Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Knihy: únor 2016

14. ledna 2017 v 22:02 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
V únoru jsem se měla učit na zkoušky, tak jsem pilně četla… protože nic lépe nepovzbudí namáhaný mozek nebohého studenta než dobré knihy. :) Celkový počet přečtených knih se tak vyšplhal na osmnáct!


Benedict Cumberbatch
autor: Nigel Goodall
rok vydání: 2014
počet stran: 248

Životopisná kniha, která nabídne pár zajímavostí ze života mého oblíbeného herce (Star Trek: Do temnoty, Sherlock), navrch přihodí historky (jako) z bulváru a celé to maskuje dojmem seriózní publikace. Jestli se opravdu chcete o Benedictovi dozvědět něco zajímavého, hledejte jinde.

Pátá vlna
autor: Rick Yancey
rok vydání: 2013
počet stran: 448
série: první díl série Pátá vlna

První díl dystopické sci-fi ságy, v níž Země čelí několika vlnám útoků od mimozemšťanů. A jedna z nejlepších YA knih, kterou jsem četla. Kniha vás již na začátku uvrhne do nefalšované deprese. Hlavní hrdinka je sice mladá, ale nejde o žádnou hlupačku. Ani nesmí být, pokud chce přežít ve světě, kde vám každý může usilovat o život. Doporučuji k přečtení!

Doctor Who: Silueta
autor: Justin Richards
rok vydání: 2015
počet stran: 232

Zatím nejlepší česky vydaná kniha ze světa seriálu Doctor Who, kterou jsem četla. Tentokrát společně s Dvanáctým Doktorem, Clarou, Madame Vastrou a Jenny budeme vyšetřovat podivné události. Atmosféra z románu přímo srší a o napínavé momenty není nouze.

Lepší než život
autoři: Rob Grant, Doug Naylor
rok vydání: 2003
počet stran: 190
série: druhý díl série Červený trpaslík

První díl Nekonečno vítá ohleduplné řidiče mi přišel lepší, ale pokračování rovněž stojí za přečtení. Samozřejmě stále platí, že nejvíc zaujme milovníky seriálu. Oproti stejnojmenné epizodě působí chvílemi až depresivně, což představovalo příjemné překvapení, ale ani o humor nejsme ochuzeni, to se nebojte.

Smrt u Archanděla
autorka: Petra Neomillnerová
rok vydání: 2010
počet stran: 222
série: čtvrtý díl série Tina Salo

Série o upírce Tině Salo si stále udržuje vysokou úroveň. Tento díl především rozvíjí vztahy mezi postavami a detektivní linka taktéž není špatná. Vydařené pokračování.

Marťan
autor: Andy Weir
rok vydání: 2015
počet stran: 344

Přiznám se, že po vší té chvále a výborném filmu od Ridleyho Scotta jsem čekala víc. Děj se chvílemi příliš utápí v technických, chemických, fyzikálních a jiných popisech, nad nimiž někdo bude chrochtat blahem, ale já jsem z nich příliš nadšená nebyla (možná kdybych jim rozuměla, bylo by to o něčem jiném). Víc mě bavilo dění v NASA než příběhová linka Marka uvízlého na Marsu. Každopádně stojí za to se s knihou seznámit, jen upozorňuji, že rozhodně nejde o jednoduchou četbu.

Příliš dlouhá swingers party
autor: František Kotleta
rok vydání: 2014
počet stran: 288

To správné čtivo pro všechny slušně vychované mládence a dívky. Sbírka povídek se stejnými hrdiny, jimž vévodí sex, humor, sex, akce… a sex. Slabší momenty se najdou, ale jako celek je tahle party víc než podařená a ubíhá vpřed jako o závod.

Bajky Barda Beedleho
autorka: J. K. Rowling
rok vydání: 2008
počet stran: 124

Asi nejlepší doprovodný materiál ke světu Harryho Pottera. Pět bajk, z nichž jedna zazněla i v původní sedmidílné sáze. Bajky jsou krátké a dobře napsané, a navíc je doprovází zajímavý text z pera samotného Albuse Brumbála, který je kolikrát delší než bajka samotná! Pro milovníky potterovského univerza povinnost.

Meč osudu
autor: Andrzej Sapkowski
rok vydání: 2000
počet stran: 352

O něco slabší než první povídková sbírka, ale pořád výborné fantasy s hrdiny z masa a kostí, kteří mají do dokonalých daleko. Nejvíc mě zaujaly příběhy Trochu se obětovat a titulní Meč osudu.

Vražedné struny
autor: Oscar de Muriel
rok vydání: 2015
počet stran: 397

O knize jsem již psala v tomto článku o mé lásce k viktoriánské Anglii.

Poslední člověk
autor: Doug Naylor
rok vydání: 2003
počet stran: 207
série: třetí díl série Červený trpaslík

Třetí díl se tolik nepovedl. Možná je to kvůli tomu, že jde o sólové Naylorovo dílo a Rob Grant se na něm nepodílel. Každopádně předchozí dvě části byly lepší.

Vlci Sudet
autorka: Petra Neomillnerová
rok vydání: 2010
počet stran: 216
série: pátý díl série Tina Salo

Spolu s prvním dílem Sladká jak krev pro mě osobně vrchol série. Vztahy mezi postavami se uvěřitelným způsobem mění, o napětí zde není nouze a mé cynické srdéčko potěšily i občasné záblesky humoru. Navíc vzhledem k místu děje Neomillnerová kouzlí atmosféru tak hustou, že by na její prokousnutí nestačily ani ostré upíří zuby.

Ukázka (str. 161):
"Je to idiot," pootevře Tina dveře auta. Pak se ohlédne. "Teda spíš byl." Její pohled zabloudí k ležícímu muži se zkrvavenou tváří. "Byl posedlý, a když někoho při životě drží posedlost, nikdy nevíš, kam nakonec dojde."

Fantastická zvířata a kde je najít
autorka: J. K. Rowling
rok vydání: 2002
počet stran: 69

Vedle Bajek Barda Beedleho další doprovodný text ze světa Harryho Pottera. Tentokrát nejde o příběh, nýbrž příručku nejrůznějších magických potvor. Na jedno přečtení zajímavé, ale pokud se zrovna nechystáte psát fanfikci na Pottera a nechcete se něco dozvědět o kouzelnické fauně, asi vám kniha nic moc nedá.

Provinilé slasti
autorka: Laurell K. Hamilton
rok vydání: 2006
počet stran: 248
série: první díl série Anita Blakeová, lovec upírů

Sága o Anitě Blake je základem urban fantasy, jak ji známe a milujeme (tedy aspoň někteří z nás). První díl, v němž se seznamujeme s hlavní hrdinkou, je vtipný a akční (což o některých dalších bohužel neplatí). Jako úvod do příběhu ideální.

Rozesmátá mrtvola
autorka: Laurell K. Hamilton
rok vydání: 2006
počet stran: 272
série: druhý díl série Anita Blakeová, lovec upírů

Pokud se chcete dožít vysokého věku, neudělejte stejnou chybu jako Anita a nenaštvěte královnu vúdú. Stále čtivé, stále vtipné pokračování. Jen ten Jean-Claude, Anitin upíří nápadník, mě dohání k šílenství (a ne v dobrém smyslu slova).

Tanec s carevnou
autorka: Petra Neomillnerová
rok vydání: 2013
počet stran: 219
série: šestý díl série Tina Salo

Namlsána výborným předchozím dílem jsem se na završení ságy těšila o to víc… a bohužel jsem narazila. Závěr mi přišel poněkud zmatečný a neurčitý. Přesto celou sérii doporučuji k přečtení, lepších českých upířin moc nenajdete, obzvlášť se silnou ženskou hrdinkou v hlavní roli.

Trigger Warning
autor: Neil Gaiman

Povídková sbírka, která v češtině vyšla jako Předběžné varování. Můj oblíbenec Neil Gaiman dokazuje, že stále umí. Kromě podivných pokusů o poezii kniha obsahuje řadu dobrých, několik výborných a jen málo horších povídek. Mými favority se staly následující příběhy: Případ smrti a medu (Sherlock Holmes trochu jinak) a Bezčasí (ze světa seriálu Doctor Who, v hlavní roli Jedenáctý Doktor a Amy). Z Gaimanových sbírek stále mou nejoblíbenější zůstává Kouř a zrcadla, nicméně díky jeho bohaté představivosti stojí i tato za přečtení.

Stopařův průvodce galaxií
autor: Douglas Adams
rok vydání: 2008
počet stran: 140
série: první díl série Stopařův průvodce galaxií

První díl známé třídílné ságy o pěti dílech. Knihu jsem již jednou četla, teď jsem si ji zopakovala. A ano - je vtipná, právem se řadí mezi klasiku, ale její styl mi osobně příliš nesedl a k postavám jsem si nenašla cestu (snad až na maniodepresivního robota Marvina). Pokračování si nejspíš přečtu, ovšem necítím potřebu si ho najít v dohledné době.

Zaujala vás některá z těchto knih? Chtěli byste si ji přečíst?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alexandra | Web | 14. ledna 2017 v 22:23 | Reagovat

whoaaa maš tu uplne mega mega knihy, by sme si rozumeli podla mna :D zaklinač, doctor who, martian, piata vlna...uplne mega! :)

2 Ann Taylor | Web | 15. ledna 2017 v 9:01 | Reagovat

Rozesmátou mrtvolu znám. Líbil se mi nápad. Ovšem jakmile přišla na řadu ta děsivá, děsivá jakože romance... né! :D Bajky jsou super, komentáře Brumbála mě rozesmívaly nahlas, a Fantastická zvířata...u těch jsem akorát vždycky litovala, že tam není víc informací a víc zvířat. Ostatně, za tu cenu by si to zasloužilo být rozsáhlejší.

3 xxx | Web | 15. ledna 2017 v 9:39 | Reagovat

Seriu zaklinaca by som si chcela v blizskej dobre precitat ..nuz uvidim co z toho nakoniec :O

4 Boudicca | Web | 15. ledna 2017 v 19:44 | Reagovat

Zaujaly mě Bajky Barda Beedleho. Harryho Pottera mám přečteného celého a někdy si říkám, že bych si ho klidně dala znovu. :) Teď tu mám každopádně plno napůjčovaných knih na pořadníku, pomalu abych si dělala i na domácí knihovnu seznam, co číst dříve.

5 Lyra | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 23:06 | Reagovat

[1]: Tak to jsem ráda, že máme podobný vkus, moc ráda si s lidmi povídám o knihách. :)

[2]: Ano, ta romance sérii bohužel docela zabíjí... Pravda, cena bývá u podobných publikací poněkud přemrštěná, na druhou stranu fanoušek si je koupí tak jako tak, takže z marketingového hlediska jde o výborný tah.

[3]: Tak ať se líbí! Zaklínač rozhodně za přečtení stojí. :)

[4]: Bajky by se ti mohly líbit, navíc mají tu výhodu, že jsou krátké, knížečka je to útlá, takže ji má člověk za chvíli přečtenou. Heh, to s těmi napůjčovanými knihami moc dobře znám, stejně jako s domácí knihovnou... člověk si okolo sebe nakupí knihy, a pak neví, co číst dřív. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama