Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Filmový deníček (leden 2017)

15. dubna 2017 v 19:48 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
Volejte sláva a tři dny se radujte! Ve filmovém deníčku jsem se konečně dostala do letošního roku. Na co jsem se tedy dívala v chladném lednu?


Vlkodlak (1941)
Díky sympatické délce pouhých sedmdesát minut svižně odsýpající horor, který vypráví příběh nelítostného prokletí. Pár děsivých scén se najde a zásluhou solidního hereckého obsazení (Lon Chaney Jr., Claude Rains) se tento film řadí k lepším žánrovým snímkům daného období.

Inkarnace (2016)
Po všech stránkách standardní horor, který by se propadl do hlubin podprůměru, kdyby nebylo charismatického Aarona Eckharta v hlavní roli.

Kočičí lidé (1942)
Film si užijí především milovníci krásných žen. Ostatním divákům nabídne pouze pomalu plynoucí příběh, který možná kdysi působil strašidelně, ale dnes (s výjimkou scény u bazénu) už se to o něm prohlásit nedá.

Mrtvá a živá (1940)
Krásně pochmurné prostředí starého šlechtického sídla a herecké obsazení (křehká Joan Fontaine, zachmuřený Laurence Olivier) dodávají kouzlo tomuto snímku Alfreda Hitchcocka. Pár slabších chvil se najde, ale přesto jde o dostatečně atmosférické dílo, aby výsledný dojem z něj přebil i drobné nedostatky. I když je pravda, že Hitchcock natočil i daleko lepší snímky a v případě Mrtvé a živé ho pravděpodobně limitovala knižní předloha od Daphne du Maurier.

Příběh z Filadelfie (1940)
Překrásný film, který mi sedl tak jako málokterý jiný za poslední dobu. Příběh ani na okamžik nenudí, vztahy mezi hrdiny jsou pojaty osvěžujícím a zároveň věrohodným způsobem. Navíc se Příběh z Filadelfie může pochlubit účastí výborných herců (Katharine Hepburn jako výjimečně silná a zároveň trpící hrdinka, Cary Grant a James Stewart). Nenechte se odradit rokem vzniku a film zhlédněte, zvládá okouzlit i moderního diváka. Vřele doporučuji! Zcela nezaujatá poznámka na závěr: Většinou si zvládám vybrat, kterému z mužů ucházejících se o srdce hlavní ženské postavy budu fandit, ale tentokrát to prostě nešlo. Jak by si také kterákoliv žena mohla vybrat mezi Cary Grantem a Jamesem Stewartem? To je prostě, řečeno slovy klasika, mission impossible.

Odpolední osidla (1943)
Krátký abstraktní film, který končí právě v ten správný okamžik, abyste se nezačali nudit. Příliš mě neoslovil, i když mám dojem, že znám pocit, který ztvárňuje (koloběh vlastní všední existence, která člověka pomalu, ale jistě zabíjí).

Rozdvojená duše (1945)
Jeden ze slabších Hitchcockových filmů. Jeho největší nedostatek je dle mého názoru příběh, který není dostatečně nosný na celovečerní snímek. Rovněž výkon Gregoryho Pecka mi přišel podivně bezbarvý a přišlo mi, že mu role příliš nesedla.

Cizinec (1946)
Pochmurná podívaná se správně odpudivým Orsonem Wellesem (myšleno v dobrém), která sice na jedno zhlédnutí nezklame, ale po všech těch pozitivních ohlasech jsem přece jenom čekala něco víc. Na jiné filmy, v nichž Welles vystupuje (Občan Kane, Třetí muž) svou kvalitou nedosahuje.

Dopis neznámé (1948)
Tento snímek se mi trefil do noty! Pokud vám nejsou zcela proti srsti romantické příběhy, nenechte si ho ujít. I když romantické... Příběh sice pojednává o lásce, ale o té zklamané, nenaplněné, přehlížené. Navíc je příjemně krátký - ani ne hodina a půl. A Joan Fontaine v hlavní roli vám s přehledem zlomí srdce. Opět doporučuji.

Co ty jsi za číslo? (2011)
Odlehčená romantická komedie, která se sice nevyhne trapným scénám a klišé, ale díky účasti sympatického Chrise Evanse a více než pár dobrým vtipům a situacím se jedná o slušnou oddechovku. Samozřejmě již prakticky na samém začátku víte, jak to skončí, což je ovšem u filmů tohoto žánru častý případ. :)

For the Love of Spock (2016)
Pokud máte rádi Star Trek, tento film je to pravé pro vás. Jestli obdivujete Leonarda Nimoye, mrkněte na něj. A jestli byste rádi zhlédli dílo o výjimečné osobnosti, není proč déle váhat. Já osobně splňuji všechny podmínky a tak jsem si dokument For the Love of Spock velmi užila.

Volání netvora: Příběh života (2016)
V lednu jsem měla štěstí na zajímavé filmy. Vedle Příběhu z Filadelfie, Dopisu neznámé a For the Love of Spock jde o čtvrtý snímek, kterému jsem na Česko-Slovenské filmové databázi přiřkla hodnocení pět hvězdiček (tudíž nejvyšší). Hlavním hrdinou je mladý chlapec, jehož život se rapidně změní. Dlouho není jisté, jestli se nám před očima odehrává fantasy vyprávění nebo ne. To však Volání netvora nic neubírá na působivosti a napětí.

Viděli jste některý z těch filmů? Zaujal vás nějaký z nich a chtěli byste se na něj podívat?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanyuu | Web | 16. dubna 2017 v 8:09 | Reagovat

Volání netvora jsem četla. Nebyla jsem si moc jistá, co vlastně za pocity ve mně knížka vyvolala. Byla taková dost zvláštní.
Na film jsem se chtěla kouknout, tak jsem ráda, že to očividně stojí za to. Pokusím se ho co nejdřív splašit a udělat si obrázek sama. :-)

2 Melkora | Web | 16. dubna 2017 v 9:41 | Reagovat

Děkuji za typ na film o Leonardu Nimoyovi. Mrknu na něj!

3 Zuzka v Kostce | Web | 16. dubna 2017 v 13:37 | Reagovat

Ani jeden jsem neviděla :)Ale zaujal mě Příběh z Filadelfie (1940)
Co si tak matně vzpomínám, viděla jsem tento rok v knině Rozpolcený, Lala land no a to je asi vše :D

4 Zdeňka M. | Web | 19. dubna 2017 v 18:55 | Reagovat

Děkuji za spoustu tipů na zajímavé filmy, přiznám se, že jsem z nich neviděla ani jeden.
Na Volání netvora se chystám do kina a také přečíst si knižní předlohu.
A určitě mrknu na Vlkodlak z roku 1941. Já viděla tu novější verzi s Anthony Hopkinsem a ta nebyla špatná, tak se podívám i na tu starší.
Zaujala mě také Mrtvá a živá, knihu jsem zatím nečetla, ale filmu dám šanci. :-)

5 Lyra | 29. dubna 2017 v 21:45 | Reagovat

[1]:V tom případě doufám, že se film bude líbit. Nevím, nakolik je věrný knižní předloze, nečetla jsem ji, ale často rozdíly mezi knihou a filmem vyvolávají u diváků nelibost.

[2]:Není zač, ať se líbí!

[3]:Na oba filmy se chci mrknout, jsou dobré? Příběh z Filadelfie vřele doporučuji, tak vydařený film se málokdy vidí!

[4]:Není zač, doufám, že se budou líbit. Všechny filmy, které jsi vyjmenovala, stojí minimálně za jedno zhlédnutí. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama