Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Proč nechci dělat komparz

20. května 2017 v 10:56 | Vendula Kreplová |  Z hereckého deníčku
Jakmile jsem se jednou rozhodla začít aktivně věnovat herectví, musela jsem vyřešit několik důležitých otázek. K některým jiným se možná dostanu později, ale jedna z nich byla: Budu dělat komparz?

Nakonec jsem se rozhodla, že komparz dělat nechci. Proč?


1. Co dělají komparzisti?

Pokud byste náhodou nevěděli, co dělají komparzisti, funguje to na následujícím principu. Komparzisti se podílejí na scénách, k nimž je potřeba větší či menší množství nemluvících lidí. Takže se bavíme třeba o hostech na večírku, lidech nakupujících v supermarketu, fanoušcích na fotbalovém zápase nebo studentech ve třídě. Komparzista může, ale nemusí být ve výsledné scéně vidět. Často je z něj vidět jenom část (ruka, záda). Komparzisti nebývají uváděni v titulcích.

2. Proč se vyplatí dělat komparz?

Nechci, aby to vyznělo, že opovrhuji komparzem. Naopak! Myslím si, že bez komparzu by se filmová a seriálová tvorba neobešla. Vypadalo by to divně, kdyby v divadle nebyli v publiku žádní lidé. Nepůsobilo by to dobře, kdyby se v parku za krásného slunečného dne nikdo neprocházel. Komparz tedy slouží především jako prostředek k dosažení realističnosti. Kdyby ve filmech a seriálech kromě hlavních a vedlejších postav nikdo nebyl, okamžitě byste si toho všimli a připadalo by vám to divné. Asi jako když hlavní hrdinové zombie hororu vyjdou na ulici a spatří, že je liduprázdná. Hned si uvědomí, že se muselo něco špatného stát. Absence komparzu by měla na diváky podobný efekt.

Komparz může být fajn si vyzkoušet, když se chcete začít věnovat hraní, ale doposud jste nikde nehráli, nejste si jistí, jestli na to máte odvahu a tak se napřed chcete seznámit s prostředím filmu. Komparz má výhodu v tom, že zjistíte, jakým způsobem funguje natáčení, seznámíte se s lidmi, kteří se pohybují ve stejném prostředí a ještě si něco přivyděláte. Jako odrazový můstek se tedy určitě hodí.

No, a konečně jsou tu lidé, kteří se komparzem živí nebo si jím aspoň velmi slušně přivydělávají. Takže jestli nemáte herecké ambice, ale filmy máte rádi a chcete peníze navíc (a kdo by nechtěl?), komparz se nabízí jako vhodná varianta.

3. Proč se (pro mě) nevyplatí dělat komparz?

Předně jsem musela vzít v potaz finanční stránku věci. Průměrný plat za komparz se pohybuje mezi 500-1000 KČ za jeden natáčecí den. To není zase tak špatné... ale!

Většina komparzu (a natáčení obecně) se koná v Praze. Jsem z Brna a do Prahy se pochopitelně musím nějak dostat. Cestovní náklady jsou okolo 500 KČ. Tudíž pro mě není finančně výhodné cestovat kvůli komparzu.

To ale není ten hlavní důvod, proč jsem se rozhodla komparzu nevěnovat. Peníze stranou, teď se budeme bavit o něčem mnohem důležitějším.

Reputaci.

Jak již zaznělo, komparz je nezbytný pro to, aby filmy/seriály vyhlížely realisticky. Přesto se nedokážu zbavit dojmu, že na komparzisty je stále z velké části nahlíženo skrze prsty. Aspoň v ČR, v zahraničí to možná funguje jinak, nevím.

Byla jsem již na dostatečném množství castingů a natáčení, abych vypozorovala, že postoj štábu je rozdílný ke komparzistům a k hercům (byť mladým, neznámým hercům). Když jste herec, štáb se vám většinou snaží pomoct. Obzvlášť pokud jste k nim milí a posloucháte, co vám říkají (to je téma zase na jiný článek). Když jste komparzista, jste ten poslední v řadě a nikdo vám nevěnuje víc pozornosti, než nezbytně musí. Samozřejmě ne vždy, nechci v tomhle ohledu generalizovat.

A pak je tu ta skutečnost, že komparzisti nejsou bráni jako herci. Ačkoliv se v angličtině nazývají background actors (herci v pozadí), opět platí, že lidi z branže je jako herce neberou. Jde o lidi podílející se na výrobě filmu, jasně, ale ne herce. Přemýšlím, k čemu bych to přirovnala a napadá mě jedině situace se třídou, kde je plno studentů, ale jen někteří z nich jsou aktivní, hlásí se a odpovídají na otázky učitele. Ti ostatní tam sice jsou, ale protože nic neříkají, učitel si jich nevšímá a v některém případě na ně dokonce může nahlížet hůře než na ty aktivní studenty.

Proto když došlo na otázku, jestli chci dělat komparz, rozhodla jsem se takto. Protože já chci být herečka. Ne komparzistka. Chci, aby mě lidi z filmového průmyslu brali vážně. Chci, aby moje tvář i hlas byly vidět na kameře (zde možná ze mě mluví ego, nevím, ale pravděpodobně je to tím, že hraní prostě miluji). A samozřejmě je tu ta skutečnost, že mluvenou roli si můžete směle zapsat na herecké resumé. Když totéž uděláte s komparzem, castingoví režiséři se vám tak akorát vysmějí do obličeje. A pokud to s herectvím náhodou myslíte vážně, nakonec vám zbudou tak akorát oči pro pláč. Dobře, a pár tisícovek v kapse za ty filmy a seriály, kde jste stáli v pozadí a nebylo vám vidět do obličeje nebo jste se tam mihli jenom na vteřinu.

Jaký je váš názor? Zkoušeli jste někdy komparz, věnujete se mu pravidelně nebo byste ho chtěli zkusit? Máte herecké ambice? Myslíte, že se mohou komparzisté označovat za herce?

P.S. pokud vás tohle téma zajímá, doporučuji ke zhlédnutí aspoň první řadu britského seriálu Komparz. Velmi hořce vtipné a v mnoha ohledech výstižné dílo, kde se navíc objeví spousta známých herců (kteří hrají stylizovanou roli sebe samých).
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eliss | Web | 20. května 2017 v 12:14 | Reagovat

Zajímavý článek, zhodnotila jsi moc hezky ty důvody, a přeji ti tu vysněnou velkou roli!!

2 nudistka | Web | 20. května 2017 v 12:46 | Reagovat

Měla jsem kolegu v práci, který snil o tom, že bude herec, krom své práce lítal po komparzech, v součtu si vydělal pěkné peníze, když se to sečetlo, ale byl sám, nenašla se ženská, která by pro něj měla pochopení a slavným hercem se dosud nestal. Ve 38 letech je trochu pozdě snít.

3 klavesnicetuka | Web | 20. května 2017 v 17:25 | Reagovat

Komparzisty beru jako herce...

Ovšem někteří rádoby herci podle mě nejsou vůbec žádní herci, nechápu, že si tak říkají nebo jsou tak označováni..

4 Čerf | E-mail | Web | 20. května 2017 v 21:24 | Reagovat

Kompars jsem nikdy nedělal a neměl jsem ani žádné herecké ambice. Ale herců i komparsistů si vážím. Tak držím palce, ať se ti daří právě to, co si přeješ.

5 Boudicca | Web | 20. května 2017 v 23:07 | Reagovat

Super článek! Občas mě se zajímavostmi z natáčení seznamuje můj milý, ale sama žádné vlastní zkušenosti nemám, a tak jsem za podobné "zákulisní" články ráda. :-) Pro někoho, kdo sám nikdy nehrál, musí být komparz zajímavá zkušenost. Mě by lákalo komparzování v historických filmech, ale tam nesplňuji podmínky na "přírodní" vzhled, tak jsem se k tomu nikdy nedostala, i když inzeráty vídám pravidelně.

6 m. | E-mail | Web | 21. května 2017 v 11:42 | Reagovat

Já jsem komparz dělala párkrát a kdybych nebyla furt v Anglii, dělala bych ho víckrát, protože kámoš je zapsaný v jedné agentuře a občas shání lidi na FB. Jednou jsem takhle s ním a pár dalšími kamarády šla na nějakou reklamu. Je to sranda, baví mě to, je to zážitek a brigáda. Na to, aby to člověk v Čechách dělal jako normální práci, to asi finančně nedává smysl ani pro člověka, co dojíždět nemusí.

7 Dominika | Web | 21. května 2017 v 13:43 | Reagovat

Zajímavý článek. Komparz jsem jednou dělala v knize, kde se točila reklama. A bylo to sice dobře placené, ale vysilující. :-)

8 Geheimnis | E-mail | Web | 21. května 2017 v 17:04 | Reagovat

Ahoj,
já měla ještě celkem nedávno taky ambice stát se herečkou. Na základce jsem chodila na dramaťák, pokračovala jsem pak krátce i na střední v jiném dramťáku a pak jsem se zkoušela dostat na umělecké školy - Pražská konzervatoř a o několik let později na DAMU. Ani na jednu jsem se nedostala, ale zkušenost to byla :-) Nakonec jsem se přihlásila na kurz herectví a tam potkala bezva partu lidí, se kterými jsme založili divadelní spolek a fungujeme dodnes, ačkoli máme momentálně menší krizi :-) a jako bonus pracuju v profi divadle, ale jako účetní :-) ale to prostředí miluju! Taky jsem před rokem založila blog věnující se tomuto tématu, ale už jsem na něm hodně dlouho nebyla. Jestli budeš mít zájem, můžeš na něj juknout :-) her-ama.blog.cz

Co se ale týče komparzu, tak k tomu jsem měla a mám trochu jiný vztah než ty. Ctím hereckou profesi a nikdy jsem neměla sebevědomí na to někam přijít a říct: tady mě máte. Chtěla jsem si svou pozici vydobýt od píky a stoupat krůček po krůčku, proto jsem začínala s komparzem. Mám za sebou už celkem dost projektů, většinou historických. Nejvíc mě na tom baví to, že si můžu obléct šaty, ke kterým bych jinak nikdy neměla přístup a celkově se můžu změnit na někoho úplně jiného.
Časem jsem komparz ale začala dělat spíš pro změnu prostředí a přivydělání si, než kvůli nějakým ambicím. Protože jsou ale natáčení často časově náročná a především většinou ve všední dny, kdy pracuju, už jsem tak rok nic netočila. Trošku mi to chybí, ale momentálně mám jiné priority :-)

9 Tlapka | E-mail | Web | 25. května 2017 v 15:30 | Reagovat

Já si komparz vyzkoušela 2x a jsem za tu zkušenost moc ráda. Přímo na naší škole se natáčel seriál, jednou jsme točili interiéry a jednou exteriéry, shodou okolností právě fandění na fotbale. Bylo to místo školy, den před koncem školního roku. Z pohledu 17leté holky bez hereckých ambicí - půl dne se opalovat, občas zaskandovat, klevetit s holkama a na konci "šichty" shrábnout pětikilo, proč ne. :-D
Hrozně mě ale bavilo sledovat pozadí a ty věci, které si člověk do natáčení vůbec neuvědomí - že výrazné barvy nebo vzory na oblečení můžou mít jedině "profíci", že nesmí být nikde vidět žádné značky...

10 Lyra | E-mail | Web | 7. června 2017 v 20:18 | Reagovat

[1]:Děkuji! :-) Co se role týče, už se něco zajímavého rýsuje, ale zatím o tom nebudu mluvit, abych to náhodou ještě nezakřikla. :D

[2]:Což jenom dokazuje to, co si myslím. Komparzem si člověk může vydělat slušné peníze, ale pokud se chce stát hercem (natož dokonce slavným hercem), tak tímhle směrem cesta nepovede. Akorát nesouhlasím s tím, že v 38 letech je trochu pozdě snít. Nikdy není příliš pozdě snít, akorát holt člověk na to musí jít opatrně. Takový Christoph Waltz se stal slavným hercem, až když mu bylo přes 50, a rozhodně není jediný. :D

[3]:Tak to už je otázka kvality, která je výrazně subjektivní, stejně jako se najdou špatní spisovatelé, špatní lékaři, najdou se i špatní herci, ale o tom tento článek není. :-)

11 Lyra | E-mail | Web | 7. června 2017 v 21:46 | Reagovat

[4]:Děkuji za přání. :-)

[5]:Ne nezbytně, jestli tě láká historický film, můžeš zkusit aspoň film o první polovině 20. století (to už je historie), tam často chtějí kratší vlasy (teda nevím, jak je máš momentálně dlouhé). :D

[6]:Asi jsi zrovna měla štěstí na dobré komparzové práce, protože jsem slyšela i docela hororové zážitky. :D Pro člověka, co dojíždí, to určitě smysl po finanční stránce nedává, ale někteří lidé si tím opravdu výrazně přivydělávají, třeba když jsou v důchodu.

[7]:Děkuji. :-) Tomu věřím, ony ty dlouhé natáčecí hodiny člověka unaví, a to i když třeba sedí na místě a "jenom" tleská. :-)

12 Lyra | E-mail | Web | 7. června 2017 v 21:49 | Reagovat

[8]:Pozor, nechci, aby to vyznělo, že já hereckou profesi nectím. Rozhodně jsem se nikam nezačala cpát ihned poté, co jsem se hraní začala věnovat. Prvních pět let jsem strávila v amatérském divadle, kde jsem sbírala zkušenosti, než mě vůbec napadlo, že bych to mohla zkusit v televizi, natož ve filmu. :-) Každopádně držím palce, aby ses k natáčení někdy vrátila, pokud tedy budeš chtít!

[9]:To je pravda, člověk se při každém natáčení naučí nové věci, takže z tohoto hlediska je komparz určitě užitečný. :-)

13 naoki-keiko | Web | 10. června 2017 v 17:28 | Reagovat

Zajímavě napsané.
Kdysi jsem četla něco o tom, že v zahraničí existují agentury, které se specializují na kompars, dodávají lidi, které filmaři potřebují a ohlíží se i na přání komparzistů v čem by si chtěli "zahrát". Možná že u nás je něco podobného, ale netuším, nikdy jsem se o to moc nezajímala.

Jsou případy, kdy si někteří režiséři nebo natáčecí štáby vybírají ty samé komparzisty do více svých filmů, protože se jim hodí. Dělá to tak například Q. Tarantino- ale to už jsme opět v zahraničí.

Jo, a jsem ráda, že nejsem jediná, kdo si všiml, že se krom Prahy jinde netočí. Dřív se točilo i v Brně a Ostravě docela dost. Je to škoda.
Např. ale režisér J. Strach točí některé své kriminální seriály v Brně a jeho okolí. Když se na to podíváš, je to docela nezvyk... Člověk má z vysílání pocit, jako by v ČR byla jenom Praha...

14 Lyra | E-mail | Web | Neděle v 21:44 | Reagovat

[13]:Tak i v ČR existují agentury, které se zaměřují na komparz, některé z nich výhradně, ale pokud je mi známo, neohlíží se ani tak na přání komparzistů, v čem by se chtěli objevit, ale řídí se přáním filmařů. Jinak s tou převahou Prahy souhlasím, kdyby si náhodou někdo myslel, že tomu tak není, stačí se podívat právě na české castingové agentury... ty nejaktivnější sídlí právě výhradně v Praze. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama