Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Filmový deníček (únor 2017)

14. května 2017 v 20:44 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
Únor byl s počtem 28 zhlédnutých filmů (a jednoho seriálu) velmi bohatý, takže je rozhodně z čeho vybírat. Pokud tedy hledáte snímek na večer, neváhejte a začtěte se. :)


Noc a mlha (1955)
Krátký dokumentární film o holokaustu. Pohled na hromady mrtvých těl je působivý i dnes a připomíná, proč bychom neměli dopustit, aby se podobné věci děly znovu. Škoda jen, že film nejde ještě víc do hloubky.

The Musketeers of Pig Alley (1912)
Jedna z prvních filmových gangsterek. Krátký příběh docela odsýpá, ale kromě nepříliš podařeného milostného trojúhelníku nenabídne nic výjimečného.

Zlaté opojení (1925)
Vtipný film, který zároveň zvládá vykreslit sociální poměry - přesně jak to Chaplin uměl. Nejvtipnější scény? Vyhladovělý zlatokop místo svého partnera vidí obří slepici + vaření a následné pojídání boty + legendární houskový tanec. To se musí vidět, doporučuji!

Její zpověď (1929)
Hitchcockův první zvukový film, nemýlím-li se. Napětí režisér šponuje na maximum, ale svá nejlepší díla natočil až později, Její zpověď je přinejlepším předkrm. Plusem pro české diváky je účast Anny Ondrákové v hlavní roli (tak schválně, kolik českých hereček dokážete vyjmenovat, které si zahrály hlavní roli v zahraničním filmu?).

Dogma (1999)
Film jsem zhlédla na doporučení kamarádky. Čekala jsem od něj víc, pár vtipných scén se našlo, ale jako celek nezvládá film udržet pozornost možná i kvůli zbytečně přemrštěné délce přes dvě hodiny. Alan Rickman jako nevrlý anděl Metatron je ovšem naprosto boží (slovní hříčka zamýšlena).

Jen andělé mají křídla (1939)
Cary Grant jako vždy válí, i když tentokrát nemá zase tolik co hrát. Příběh působí podivně nevzrušivě a hrdinové nám nezvládnou přirůst k srdci.

Zlaté věže (1951)
Vtipná kriminální hříčka, která zaujme i dnešního diváka. Rozhodně pak poslouží jako názorný model zločineckého plánu, který se naprosto zvrhne… bohužel pro jeho původce, naštěstí pro diváky.

Rebel bez příčiny (1955)
Miluji Jamese Deana. V tomto filmu je stejně tak krásný, křehký, naštvaný a raněný jako v Na východ od ráje. A to vlastně tentokrát pro dobrý požitek stačí, byť film sám dokonalý není. Hrdinové, kteří se jmenují Stark, jednoduše nemohou mít jednoduchý život.

Winchester '73 (1950)
A protože jsem holka přelétavá (aspoň když dojde na filmové lásky), miluji i Jamese Stewarta v tomto filmu o velmi zajímavém člověku a pušce, která způsobí pořádné problémy nejenom jemu. Film zvládá udržovat pozornost díky tomu, jak dovedně do hry přivádí nové a nové hrdiny, kterým se titulní winchestrovka dostává do ruky, většinou díky brutální smrti předchozího majitele. Přece jenom jsme na Divokém Západě, že ano.

LEGO Batman Film (2017)
Já se pobavila královsky, víc než u původního LEGO Filmu. Kreslený Batman válí, srší hlášky a navíc se ve filmu objevili Dalekové a Voldemort. A film, kde vystupují tito tři pohromadě, prostě nemůže být špatný.

Na opuštěném místě (1950)
Miluji tě, ale bojím se tě. Tenhle příběh z prostředí Hollywoodu a vypovídající o nedůvěře a lásce (a nedůvěře v lásce) tne do živého. Obzvlášť díky rozkošně unavenému Humphreymu Bogartovi v hlavní roli, který může (ale nemusí) být vrahem. Škoda jen těch rušivých časových skoků, které neumožňují dostatečně vykreslit vztahy mezi hrdiny a jejich pocity.

Cizinci ve vlaku (1951)
Další výborné dílo Alfreda Hitchcocka. Bezmoc hlavního hrdiny, který se proti své vůli ocitá zatažený do sítě zločinu, je takřka hmatatelná, a napínavé finále s kolotočem nemá chybu!

The Mass of Men (2012)
Studentský film, který ale působí velmi intenzivně navzdory jednoduchému námětu. Zaujme především lidi, kteří se někdy předtím setkali s nevysvětlitelnou a omezenou úřednickou byrokracií (což se týká skoro každého). Mrazivý konec je pak už jen třešničkou na dortu.

Africká královna (1951)
Legendární dvojice Humphrey Bogart a Katharine Hepburn se výborně doplňuje v tomto napínavém příběhu o jedné netradiční lásce. Jestli máte slabost pro krásnou přírodu, slovní přestřelky mezi hrdiny a napínavé situace, Africkou královnu si nenechte ujít.

V pravé poledne (1952)
Když někoho milujete, měli byste se za něj postavit. Takové je poselství tohoto westernu se skvělým Gary Cooperem a krásnou Grace Kelly v hlavních rolích. Díky sympatické délce ani ne hodinu a půl film odsýpá a jeho příběh se díky své napínavosti dočkal pozdějších nápodob v jiných dílech (například ve starých známých Simpsonových).

A Series of Unfortunate Events - první série (2017)
První tři díly super, pak to začalo skřípat a finále už mě příliš nechytlo. Přesto se podívám na další řadu, protože tři slova - Neil Patrick Harris. Jako zlý, superzákeřný, sarkastický aristokrat, neúspěšný herec a mistr převleků hrabě Olaf naprosto válí a svou přítomností značně oživuje občas poněkud unylý a nepříjemně se vlekoucí příběh.

Nepravý muž (1956)
Natočeno podle skutečných událostí. Možná kvůli tomu film není ani zdaleka tak podařený jako jiné Hitchcockovy snímky, protože ho limituje nutnost držet se toho, co se doopravdy přihodilo. Každopádně jde stále o dostatečně kvalitní studii případu neprávem obviněného člověka, který se jen ztěžka vymaňuje ze soukolí nespravedlnosti,v němž se ocitl.

Ve znamení štíra (1964)
Experimentální krátkometrážní film, kdy jsou scény podbarveny pouze a výhradně hudbou. Pro milovníky dobové hudby to pravé, díky střídmé délce je možné film zhlédnout bez větší újmy na zdraví.

Byt (1960)
Čekala jsem něco lepšího. Chemie mezi hlavní dvojicí nefunguje a film se chvílemi nehezky táhne.

Dům je černý (1963)
Velmi poetický film o komunitě malomocných a jejich životě. Kdyby režisérka nerecitovala své básně a raději se s diváky podělila o více faktů, byla bych mnohem spokojenější. Takhle jsem film pouze přetrpěla.

Holka na hlídání (2007)
Fajn oddechovka, u níž už od začátku tušíte, jak to skončí, ale díky roztomilé Scarlett Johansson a sympaťákovi Chrisu Evansovi je zábavné se na ni podívat.

Marnie (1964)
Další Hitchcockův film v tomto výběru. S jeho starší tvorbou ho pojí především téma mužské posedlosti zdánlivým ideálem ženy. Kromě toho si bohatě pohrává s psychologií, kvůli čemuž bude pro některé diváky hůře stravitelný a nepříliš zajímavý.

Čekej do tmy (1967)
Hluché pasáže se střídají se silnějšími a tempo snímku je tak silně nevyvážené. Audrey Hepburn v roli slepé ženy, do jejíhož domova proniknou zločinci, je ovšem tradičně skvělá.

Rituál (1973)
Velmi intenzivní thriller, který proti sobě staví neochvějnou křesťanskou víru a pohanské rituály. Zapomeňte na nepovedený trapný remake s Nicolasem Cagem, toto je napínavá a atmosférická záležitost. Navíc se ve filmu objevil nepřekonatelný Christopher Lee v jedné ze svých pravděpodobně nejzajímavějších vedlejších rolí (a že jich ztvárnil obrovské množství)!

Harold a Maude (1971)
Netypický romantický film, který není ani tak o lásce partnerské, nýbrž o lásce k životu. Pokud vám nevadí představa vztahu mladíka a staré ženy, Harold a Maude vás svým vyzněním a černohumorným nádechem (Haroldovy fingované sebevraždy) určitě upoutá.

Spáč (1973)
Snímek tak trochu vyšumí do ztracena. Naštěstí díky krátké délce nenudí a nabídne několik podařených gagů (například klonování z nosu v laboratoři). Nejde o nejlepší snímek Woodyho Allena, ale na jedno zhlédnutí neublíží.

Čas po čase (1979)
Film by mohl být o něco kratší, ale jinak má historka o Jacku Rozparovači a H. G. Wellsovi cestujícími napříč časem stále své kouzlo. I když v prvé řadě jde stále o romantický film, který zaujme především citověji naladěné diváky.

Zběsilost (1972)
Hitchcock popáté - a v tomto článku naposledy. Zběsilostí tak trochu nechtěně navážu na Čas po čase, neboť zde rovněž vystupuje vrah žen. Hitchcock opět pracuje se svým oblíbeným motivem neprávem obviněného muže a protože neuhýbá před zobrazením velmi ošklivých událostí, jeho film díky tomu vyznívá o to intenzivněji.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)
Právem klasika od Miloše Formana s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Film je navzdory délce přes dvě hodiny svižný a závěr zapůsobí. Nemám námitek a nechápu, proč jsem se k Přeletu nedostala dřív. Na druhou stranu… na některá díla člověk musí napřed vyzrát.

Zaujal vás některý film z tohoto článku? Chtěli byste se na nějaký z nich podívat?
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 padesatka | E-mail | Web | 14. května 2017 v 21:14 | Reagovat

Jsi fakt dobrá, z týhle nálože jsem viděla asi 4 filmy... 8-O

2 BarbaraJane | Web | 14. května 2017 v 23:35 | Reagovat

Fíjo, člověče, jak to stíháš? :D
Musím přiznat, že jsem neviděla vůbec, ale vůbec nic. Musím to napravit. Zaujal mě Rebel bez příčiny (ale za to může i La la land), Harold a Maude a samozřejmě Přelet nad kukaččím hnízem. U toho je ostuda, že jsem to neviděla.

3 Simona | Web | 15. května 2017 v 8:01 | Reagovat

Tomu říkám vkus a super výběr, viděla jsem cca pět kousků, stály za to....

4 Ann Taylor | Web | 15. května 2017 v 8:29 | Reagovat

Haha, Dogmu miluju :D Ale je to extrémně šáhlý, a když člověk nemá správnou náladu, zdá se mu to úplně pitomý, pravda. Ovšem kde jinde najdu tolik oblíbených herců na jednom místě! :D

5 klavesnicetuka | Web | 15. května 2017 v 10:20 | Reagovat

Hitchcocka mám ráda:-) Byt mě taky trochu zklamal a proč je tak "kultovní" film Rebel bez příčiny jsem nikdy nepochopila..

6 Lyra | E-mail | Web | 16. května 2017 v 22:15 | Reagovat

[1]:A stály za to? :-)

7 Lyra | E-mail | Web | 16. května 2017 v 22:18 | Reagovat

[2]:To by mě popravdě taky docela zajímalo. :D Jsem ráda, že tě některé filmy zaujaly, tak snad se budou líbit.

[3]:Děkuji. :-)

[4]:Mně se to nezdálo pitomé, jenom prostě příběhově poněkud chabé a nevyvážené. Ale obsazené je to královsky, o tom žádná. :D

[5]:Řekla bych, že za popularitou Rebela stojí právě James Dean, a že díky němu se z tohoto filmu stal takový kult.

8 padesatka | E-mail | Web | 17. května 2017 v 10:40 | Reagovat

[6]: Tak jasně Přelet nad...dívala jsem se znovu nedávno, ten film se neomrzí... :-) Byt se mi líbil.

9 Čerf | E-mail | Web | 17. května 2017 v 23:31 | Reagovat

Z tohoto výčtu jsem viděl docela dost filmů. Můj favorit je jasný: Přelet nad kukaččím hnízdem patří mezi mých "TOP10".

10 Lyra | 20. května 2017 v 22:08 | Reagovat

[8]:[9]: Přelet je klasika, velmi dobrý film. Škoda, že Miloš Forman už netočí.

11 padesatka | E-mail | Web | 20. května 2017 v 22:12 | Reagovat

[10]: Je to už starý pán, musí se snažit ti mladší... :-) Taky je to otázka dobré předlohy a to kniha "Vyhoďme ho z kola ven" rozhodně byla.
Četla jsem Tvé komentáře na ČSFD, výstižné a krátké... :-)

12 Lyra | E-mail | Web | 7. června 2017 v 21:43 | Reagovat

[11]:To je pravda, ale stejně si člověk povzdechne, že už od něj další film neuvidí... Děkuju, většinou je přidávám na ČSFD z blogu, protože by bylo časově náročné psát dva rozdílné komentáře ke stejnému filmu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama