Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Knihy: duben-květen 2016

4. března 2017 v 19:07 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
V období psaní bakalářky a učení se na státnice na čtení nebylo tolik času, proto jsem duben a květen spojila dohromady. Za tyto dva měsíce jsem zvládla přelouskat celkem šestnáct knih.


Pozpátku
autor: Rob Grant
série: čtvrtý díl série Červený trpaslík

Poslední díl čtyřdílné série o posádce vesmírné lodi Červený trpaslík zažívající nejrůznější dobrodružství představuje důstojné ukončení příběhu. První díl Nekonečno vítá ohleduplné řidiče v mých očích díky své vtipnosti nicméně zůstává nepřekonán.

Jana Eyrová
autorka: Charlotte Brontë

Doháním klasiku. Jana Eyrová určitě za přečtení stojí, nicméně mě na knize chvílemi iritovala povaha hlavní hrdinky a občasná rozvláčnost se příběhu též nevyhnula. Jsem ráda, že jsem se s tímto románem seznámila, z klasické literatury nicméně mám jiné favority.

Krvavé koleno
autorka: Laurell K. Hamilton
série: pátý díl série Anita Blakeová, lovec upírů

Opět slabší díl. Přijde mi, že od té doby, co se Anita začala muchlovat s upírem Jean-Claudem, série jde kvalitativně dolů.

Ocelové srdce
autor: Brandon Sanderson
série: první díl série Zúčtovatelé

Velmi dobrý román pokládá otázku: Co kdyby superhrdinové nebyli hrdinové? Kniha má spád, zajímavé hrdiny, na jejichž osudech vám opravdu začne záležet, a ačkoliv je údajně určená pro mladší čtenáře, rozhodně není myšlenkově vyprázdněná. Doporučuji, pokud se chcete na superhrdinskou tematiku podívat z trochu jiného úhlu pohledu.

Game
autor: Anders de la Motte
série: první díl série Henrik Pettersson

Tato kniha představuje ideální četbu pro všechny paranoiky a lidi, kterým se jen obtížně žije v dnešní společnosti plné sdílení informací a kamer. Hlavní hrdina, což je dost nesympatický a nezodpovědný floutek, se zapojí do nebezpečné hry. Jeho sestra, která je povahově hrdinovým pravým opakem, se do ní nevědomky zaplete taktéž. Kniha je psaná čtivým a zároveň úsporným stylem, ze kterého vás stejně jako z pochmurného příběhu dost možná zamrazí.

Smrtící tanec
autorka: Laurell K. Hamilton
série: šestý díl série Anita Blakeová, lovec upírů

V knize konečně dochází aspoň k nějakému vývoji postav, to když se Anita rozhoduje mezi svými dvěma nápadníky. Jinak se kvalitativně drží na přibližně stejné úrovni jako předchozí díl.

Woody Allen: Hovory o filmu
autor: Eric Lax

Knihu tvoří rozhovory s Woody Allenem napříč lety o jeho tvorbě. Pokud máte tohoto režiséra rádi nebo jste od něj aspoň viděli pár filmů, doporučuji k přečtení. Dozvíte se mnohé o tom, jakým způsobem se filmy tvořily dříve a jak se tvoří nyní. Proniknete do Allenova způsobu uvažování a seznámíte se s jeho tvůrčím procesem a zásadami, které razí, což může být užitečné pro všechny umělce, ať už točí filmy, píšou, malují nebo se věnují jakékoliv jiné kreativní činnosti.

Alif, neviditelný
autorka: G. Willow Wilson

Děj je zasazený pro Čechy exotického světa a pracuje s arabskými mýty, které se prolínají s běžným světem. Po téhle stránce je fascinující, zato příběhově občas pokulhává, když se chvíli neděje nic a potom zase věci ubíhají příliš rychle, ale přesto jde o zajímavé dílo, které vám zase trochu rozšíří čtenářské obzory.

Jackaby
autor: William Ritter
série: první díl série Jackaby

O knize jsem již psala v článku o viktoriánské době. Proto jen dodám, že se mi velmi líbila a moc se těším na pokračování Případ ukradeného zubu, které by mělo v brzké době vyjít.

Bez šance
autor: Neal Shusterman

Recenzi na dystopické sci-fi pro mladší čtenáře najdete na Dagonu.

Magie krve
autorka: Tessa Gratton
série: první díl série Krvavé deníky

Jeden z vydařenějších kousků v rámci young adult literatury. Hlavní hrdinka rozhodně nemá lehký život a v průběhu knihy na ni čeká nejedna rána, která by i silnější lidi srazila k zemi. Veselo vám z tohoto příběhu nebude, což mu na čtivosti ani v nejmenším neubírá.

Tma
autor: Ondřej Neff

Výborný román, který se právem zařadil mezi českou sci-fi klasiku. Díky zasazení do nám dobře známých reálií a prostředí působí o to znepokojivěji. Zaručuji vám, že pokud jste předtím chovali jakékoliv iluze o tom, že lidé nejsou svině, po přečtení této knihy se na svět okolo sebe budete dívat jinak.

Kraď jako umělec
autor: Austin Kleon

Knihu jsem přečetla na doporučení Lenny. Pokud tvoříte, rozhodně ji vyhledejte. Zjistíte, jak se to má s inspirací a že není nic špatného na tom využívat motivy, které se objevily někde jinde. Jednoduše řečeno - tato kniha zahřeje každého pisálka/malíře/hudebníka/herce/jiného blázna na srdíčku. Bez ironie.

Ukaž, co děláš!
autor: Austin Kleon

Podobně vydařené jako Kraď jako umělec, možná ještě o něco víc, protože nabízí praktický přesah. Austin Kleon tentokrát radí, jak co nejlépe prezentovat výsledky své práce, aby na vás lidi nezapomněli nebo aby si vás vůbec všimli v prvé řadě. Několik doporučení z této knihy jsem převzala a snažím se je v běžném životě praktikovat.

Doctor Who - 11 doktorů, 11 příběhů
autoři: kolektiv autorů

Sbírka povídek, v nichž každé regeneraci Doctora je věnován jeden příběh. Některé jsou výborné, jiné nadprůměrné, pár jenom dobrých, ale všechny se povedly a žádná mě vyloženě nezklamala. Tak to dopadá, když se v jedné knize objeví jména jako Neil Gaiman, Richelle Mead nebo Patrick Ness. Pokud máte seriál Doctor Who rádi, nenechte si tuto knihu ujít!

Kostičas
autorka: Samantha Shannon
série: první díl série Kostičas

První díl dystopické ságy zaujme propracovaným prostředím, zajímavými postavami, čtivostí a především bezútěšností, která z románu sálá. Jestli si i další díly udrží stejnou kvalitu, myslím, že budeme mít co dočinění s jednou z nejlepších YA ság vůbec.

Četli jste některou z těchto knih? Chtěli byste si některou z nich přečíst?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Magicmax | Web | 4. března 2017 v 19:29 | Reagovat

Knihy jsou zázraky. Jsou tak propracované. Tolik písmenek, písmenek, listú a v tak krásné podobě. :)

2 Eliss | Web | 4. března 2017 v 19:45 | Reagovat

Jsi opravdu velký čtenář! :)

3 Dragita | Web | 5. března 2017 v 11:44 | Reagovat

Nalákala jsi mě na Magii krve (ani jsem o ní nevěděla). Jo a TMU mám doma, vidíš, musím si ji přečíst, protože číst o apokalypse v různých variacích, mě baví.
Vidořád je super, i když musím říct, že Kostičas je podle mě lepší.
Ocelové srdce se mi taky líbilo, ale jak znám autorovu jinou tvorbu (Mistborn, Archiv Bouřné záře) je to takový slabší odvar :-D

4 Boudicca | Web | 6. března 2017 v 23:20 | Reagovat

Tolik knížek a ještě během psaní bakalářky! Uff uff. :D Zrovna Jana Eyrová se mi líbila, takový jemný nenásilný příběh, ačkoliv Austenovou mám ještě mnohem raději.

5 Lyra | 10. března 2017 v 20:28 | Reagovat

[1]:Lépe bych to neřekla. :-)

[2]:Ani si tak nepřipadám vzhledem ke všem těm knihám, které bych teprve chtěla přečíst a zatím jsem se k ní nedostala. :D

[3]:Magii krve doporučuji, myslím, že by ti mohla sednou. A Tmu si přečti určitě, tak výborné postapo (je to vůbec postapo?) jsem snad ještě nečetla, aspoň české určitě ne. Já jsem od Sandersona zatím nic jiného nečetla, jeho velké epické ságy mě zase tolik nelákají, takže nemám s čím srovnávat.

[4]:Na mě je to ještě docela slabé číslo. :D Taky mám Austenovou radši, ale jsem ráda, že jsem si Janu Eyrovou přečetla, i když vracet se k ní nebudu.

6 Dragita | Web | 12. března 2017 v 12:54 | Reagovat

[5]: Doporučuji od Sandersona Mistborn. To je naprostá jednička - kdyby to mělo u nás v době vydání pořádnou propagaci a lepší obálku, byl z toho hit. Nezklame a hlavní děj je uzavřený v již vydané trilogii :)

7 Lyra | 19. března 2017 v 22:21 | Reagovat

[6]:Díky za tip, připisuji na už tak nehorázně dlouhý seznam knih, které bych si chtěla přečíst. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama