Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Knihy: březen 2016

18. února 2017 v 14:13 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
V březnu jsem přečetla třináct knih, což není vůbec špatné, uvážím-li, že mi začal poslední semestr bakalářského studia. Dejte vědět, jestli vás některá z nich zaujme. :)


Enderova hra
autor: Orson Scott Card
série: první díl série Ender

Výborný sci-fi román, právem klasika, která si nádherným způsobem pohrává s psychikou hrdinů. Postupnou proměnu Endera je fascinující sledovat. Jen konec mi přišel poněkud zmatečný, jde poznat, že si autor ponechal hodně prostoru pro další díly. Líbil se mi též stejnojmenný film z roku 2013, který pochopitelně nejde natolik do hloubky jako předloha.

Co kdyby?
autor: Randall Munroe

O kvalitě této naučné publikace hovoří i to, že ačkoliv nejsem fyzik, biolog ani chemik, zhltla jsem ji jedním dechem. Autor shromáždil nej(divnější/zajímavější/šílenější) dotazy, které mu čtenáři jeho blogu položili, a v knize na ně odpovídá. Pokud jste například tedy vždy chtěli vědět, jestli by šlo postavit most z LEGO kostiček mezi pevninskou Evropou a Británií a kolik kostiček by na to padlo, nyní máte příležitost to zjistit! Vřele doporučuji.

Amélie a tma
autorka: Petra Neomillnerová
série: první díl série Amélie

Petra Neomillnerová zase jednou zaválela a prokázala, že umí psát knihy i pro děti. Ačkoliv jde o svého druhu pohádku, úplným mrňatům ji nečtěte, nepochopí ji a akorát by z ní měla noční můry. Hlavní hrdinky jsou sympatické a ačkoliv je Amélie nadpřirozená bytost (nebudu prozrazovat jaká), líbilo se mi na ní, jak lidsky navzdory tomu působí.

Stopy hrůzy - Posedlá
autorka: Lynn Beach

Re-reading prvního dílu rozsáhlé hororové série pro mladé čtenáře Stopy hrůzy. Inu, co k Posedlé říct… Není to žádné extra čtivo, v rámci série představuje přinejlepším slabší průměr. Klidně vynechejte, o nic nepřijdete. I když musím uznamenat, že prostředí prastarého internátu, kde straší, mělo něco do sebe. Škoda jen, že příběh nebyl lepší.

Cirkus prokletých
autorka: Laurell K. Hamilton
série: třetí díl série Anita Blakeová, lovec upírů

Jeden z těch lepších dílů, kdy se Anita ještě víc zaplétá do světa nadpřirozených potvor, především pak upírů. Trocha erotiky, mnohem víc akce… proč ne, jako oddechové čtivo kniha funguje.

Zen a umění psát
autor: Ray Bradbury

Eseje o psaní od legendy sci-fi, Raye Bradburyho. Ačkoliv jsem od Bradburyho samotného doposud nic nečetla (stydím se, stydím, a hodlám to napravit), přečíst si, jak to dělal někdo jiný, rozhodně stojí za to. Všem píšícím duším doporučuji.

Krev elfů
autor: Andrzej Sapkowski
série: třetí díl série Zaklínač

Zaklínače mám ráda, takže i když se mi povídkové sbírky líbily o chlup víc, první díl pětidílné ságy rozhodně stojí za přečtení. Přelouskala jsem ji už několikrát, holt mě všechny ty čáry, intriky, bitky a hlášky baví. Navíc je tu Geralt, do kterého je snadné se tak trochu bolestínsky zamilovat, a Ciri jako ještě nevycválané hříbě (přičemž v této podobě je mnohem zábavnější než později).

Dnes se neproměňuj
autorka: Tereza Matoušková

Jde poznat, že Terka knihu vydala samonákladem. Nějaká ta chybka či překlep se našly a ještě zde holt není tak vypsaná jako v současnosti. Přesto jde o čtivé dílo a milé setkání se starými známými hrdiny z Podmoří.

Účastníci zájezdu
autor: Michael Viewegh

Od Viewegha jsem doposud nic nečetla, tak jsem chtěla zjistit, okolo čeho je takový povyk. Přelouskala jsem tedy Účastníky zájezdu, protože jsem kdysi dávno viděla film. A musím říct, že nejde o můj šálek čaje. Pár humorných momentů se sice našlo, ale když vás většinu času silně irituje většina postav (především pak pan vypravěč), něco je tu špatně.

Čas opovržení
autor: Andrzej Sapkowski
série: čtvrtý díl série Zaklínač

Krátce po Krvi elfů jsem přelouskala druhý díl pentalogie. Nebavil mě tolik jako předchozí část, ale ani to mě neodradí od přečtení zbývajících dílů.

Captain America a Falcon: Utajená říše
autoři: Steve Englehart, Mike Friedrich, Sal Buscema

Jen aby bylo mezi námi jasno, Captain America je dost možná můj nejoblíbenější superhrdina (vysvětlovat proč by trvalo dlouho, tak si to nechám na jindy). Proto jsem si řekla, že by nebylo od věci konečně přejít i ke komiksům, a jako první jsem si vybrala tento. Jistá naivita se v příběhu vyskytla, ale já prostě fandím hrdinům, na které se nezaslouženě hází špína, a toho si Cap v komiksu užil víc než dost, takže za mě spokojenost.

Kavárna šílenců
autorka: Laurell K. Hamilton
série: čtvrtý díl série Anita Blakeová, lovec upírů

Slabší než předchozí díl. Přiznám se, že postupem času mi jednotlivé části série dost splývají dohromady. Prostě jde o literaturu, kterou přelouskáte, třeba se u ní i pobavíte, ale časem zapomenete, že jste ji vůbec četli.

Krysař
autor: Viktor Dyk

Příběh o Krysařovi mě lákal už dlouho a konečně jsem se k němu dostala. Nemohu posoudit, nakolik jde o fantastiku, ale příběh mě velice zaujal. Především samotnou postavou Krysaře, což je jeden z nejzajímavějších hrdinů, o němž jsem kdy četla. Dost mi připomínal Doctora ze seriálu Doctor Who, což už je nejspíš tak trochu deformace z mojí strany. Ale vážně… píšťala, kterou následují omámené zástupy lidí… sonický šroubovák… jsem jediná, kdo tu vidí podobnost? Asi ano. :) Ovšem to nic nemění na skutečnosti, že jde o fascinující dílo, které jsem si vychutnala do posledního detailu a doporučuji.

Zaujala vás některá z těchto knih? Četli jste nějakou? Podělte se o své názory. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Boudicca | Web | 18. února 2017 v 14:44 | Reagovat

Krysař se mi ohromně líbil! Co se Viewegha týče, pořád se nemůžu rozhodnout, jestli mi jeho styl sedí, nebo ne. Některé pasáže má naprosto geniální, jiné mě hrozně iritují. Hodně se mi od něj líbila akorát Báječná léta.

Zaklínače mám na seznamu, díky za připomenutí. :)

2 R. R | Web | 18. února 2017 v 15:04 | Reagovat

A já třeba zas Kapitána Ameriku nemusím. Docela by mě zajímal tvůj názor - nechceš o něm někdy napsat článek?

Z tohohle seznamu znám pouze jen Enderovu Hru, Krysaře a částečně Zaklínače. Budu muset rozšířit obzory. Koneckonců, do Podmoří se chci už nějakou tu chvíli podívat!

3 Kelly | 18. února 2017 v 15:56 | Reagovat

Stopy hrůzy, no tak to je nostalgie největší! :-D Máma kdysi mívala plnou krabici, kterou jsem pak četla pořád dokola. Nejvíc mi utkvěla v paměti asi Cesta do neznáma.

4 Eliss | Web | 18. února 2017 v 16:05 | Reagovat

Četla jsem jen Krysaře, a moc se mi líbil! :-)

5 Trinity Estridge | Web | 18. února 2017 v 16:16 | Reagovat

Z těchhle knih jsem četla jen Krysaře a pak taky, kdysi dávno, Účastníky zájezdu, na doporučení známých mých rodičů, kterým to přišlo vtipné. Zhodnotila bych to podobně jako ty a k Vieweghovi už se asi vracet nikdy nebudu. :D Jinak na Enderovu hru se chystám už strašně dlouho, první knihu Zaklínače mám dokonce doma, snad se k tomu dostanu o prázdninách. :)

6 Lyra | 26. února 2017 v 21:48 | Reagovat

[1]:Já myslím, že s Vieweghem jsem tímto skončila, jeho styl mi příliš nesedí. Každopádně šlo o novou zkušenost, a té nelituji. :-)
Není zač, snad se ti Zaklínač bude líbit. :-)

[2]:Už jsem na toto téma vlastně v minulosti napsala článek, ale byl v angličtině a momentálně není na internetu k přečtení. Každopádně to není špatný nápad, ale možná bych spíš natočila video, uvidím. :D
Výpravu do Podmoří určitě doporučuji, i když bych začala spíš Hladovými přáními, na Dnes se neproměňuj je přece jenom hodně poznat, že jde o samonáklad.

[3]:Cestu do neznáma jsem taky četla, byl to jeden z těch lepších příběhů. Stopy hrůzy jsou holt klasika, i když kdyby to člověk četl dneska, tak už mu většina těch příběhů bude připadat divných. :D

[4]:Tak to jsme dvě. :-)

[5]:Enderova hra je výborné psychologické sci-fi, určitě doporučuji! Stejně tak Zaklínač stojí za přečtení, aspoň první díl určitě (plus povídkové sbírky, které jsou ještě minimálně o úroveň výš).

7 Melanie | Web | 27. února 2017 v 0:45 | Reagovat

Z tohoto seznamu jsem četla jen Krysaře (povinná četba) a moc se mi líbil. (Je vážně zajímavé, kolik knížek jsem přečetla jenom kvůli povinné četbě a hrozně se mi líbily.)
Na Zaklínače se chystám už hrozně dlouho a pořád jaksi nic. :-D Mám hromadu dalších knížek, které mám, na rozdíl od Zaklínače, na psacím stole. :-D

8 Lyra | 10. března 2017 v 20:25 | Reagovat

[7]:Vidíš, já jsem povinnou četbu naopak z velké části sabotovala a dostávám se k ní částečně až zpětně. I když si myslím, že zrovna Krysaře jsme na seznamu neměli, každopádně je to fascinující příběh. Však on ti Zaklínač nikam neuteče. :D Jo, to s těmi knihami na psacím stole moc dobře znám. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama