Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Ohlédnutí za rokem 2016

25. března 2017 v 19:39 | Vendula Kreplová |  Z mého života
Nepřijde mi to tak dlouho, co jsem psala ohlédnutí za rokem 2015... a už je tu další! Jak se mi tedy žilo v roce 2016?


Blog

Splnila jsem svoje loňské předsevzetí uveřejnit víc článků než loni. Celkem jich na tomto blogu přibylo 86 (krásné číslo :)!

Změnila jsem design a konečně vytvořila svůj vlastní. Nevím jak vám, ale mně se líbí velice, takže tu asi ještě nějaký ten pátek zůstane.

Z projektů jsem se zapojila do Literárního deníčku, který vymyslela Temnářka. Příliš dlouho mi to nevydrželo, ale pár měsíců jsem ho přece jen poctivě vedla. S tím souvisí založení nové rubriky - Píšu, tedy jsem - kde se můžete dočíst o všem souvisícím s mou psací mánií. Rovněž jsem poctivě vyplnila desetidílnou Britofilní výzvu od Fantaghiry.

S koncem roku jsem pak přišla s vlastní výzvou - Knihy a filmy mého srdce. Zapojit se můžete až do začátku prosince, tak neváhejte a třeba i něco vyhrajete. :)

Ještě bych zmínila, že jeden z mých článků - 10 důvodů, proč bych byla dobrý chlap - se objevil na titulce blog.cz. Těší mě, že ho většina komentujících pochopila tak, jak jsem ho zamýšlela. Trochu jsem se bála, že mi ho omlátí o hlavu, ale naštěstí se tak nestalo. :)

Zájmy

Z psacích předsevzetí se mi podařilo následující:
  • Krev minulosti (dříve Bratři krve): kniha prošla autorskými korekturami, pařáty betačtenářů a ilustrátorka již vyhotovila několik krásných kreseb. S nakladatelem se momentálně jedná. Jen ty ukázky na blog se neuskutečnily, tak třeba letos. :)
  • Nový román: v prosinci jsem dopsala urban fantasy Kamenná pěst. Momentální rozsah románu je 254 normostran (skoro 2x více než Krev minulosti), ale to se časem určitě změní.
  • Sbírka básní a kratších textů: hotovo! Sice zatím netuším, co s ní budu dělat, ale odpočívá mi v počítači.
  • Literární soutěže: chtěla jsem obeslat aspoň tři soutěže, nakonec jsem stihla 6-7, takže pohoda.
  • Scénář k Hladovým přáním: scénář jsem dopsala, přeložila do angličtiny a nyní dopilovávám poslední mouchy, abych ho následně mohla předložit autorce předlohy ke schválení.
Aby mi nezakrněl mozek, znovu jsem se vrátila ke studiu francouzštiny, kterou jsem měla na střední. A kdyby toho náhodou bylo málo, přibrala jsem si k ní i ruštinu. Zatím mě samostudium baví, tak snad k něčemu časem povede.

Loni jsem zvládla přelouskat neuvěřitelných 172 knih! (Pro porovnání - v roce 2015 to bylo 82 knih). Stále čtu převážně fantastiku. Na konci roku jsem začala víc číst knihy v angličtině a hodlám v tom i nadále pokračovat.

V divadle jsem vystupovala ve třech představeních. Hráli jsme Lakomce, Jak je důležité míti Filipa od Oscara Wildea a pohádku Manonus perfectus, která byla napsána podle mé povídkové předlohy!

Objevila jsem v sobě lásku ke komiksům, takže nyní čtu jeden za druhým. Mými favority jsou superhrdinské komiksy od Marvelu, zvlášť ty, v nichž vystupují Captain America a Iron Man.

Kromě čtení jsem rovněž hodně koukala na filmy. Celkem jsem zhlédla přibližně 206 filmů, z nichž blíže neurčený počet tvoří krátké filmy (pro porovnání - v roce 2015 to bylo 272 filmů). Docela pravidelně jsem chodila do kina, přičemž nejlepším kinozážitkem roku pro mě je nový Captain America: Občanská válka.

Tradičně se našel prostor pro seriály. Překvapí ještě někoho po předchozích odstavcích, že koukám na superhrdinské seriály? Arrow, The Flash, Legends of Tomorrow... Na podzim jsem též začala sledovat animované seriály se superhrdiny oboje od DC a Marvelu. Z kousků jiného ražení mohu doporučit retro minisérii 11.22.63 podle knižní předlohy Stephena Kinga.

Začala jsem psát pro webzin Dagon, kde od března můžete číst moje recenze na filmy i knihy! Ještě větší radost mi udělala možnost psát recenze pro časopis Pevnost, který mám moc ráda. Od podzimu tak přispívám do filmové rubriky.

Ještě jednu věc musím zmínit - na podzim jsem si poprvé zahrála v televizi, v jedné epizodě seriálu Soudní síň. Díl se mnou je stále online, kdybyste se na něj chtěli podívat, můžete tak učinit zde. Jsem ráda, že jsem měla možnost si to vyzkoušet, a pokud vyjdou mé plány, snad jsem před kamerou nestála naposled! :)

Zážitky

Je štěstí, že si o všem vedu záznamy, jinak bych si už teď nepamatovala, co přesně jsem dělala! Skleróza je strašná věc. :D

Velkým zážitkem určitě byly bakalářské státnice a následné přijímačky na magistra. Doteď mi při pomyšlení na ně vstávají hrůzou vlasy, tak vás s dovolením odkážu na patřičný článek a víc na ně raději vzpomínat nebudu. :) Státnice jsem naštěstí udělala, a stejně tak přijímačky, takže od podzimu pokračuji na stejném oboru na navazujícím studiu.

Když jsem zrovna netrpěla nad bakalářkou a učením, tak jsem se snažila občas chodit ven s přáteli. Byla jsem například na tradičním hasičském plese u nás v obci nebo na seznamovacím večírku mé katedry. Po delší odmlce jsem znovu začala navštěvovat literární dílny v Knihovně Jiřího Mahena, které pořádá Temnářka (více o dílnách zde). Občas jsem si jen tak vyrazila ven s kamarády, na párty nebo poseděla u nich doma. A sama jsem uspořádala dva srazy pro brněnské spisovatele, přičemž na tento rok plánuji další, tak můžete přijít. :)

Samostatnou kapitolou jsou pak nejrůznější cony a festivaly, kterých jsem se zúčastnila. Celkem byly čtyři - Festival Fantazie, Conec, Whocon a Fénixcon, přičemž na Conci a Whoconu jsem i přednášela. Všechny akce stály za to a šlo o milé vybočení z normálního života.

Určitě se toho událo ještě mnohem víc (například jsem poprvé loni hrála minigolf), ale na nic dalšího si momentálně nevzpomenu. :)

A jaký byl váš rok 2016?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliss | Web | 25. března 2017 v 19:44 | Reagovat

Koukám že jsi ho měla pěkně nabitý, ale fajn, tak ať je 2017 ještě lepší! :-)

2 Čerf | E-mail | Web | 26. března 2017 v 10:08 | Reagovat

Nu, bylo toho tedy požehnaně! Tak ať aktivity pokračují v míře neztenčené a všechny přinášejí radost :-).

3 Lenny | Web | 26. března 2017 v 21:55 | Reagovat

Prostě tě obdivuju, hlavně v tom psaní :)
Lásku ke komiksům jsem objevila předloni nebo kdy díky Sandmanovi, pak jsem četla skvělou Divočinu, letos jsem shltala Zátopka a pustila se do Hellblazera. Supermani mě zatím míjí, ale strašně moc mě zaujal komiks jménem Habibi, co mi ukázal kamarád.

4 Siginitou | Web | 29. března 2017 v 10:27 | Reagovat

No tak toho bylo teda hodně :)
Máš můj obdiv :)
A ať je tento rok pro tebe dobrý :)

5 Alienor | Web | 31. března 2017 v 18:48 | Reagovat

Tak to byl opravdu nabitý rok.

Je dobrý nápad si sepisovat, co člověk za rok stihne, taky bych to možná mohla zavést, abych si to pamatovala a neměla na konci roku pocit, že to byl další zbytečný rok :-D

6 Lyra | 2. dubna 2017 v 22:40 | Reagovat

[1]:Děkuji, nápodobně, přeji úspěšný letošní rok. :-)

[2]:Děkuji, přeji rovněž hodně zdaru. :-)

[3]:Zrovna Supermana taky moc nemusím. :-) Děkuji za tipy na komiksy, možná se po některém z nich poohlédnu, minimálně Sandmana bych chtěla vyzkoušet určitě.

[4]:Děkuji, nápodobně. :-)

[5]:Určitě to zkus, člověk si pak hned říká, že přece jenom není takový flákač, když to vidí sepsané hezky černé na bílém. :D

7 Boudicca | Web | 6. dubna 2017 v 14:38 | Reagovat

Koukala jsem se teď na tu Soudní síň a moc gratuluji ke skvěle zvládnuté roli! Je to až s podivem, přecijen ti pár let přidali (a dítě k tomu :D ), ale působila jsi velice přirozeně. Do 2017 přeji hodně úspěchů s dalšími rolemi i s knížkou. Je úžasné vidět, jak to pěkně "rozjíždíš" na všech frontách. Moc ti fandím. <3

8 Lyra | 9. dubna 2017 v 21:49 | Reagovat

[7]:Zprvu jsem také měla pochybnosti, jestli budu působit věrohodně jako matka malého dítěte, ale potom jak mě namalovali a oblékli, jsem se bát přestala. :D Mockrát děkuji za pochvalu a povzbuzení, cením si toho. Jsi nejlepší. :) A samozřejmě ti také do budoucna přeji hodně zdaru a ať se ti splní vše, co si přeješ.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama