Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Filmový deníček (listopad-prosinec 2016)

30. března 2017 v 19:53 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
V listopadu jsem zhlédla pouhých devět filmů a v prosinci čtrnáct, tak jsem se rozhodla povídání o nich spojit dohromady. Třeba mezi nimi najdete tip na zajímavý snímek. :)


Batman (1989)
Doháním filmové resty. Tim Burton patří k mým nejoblíbenějším režisérům, velmi se mi zamlouvá pochmurná poetika jeho děl. Batman mi ale příliš nesedl, možná kvůli obsazení. Michael Keaton je sice dobrý herec, ale v roli Bruce Waynea se mi nelíbí. A v porovnání s Ledgerovým Jokerem mi Jack Nicholson nepřijde ani zdaleka tak děsivý, ačkoliv je ve své roli výborný. Navíc se mi zdálo, že by film šlo na několika místech zkrátit a nic by se nestalo. Jsem ráda, že jsem se na něj konečně podívala, ale na opětovné zhlédnutí to nevidím.

Děkujeme, že kouříte (2005)
Předtím jsme tu měli Jokera, nyní Two-Face. Tedy, Aarona Eckharta, který si Two-Face zahrál v Temném rytíři. V tomto snímku také částečně kope za Temnou stranu síly, protože se jeho hrdina Nick Naylor pohybuje v tabákovém průmyslu. Film docela odsýpá a Eckhart je jako vždy výborný, ale bohužel kvalitu trochu sráží konec příběhu, který až nuceně hraje na optimistickou notu.

Liga spravedlivých: Záchrana světa (2013)
Chtěla jsem vidět, jak vypadal originální Flashpoint na rozdíl od verze v seriálu The Flash. A musím přiznat, že tato varianta se mi zamlouvá o něco víc, protože zahrnuje větší množství superhrdinů. Příběh má spád a film si ostudu neudělal. Nejde o žádnou humornou animovanou hříčku, ale temné vyprávění o tom, že občas je cesta do pekla opravdu dlážděná dobrými úmysly.

Otázka života a smrti (1946)
Originální romantické válečné fantasy, které dovedně vytváří spojení mezi naším světem a Nebem. Více v recenzi na Dagonu.

Pouto nejsilnější (1945)
Jeden z nejvíce ceněných filmů o lásce, který skoro nikdo neviděl. Je to paradox, ale bohužel je tomu tak. Přitom jde o zdánlivě jednoduchý příběh, který ale vyznívá mnohem pravdivěji než spousta rádoby romantických snímků. Herecká dvojice Celia Johnson a Trevor Howard navíc exceluje. Jestli jste někdy trpěli láskou, která z libovolného důvodu nemohla mít šťastný konec, nenechte si Pouto nejsilnější ujít.

Love song (2013)
Film od režiséra Once se mi líbil o něco víc než jeho předchozí dílo, ale žádná sláva to není. Příběh nezvládá udržet pozornost po celou dobu trvání a navzdory snaživým hercům se brzy po skončení vypaří z hlavy.

Ronin (1998)
Akční podívaná, kterou jsem zhlédla především díky účasti Jeana Reno. Příliš mě ale nezaujala, přijde mi zmatečná a zbytečně roztažená.

Battle Royale (2000)
Tomuto filmu se občas přezdívá dospělé Hunger Games, ale ve skutečnosti stojí kvalitativně někde úplně jinde. Především protože během jeho sledování na vás opravdu přejde ten pocit bezútěšnosti a beznaděje, který zažívá většina postav. Film navíc zvládl velmi obtížný úkol, když zvládl postavy navzdory jejich množství charakterizovat natolik, abychom je od sebe rozeznávali a třeba si je i oblíbili. A protože jde o japonský film, plusem je velké množství prolité krve a dívek v krátkých sukýnkách. To však nijak nezastírá myšlenku filmu, která z něj činí daleko víc než jen bezduchou vyvražďovačku. Doporučuji!

Hlad (1983)
Upíři v podání Tonyho Scotta jsou trochu jiní, než jak je obvykle známe. Elegantní. Zádunčiví. Překvapivě smrtelní. A toužící po něčem, co dost dobře nikdy nemohou mít. Na film se krásně dívá, ale když se oprostíme od okouzlení vizuálem a herci, nelze nevidět, že se leckdy nehezky táhne a kvůli tomu jeho dopad na diváka není tak silný, jak by za jiných okolností mohl být.

Zakletý v čase (2009)
Krásný romantický příběh okořeněný sci-fi prvkem. Hlavní hrdina náhodně skáče v čase a nedokáže ovlivnit, kdy a kde se zrovna objeví. Přesto si zvládne vybudovat jakžtakž fungující vztah se svou dlouholetou láskou. Dvojice Eric Bana a Rachel McAdams k sobě pasuje, a ačkoliv se film neobejde bez jistých nelogičností, svou bezprostředností strhne a citlivější povahy možná i dojme k slzám.

Ledové království (2013)
Konečně jsem zhlédla mnoha lidmi vychvalovaný animák Ledové království! A přestože mým favoritem i nadále zůstává Tangled (Na vlásku), musím poznamenat, že se mi film líbil. Hlavní hrdinky jsou sympatické, mužské postavy se též povedly, nejvíc ze všech horal Kristoff (pro hlas Jonathana Groffa mám slabost). Po písničkové stránce to též není špatné, samozřejmě dominuje známá Let It Go, která by se klidně mohla stát hymnou všech ambiciózních dívek. V neposlední řadě stojí za to zmínit, že film je podařený i po vizuální stránce, obzvlášť pokud máte rádi zimu a led, bude se vám na něj koukat krásně. :)

Pretty Woman (1990)
S chutí se občas podívám na romantické filmy, ale Pretty Woman mě neoslovila. Toho cukrkandlu na můj vkus přece jenom bylo příliš, takže ačkoliv jsem si ráda doplnila další mezeru ve vzdělání zhlédnutím tohoto snímku, vracet se k němu nebudu.

Blade (1998)
Nenáročná akční podívaná, v níž poloupír Blade kosí jednoho upíra za druhým. Na konci 90. let muselo jít o velký hit, mezitím už trochu zestárl, ale jako oddechovka film funguje stále. Navíc mu přičítám plusové body za skvělého záporáka v podání Stephena Dorffa.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)
Režisérskou tvorbu Tima Burtona mám ráda, stejnojmenná kniha Ransoma Riggse mě bavila, takže na filmovou adaptaci jsem se velmi těšila. A výsledek mě nezklamal. Jde o napínavé atmosférické a dobře obsazené dílo, které v sobě obsahuje přesně tu zvláštní poetiku, díky níž Burtonovy filmy (většinou) miluji. Doporučuji!

Návštěvníci 3: Revoluce (2016)
Na Návštěvnících jsem vyrůstala, jde o můj milovaný film. Proto jsem na třetí díl byla velmi zvědavá. Bohužel jde o slabý odvar původních děl. Pár dobrých vtipů se sice najde, ale jako celek snímek postrádá pořádný příběh a napínavou atmosféru.

Kult hákového kříže (1998)
Čekala jsem víc. Edward Norton tradičně výborný, příběh zaujme, ale přijde mi chvílemi příliš zkratkovitý. Navíc si myslím, že aspoň závěr by si zasloužil rozpracovat detailněji.

Zkamenělý les (1936)
Film se prezentuje jako gangsterka, ale ve skutečnosti bych ho spíš charakterizovala jako existenciální romantické drama. Nelekejte se, je to daleko lepší, než jak to zní. V hlavních rolích excelují mladičká Bette Davis a můj oblíbenec Leslie Howard. Ve vedlejší úloze se pak objevil Humphrey Bogart, kterému role padouchů výborně sedí. Zkamenělý les se odehrává na malém prostoru, což umožňuje napětí mezi hrdiny vyšponovat na maximum. Doporučuji, jde o neprávem zapomenutý klenot!

King Kong (1933)
Další klasika, která měla nesmírný vliv na budoucí vývoj filmu. Bohužel z dnešního pohledu King Kong značně zestárl a už nepůsobí děsivě, spíš utahaně a chvílemi nechtěně komicky. Závěr je ovšem působivý i nyní.

Černá kočka (1934)
Horor se navzdory krátké stopáži spíše vleče. Herecké výkony Lugosiho a Karloffa jsou jediným důvodem, proč se na jinak průměrný snímek podívat.

Nahá pravda (1937)
Svižný a výborně zahraný snímek o manželech, které až rozvod přivede k uvědomění, že se vlastně mají rádi. Cary Grant (další můj velký oblíbenec) a Irene Dunne se výborně doplňují. Kromě herců se film může pochlubit též skvěle napsaným příběhem, který vás velmi záhy strhne. Nemám žádných výraznějších výtek a opět mohu doporučit.

Assassin's Creed (2016)
Nebýt dobrých herců a pár vydařených akčních scén, tak film spadne do hlubin podprůměru. Takto se na něj sice dá podívat, ale v paměti rozhodně neutkví. Škoda, potenciál byl rozhodně větší.

Leopardí žena (1938)
Vedle Nahé pravdy další skvělá romantická komedie ze zlaté éry Hollywoodu, která dokáže oslovit i dnešního diváka. Leopardí žena je dokonale ztřeštěný film, který ani na okamžik nepoleví ze svého kulometného tempa. Přidejte k tomu dvojici snů Katherine Hepburn a (opět) Cary Grant a máte o výjimečný zážitek vystaráno.

Vzpoura žen (1939)
Western se skvělým Jamesem Stewartem v hlavní roli. Na film je bezpečné se podívat, i když tento žánr třeba jinak nemusíte mít rádi. Je vtipný, akční, má spád a je dobře herecky obsazen (vedle Stewarta například Marlene Dietrich).

Zaujal vás některý z těchto filmů? Chtěli byste se na nějaký z nich podívat?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss | Web | 30. března 2017 v 20:09 | Reagovat

Z tvého výběru jsem viděla jen Pretty woman, a ta se mi moc nelíbila :-) A poslední dobou na filmy nekoukám...

2 Melkora | Web | 30. března 2017 v 21:41 | Reagovat

Díky za zajímavé typy.

3 Čerf | E-mail | Web | 30. března 2017 v 22:27 | Reagovat

Přiznávám, že tento výčet se s mými filmovými zájmy moc neprotíná. Ale i tak není špatné si podobný souhrn, tedy pěkně česky "vejcuc", přečíst :-).

4 Vědmi | Web | 1. dubna 2017 v 23:45 | Reagovat

Páni, z tohohle výpisu jsem viděla asi jenom to Ledové království a Assassina :D
Na něm jsem byla v kině s kamarádkou a i když jsme začaly někde ve čtvrtině filmu pomalu všechno glosovat (potichu, samozřejmě, abychom nerušily ostatní), měla jsem chuť začít na plátno házet popcorn jako vyjádření svého zklamání :D

5 Lyra | 2. dubna 2017 v 22:42 | Reagovat

[1]:Škoda, spousta filmů z tohoto seznamu je daleko lepších než Pretty Woman, ale chápu, že ne každý má na filmy čas.

[2]:Není zač. :-)

[3]:A jaké filmy se vám tedy líbí? Ráda se nechám inspirovat. :-)

[4]:Klidně jsi mohla ten popcorn na plátno házet, aspoň by to bylo akčnější. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama