálkovo šílenství aneb NaNoWriMo 2016

31. prosince 2016 v 17:04 | Vendula Kreplová |  Píšu, tedy jsem
O NaNoWriMo (National Novel Writing Month) jsem poprvé slyšela před delší dobou, ale pár let jsem váhala, jestli se mám zapojit. Letos jsem se konečně rozhodla do toho jít, protože mám rozepsaný román, který bych chtěla v průběhu roku 2016 dokončit.


O čem je NaNoWriMo?

Podstatou projektu je během měsíce napsat 50 000 slov románu. Ideálně by účastník měl začít psát nový román. Během průběhu projektu můžete diskutovat s ostatními účastníky na fórech, vyměnovat si tipy, vzájemně se povzbuzovat a také hecovat, když se zrovna psát nedaří. :)

Co jsem psala já?

Protože jsem rebel, rozhodla jsem se nezačínat nové dílo, ale pracovat na již rozdělaném urban fantasy románu s pracovním názvem Kamenná pěst.


To mi nestačilo, a tak jsem si k němu přidala další dvě díla. Fantasy příběh, který píšu společně se sestrou (zatím bez názvu), a fantasy pohádku v angličtině. Mou absolutní prioritou nicméně zůstala Kamenná pěst.

Jak to probíhalo?

Inu, 1. listopadu jsem začala naplněna optimismem, o čemž svědčil můj status na Twitteru:

Rozhodla jsem se připojit k NaNoWriMo mánii. Jednoduše protože mám rozepsanou knížku, která by měla být tento rok dokončena. Držte mi palce. :) (1.11.)

Jak vidíte, v tu chvíli jsem měla ještě velká očekávání. A ono to opravdu ze začátku fungovalo. Sice se mi nedařilo naplnit denní doporučenou hranici 1667 slov, ale přesto jsem tvořila pravidelně a plácala se po zádech, jak to hezky zvládám. I když jsem již pár dnů po začátku nabrala zpoždění:

Jsem hodně pozadu v NaNoWriMo, ale neštve mě to, protože vím, že tu knížku stejně tento rok dokončím. :) (4.11.)

U NaNoWriMa je dobré to, že vám stránka ukazuje statistiky vašeho psaní. Vidíte tedy, jak moc jste se posunuli, jaký je váš průměrný počet slov za den, kolik vám zbývá do stanoveného průměru, a snažíte se ho dosáhnout. Občas je to ale boj:

Kdybych chtěla dohnat zpoždění v NaNoWriMu, musela bych dneska napsat přes 4400 slov. Zatím jsem napsala 1410 slov. Hračka. :) (5.11.)

NaNoWriMo mimojiné způsobuje, že se z vás v listopadu stane ještě větší asociál než obvykle, protože neustále sedíte u počítače a cosi ťukáte. Přátelé a rodina se mohou začít podivovat, jak to že vás tak málo vídají, a myslet si, že se s vámi děje něco špatného. A pak jsou tu ještě horší katastrofy, které na takového píšícího maniaka číhají:

Zatímco jsem psala, vystydl mi čaj. A nemůžu ho znovu ohřát, protože jsem v práci. Spisovatelův život je prostě občas příliš těžký. (7.11.)

Když ale překonáte všechny tyhle překážky a píšete dál, je to velmi příjemný pocit. Bavilo mě pravidelně aktualizovat počet napsaných slov, abych viděla, jak moc jsem pokročila.

Krom toho je tu další trik, který mohu doporučit. Najděte si píšící známé, kteří propadli stejné mánii. Přidejte si je na stránce do Writing Buddies a pravidelně kontrolujte jejich postup v psaní. Nic nenakopne tolik, jako když vidíte, že váš kamarád toho za den napsal víc. To jsem je pak vždycky chtěla dohnat a ještě ze sebe vypotila pár slov, i když jsem si třeba předtím myslela, že už to nezvládnu. Speciální díky v tomto směru náleží úžasným dámám Brygmi, Asayan a především Selenne L. Athi. Z pánů pak panu spisovateli Williamu Kingovi, který nás všechny čtyři počtem slov strčil do kapsy. (Ale z holek z mých Writing Buddies jsem toho napsala nejvíc já, heč! :D)

V první polovině listopadu tedy všechno probíhalo víceméně hladce. Sypala jsem ze sebe slůvka jako o závod:

59 stránek napsaných během posledních dvou týdnů díky NaNoWriMu. To není špatné, to vůbec není špatné. :) (14.11.)

Svým úspěch jsem se chlubila též na Facebookové stránce:

Tak jsem navzdory své averzi vůči matematice trochu počítala a zjistila jsem, že jsem za uplynulé dva týdny napsala krásných 59 normostran. NaNoWriMo mi očividně prospívá! (Jen pro porovnání - dva týdny předtím to bylo pouhých 19 normostran.) (14.11.)

Jenže potom se mi do cesty postavil další nepřítel zvaný Whocon, kde jsem letos měla dvě přednášky. To znamenalo připravit je. To znamenalo méně času na psaní. To znamenalo, že v druhé půlce měsíce jsem se ocitla ve skluzu, a pak už jsem se jen vezla. Nakonec jsem dospěla k velmi dospělému uvědomění:

Je to oficiální - nezvládnu NaNoWrimo. Poslední dva dny jsem editovala starší povídky. No, to je také důležité. :) (25.11.)

Bohužel když se sejde dohromady NaNoWriMo a uzávěrka soutěže, nezbývá než dojít ke kompromisu. Koncem listopadu jsem tak neměla napsaných vytoužených 50 000 slov, ale pouhých 28 249!

Co jsem si z toho odnesla?

Že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. :)

Ne, teď vážně - pokud vás psaní baví, určitě NaNoWriMo vyzkoušejte. Já osobně jsem z tohoto projektu nadšená, i když by se mi víc líbilo, kdyby probíhal o prázdninách a ne v době, kdy musím chodit do školy, ale to by potom nebyla žádná výzva. Ačkoliv jsem nenaplnila stanovenou hranici počtu slov, ve všech románech jsem pokročila a především jsem se u psaní a trumfování se s přáteli dobře bavila. A o tom to je, ne? :)

Zkoušeli jste někdy NaNoWriMo? Pokud ano, jak se vám dařilo? Pokud ne, zkusíte to příští rok?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss | Web | 31. prosince 2016 v 18:39 | Reagovat

Tak to tě obdivuji :-) Já bych na takovou výzvu neměla...

2 Tlapka | E-mail | Web | 1. ledna 2017 v 20:00 | Reagovat

Láká mě to hrozně moc! Moc se mi líbí, jaký postoj jsi k tomu zaujala. Vzhledem k tomu, jaký rok mě po studijně-pracovní stránce čeká, si netroufám hádat, jestli se zúčastním, minimálně to však zvážím. :)
Všechno nejlepší do nového roku!

3 Lyra | E-mail | Web | 2. ledna 2017 v 22:59 | Reagovat

[1]:Však já jsem ji taky nedotáhla až do konce, takže tu není co obdivovat. :-)

[2]:Taky přeji všechno nejlepší do nového roku! Co se NaNoWriMa týče, stojí za to vyzkoušet, i když člověk nemá příliš mnoho času. I kdybys napsala třeba jen 50 slov a ne 50 000, pořád je to krok kupředu. :-)

4 Storycollector | 29. ledna 2017 v 12:04 | Reagovat

Se mnou to bylo podobné, ze začátku jsem psala hodně, i když pořád ne 1600 slov za den. V té druhé polovině už to bylo horší, protože jsem taky začala ztrácet přehled, kolik jsem toho vlastně napsala. -.-'
Ale pořád jsem ráda, že jsem do toho šla, protože i když jsem nedokončila velký román, tak jsem toho za tu dobu napsala dost. :)

5 Lyra | E-mail | Web | 2. února 2017 v 23:33 | Reagovat

[4]:Přesně tak! Jak sama píšeš - není důležité vyhrát (napsat 50 000 slov), ale zúčastnit se (napsat libovolný počet slov). Sebemenší pokrok znamená krůček blíž k dokončení románu, a to se vždy počítá. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama