Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Knihy: červen 2016

1. dubna 2017 v 19:11 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
Červen pro mě byl obdobím státnic a přijímaček na magistra, takže s sebou přinesl mnoho stresu. A jak jinak ho zahnat než čtením knih? Za měsíc jsem zvládla přelouskat celkem dvanáct různorodých knih.


Nekonečné moře
autor: Rick Yancey
série: druhý díl série Pátá vlna

Druhý díl ságy Pátá vlna představuje výjimku, která potvrzuje pravidlo. Udržuje si stejnou kvalitu jako úvodní část. Ačkoliv možná není tak depresivní, čtivost ani hutná atmosféra se mu upřít nedají. Pokud si i poslední díl zachová tak vysokou úroveň, budu moct prohlásit, že Pátá vlna patří k tomu nejlepšímu v YA literatuře.

Eden
autorka: Helen Douglas

Docela všední milostný příběh okořeněný prvkem cestování v čase. On je záhadný a krásný, ona zvědavá… jak to může dopadnout? Kniha je napsaná čtivě, ale nenabízí vůbec nic nového, čím by se odlišovala od hromady podobných děl stejného žánru.

Dívka, již jsi tu zanechal
autorka: Jojo Moyes

Moje první setkání s Jojo Moyes se víc než povedlo. Dvě silné ženské hrdinky vyprávějí svůj příběh. Osobně mě víc zaujala dějová linka z období první světové války. Spisovatelka dokáže vyvolat opravdové emoce a její postavy působí živě, jako kdyby se každým okamžikem chystaly vyskočit ze stránek knihy. Jen konec na mě působil chvílemi příliš nuceně.

Half Bad
autorka: Sally Green
série: první díl série Half Bad

První část série o mladém čarodějovi, který to kvůli svému smíšenému původu má v životě velmi těžké. Druhého Harryho Pottera neočekávejte, tato kniha se nese v odlišném duchu. Hlavnímu hrdinovi je těžké nefandit, obzvlášť protože mu ostatní často házejí klacky pod nohy (nebo hůř). Kniha nepostrádá napětí a díky jednoduchému stylu psaní (chvílemi možná až moc jednoduchému) se čte jedním dechem.

Jak (ne)být divný na netu
autorka: Felicia Day

Z této knihy jsem byla nadšená! Felicia Day je herečka a tvůrkyně webseriálů… a obrovský geek, stejně jako já. Pokud jste někdy měli pocit, že vás vaše zájmy řadí mezi podivíny, tak si knihu přečtěte, ať už Feliciinu práci znáte nebo ne. Pochopíte, že na tom být "divný" není vůbec nic špatného a rozhodně v tom nejste sami. Plusem je velmi uvolněný a čtivý styl psaní, takže knihu budete mít přelouskanou za chvíli a dost možná vám díky optimistickému vyznění vlije novou krev do žil (aspoň v mém případě se to stalo).


Vězněná
autor: Pavel Renčín

Od optimismu k naprostému zoufalství, aneb tak by se také dala shrnout Vězněná Pavla Renčína. Někteří ji přirovnávali k dílu Stephena Kinga, já možná kacířsky prohlásím, že mi přijde ještě lepší než některé Kingovy knihy. Především díky rozumnému rozsahu, postavám, na kterých nám v průběhu vyprávění opravdu začne záležet, atmosférickému prostředí, v němž se příběh odehrává (na Šumavu se raději hned tak nevydám), použitému jazyku… jednoduše nemám nic, co bych této knize vytkla a vřele ji doporučuji vám všem, pokud se chcete opravdu bát.


Minority Report I + Minority Report II
autor: Philip K. Dick

Dvě sbírky sci-fi povídek. Některé mi sedly více, některé méně, jak už to tak u povídkových sbírek bývá. Podařenější mi přijde druhá z nich, která obsahuje víc příběhů svou kvalitou vyčnívajících nad ostatní (sebereflexní Operace Luční koník, ironická Život s blobem a například Orfeus na hliněných nohou).


Vidořád
autorka: Samantha Shannon
série: druhý díl série Kostičas

Říkala jsem v tomto článku něco o druhých dílech, které si udržují vysokou úroveň? Tak toto je další příklad. Knize nechybí nic, co by správná fantasy měla mít - sympatická hlavní hrdinka, zajímavé vedlejší postavy, propracované prostředí, napětí, akce, špetka romantiky… Kde že je ten třetí díl?


Drsná magie
autor: Larry Correia
série: první díl série Grimnoirské kroniky

Ke knize jsem se dostala skrze povídku v časopise Pevnost ze stejného prostředí a jsem za to ráda. Alternativní třicátá léta, v nichž někteří lidé mají super schopnosti a skupina zvaná Grimnoirští rytíři bojuje proti nepřátelům, má tak silnou atmosféru, že během čtení se opravdu ocitnete v minulosti. Hrdinové jsou sympatičtí a jejich boj proti záporákům má grády.


Oscar Wilde & Vraždy za svitu svíček
autor: Gyles Brandreth
série: první díl série Oscar Wilde

Detektivka se spisovatelem Oscarem Wildem v hlavní roli. Což o to, prostředí se autorovi podařilo vykreslit dobře, ale samotný ústřední kriminální případ mi příliš zajímavý nepřišel a chvílemi jsem měla dojem, že Brandrethovi šlo spíš o to vykreslit bezpochyby fascinující osobnost Oscara Wildea než vytvořit zajímavý a souvislý příběh.


Lock & Mori
autorka: Heather W. Petty
série: první díl série Lock & Mori

Sherlock Holmes jako puberťák a slečna Moriarty jako jeho kamarádka? Šílené, ale kupodivu to docela funguje. Samozřejmě, kniha je určena pro mladší čtenáře, ale v rámci kategorie četby pro dospívající se řadí mezi lepší průměr. Občas je vtipná, jindy napínavá, sem tam malinko dojemná… a Sherlock je zde sice víc na holky než v tradičnějších zpracováních, ale naštěstí se autorce s přivřením oka jinak podařilo jakžtakž zachovat jeho charakter.

Zaujala vás některá z těchto knih? Chtěli byste si některou z nich přečíst?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss | Web | 1. dubna 2017 v 19:48 | Reagovat

Žádnou z nich jsem nečetla :-)

2 Čerf | E-mail | Web | 2. dubna 2017 v 9:51 | Reagovat

Nečetl jsem je a nejspíš ani nebudu. Moje vlastní fronta vybraných, již pořízených a zatím nepřečtených knížek je předlouhá a neubývá :-).

3 Daysy | E-mail | Web | 3. dubna 2017 v 13:41 | Reagovat

Mám to podobně jako Čerf. :D Mám hrozně dlouhý seznam "chci přečíst", je to šílenost. :D Nejraději bych furt seděla někde venku v trávě a četla a četla a četla. :D Chtěla bych všechny ty příběhy vstřebat naráz, tak moc se na ně těším. ALe holt musím postupně. :D Teprve teď se snad dostanu ke knížce, co jsem dostala od přítele k Vánocům. :D

<a href="http://days-of-daysy.blogspot.cz/">blog Days of Daysy</a>
<a href="http://agregatorblogu.cz/">Agregátor blogů - zviditelni svůj blog</a>

4 Boudicca | Web | 6. dubna 2017 v 10:24 | Reagovat

Pamatuji si, že když jsem chtěla někoho nového od sebe odehnat, tak jsem na otázku "A co ráda děláš?" odpovídala "Sbírám čajové přebaly, tančím western a chovám potkany". Docela to fungovalo, tolik divných koníčků zároveň. :D Toto času by se mi kniha "Jak (ne)být divný na netu" docela hodila a ráda bych si ji přečetla i dneska. Díky za tip!

5 Lyra | 9. dubna 2017 v 21:46 | Reagovat

[1]:Škoda, některé z výše zmíněných vážně stojí za to. :-)

[2]:To moc dobře znám, a určitě nebudu jediná. :-)

[3]:Nejsi sama, kdo má prakticky nekonečný seznam knih, které by si chtěl přečíst. :D Dostat se k vánočnímu dárku v dubnu zase tak špatné skóre není... mně takto několik dárků leží doma už roky. :D

[4]:Lidi jsou divní, kdyby mě tohle někdo řekl, tak mi ten člověk bude připadat zajímavý a ne divný. :-) Knihu vřele doporučuji, zahřeje na srdci (zcela bez ironie) a navíc pobaví.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama