Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

List schizofrenikům: Akrostichy (Ivo Románek)

Neděle v 16:58 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
Ačkoliv prozaické příběhy přinášejí do života čtenářů spoustu pocitů - napětí, strach, radost, vztek, smutek - poezie je v tomto ohledu ještě mnohem intimnější. Vyžaduje od čtenáře snahu o hlubší porozumění a naladění na specifickou atmosféru, kterou autor ve svém díle vytváří. Když se to povede, konečný výsledek rozhodně stojí za to. Příkladem je i krátká básnická sbírka List schizofrenikům.


Kniha obsahuje celkem jedenáct námětově různorodých akrostichů. Pro ty z vás, kdo by netušili, co přesně akrostich je, vysvětlím, že jde o básně, u nichž nejčastěji počáteční písmena každého verše vytvářejí určité slovo. Jaké slovo to bude, to již záleží zcela na invenci autora, stejně jako to, jestli se ono slovo bude odrážet v obsahu básně.

V případě této sbírky jde o druhý případ, kdy jsou slova a obsah básně propojeny. Autor tak vytváří příjemně rozmanitý obsah, kdy se v jeho básních zrcadlí různé emoce. Přímo oslovuje čtenáře a vtahuje je do svého světa natolik rychle a obratně, že si nedokážou pomoct a hltají jednu báseň za druhou.

Vybrat jen jednu nejlepší báseň je takřka nemožné. Opět platí, že poezie je v tomto případě ještě mnohem intimnější než próza a více hraje na vnitřní strunu každého čtenáře. Jedna věc je nicméně takřka jistá: v této sbírce si určitě najdete pro sebe tu správnou báseň, která vás upoutá natolik, že by se klidně mohla stát vaší osobní hymnou. A i kdyby se tak náhodou nestalo, nelze přehlédnout, že po literární stránce jde o nesmírně vydařené dílo. Autor navíc příjemně experimentuje s formou akrostichu, kdy občas místo úvodního písmena verše jakožto součásti daného slova využívá některé jiné písmeno.

Sbírka List schizofreniků je určena především vnímavým čtenářům, kteří se s chutí ponoří do autorova světa a zamyslí se nad otázkami, které v díle pokládá. Neméně si ji ovšem vychutná každý člověk, který má rád poezii. Jediné co na knize tak zamrzí, je skutečnost, že básní v ní není obsaženo více, takže sice navnadí, ale nezasytí. I přesto je snadné se jí nechat okouzlit.

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu je možné v případě zájmu zakoupit zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama