Povídky, básně, články o psaní, recenze na filmy a knihy - značka: zevnitř větší!

Knihy: srpen 2016

2. července 2017 v 12:27 | Vendula Kreplová |  Kulturní koutek
Srpen byl na čtení velmi plodný! Kvůli horku se nic moc jiného dělat nedalo… a tak jsem za měsíc přelouskala celých devatenáct knih. :) Třeba mezi nimi najdete nějakou, která vás zaujme.All You Need Is Kill - Stačí jen zabíjet
autoři: Hiroši Sakurazaka, Rjósuke Takeuči, Takeshi Obata

Manga, podle níž vznikl americký sci-fi film Na okraji zítřka s Tomem Cruisem a Emily Blunt. Jak to tak chodí, původní japonská předloha je mnohem brutálnější, a díky tomu působivější než pozdější uhlazenější filmové zpracování.

Doctor Who - Roj hrůzy
autor: Mike Tucker

Příběh, kterým svým námětem a bohužel i kvalitou připomíná staré béčkové sci-fi filmy. Více v recenzi na Dagonu.


Okovy války
autor: Larry Correia
série: druhý díl série Grimnoirské kroniky

Druhý díl ságy Grimnoirské kroniky je stejně napínavý, akční a atmosférický jako předchozí část.


Virtuální vrazi
autorka: Jana Rečková

Nejde zrovna o lehké čtení, ale pokud jste naladění na sci-fi příběh s mnoha kličkami (však se také odehrává ve více světech), Virtuální vrazi jsou to pravé pro vás. Jana Rečková má velmi specifický styl vyprávění, který mně osobně někdy sedne více, někdy méně, v tomto případě šlo o druhou možnost.


Děti vánice
autorka: Tereza Matoušková

Zatím jednoznačně nejlepší díl z podmořské série! Jde vidět, že autorka je již opravdu vypsaná, svůj svět i jeho hrdiny zná do nejmenšího detailu a dokáže do příběhu vtáhnout hned na první stránce. Kniha se čte jedním dechem, hrdinové působí jako opravdoví žijící lidé z masa a kostí a flashbacky z jejich minulosti dovedně prohlubují základní dějovou linku a zároveň čtenáři pomáhají pochopit charaktery hlavních i vedlejších postav. Knihu jsem rozhodně nečetla naposled a mrzí mě na ní jen jediná věc - že jsem ji měla přelouskanou za chvíli.


Žoldnéři fantazie 1: Tango s upírem
autoři: kolektiv autorů, ed. Michael Bronec

U povídkových sborníků je normální, že některá díla vás zaujmou, jiná ne, i když zrovna Žoldnéři si udržují stabilně docela vysokou úroveň. Každopádně v tomto sborníku mě jednoznačně nejvíc oslovila povídka Sluneční kruh od Jindřicha Rohlíka, výborné dílo aneb pražští upíři zase trochu jinak.


Žoldnéři fantazie 3: Dobré zprávy ze záhrobí
autoři: kolektiv autorů, ed. Michael Bronec

Na sbornících ze soutěže Žoldnéři fantazie se mi kromě víceméně stabilní kvality líbí i ty úžasně vynalézavé podtituly, no, posuďte sami. :) Z vybraných děl tentokrát nedokážu vybrat jediné nejlepší, většina povídek se mi zamlouvala.


Žoldnéři fantazie 4: Knížata páry a ducha
autoři: kolektiv autorů, ed. Michael Bronec

Jestli se jen trochu zajímáte o českou fantastickou literární scénu, sborníky z této soutěže byste si neměli nechat ujít. Vedle Mloka a Kočase vycházejících ze soutěže Cena Karla Čapka jde asi o nejlepší cestu, jak se seznámit s vycházejícími autory a zjistit, čí tvorba vás zaujme. Snadno tak jde nalézt nový oblíbený spisovatel. Opět nedokážu zvolit jednu nejlepší povídku, i když těch, které mě tak neoslovily, tentokrát bylo přece jenom o něco víc než v případě předchozího sborníku.


Mlok 2010
autoři: kolektiv autorů, ed. Jiřina Vorlová

My o Mloku a Mlok hned další na řadě… Oproti Žoldnéřům má výhodu ve větší rozmanitosti obsažených děl vyplývajících z jejich rozdílné délky. Ve sborníku se objevují minipovídky, krátké povídky, povídky a novela. Navíc se nevyhýbá i slovensky píšícím autorům. Platí to, co jsem zmínila výše - kvalita proměnlivá, ale perly se vždy najdou.


Library of Souls
autor: Ransom Riggs
série: třetí díl série Sirotčinec slečny Peregrinové

Jde o důstojné zakončení příběhu, nicméně atmosféra prvního dílu zůstává nepřekonána.


Kladivo na čaroděje 1: Magie pro každého
autor: Jiří Pavlovský
série: první díl série Kladivo na čaroděje

Opětovné přečtení prvního dílu velkolepé české urban fantasy série, jejíž hlavní hrdinové mají do stoprocentních klaďasů daleko. Pavlovský nemohl sérii odstartovat lépe, jeho zahájení je svižné, akční a vtipné. Co víc si přát? Napoprvé mi příliš nesedlo, napodruhé už jsem se bavila mnohem víc.


Žoldnéři fantazie 2: Dálnice ke všem čertům
autoři: kolektiv autorů, ed. Michael Bronec

Srpen by se dal přejmenovat na povídkový měsíc, jak se zdá. :) Znovu nedokážu vybrat jednu nejlepší povídku, celý sborník stojí za přečtení.


Mezi řádky 1: Tommy Taylor a falešná identita
autor: Mike Carey
série: první díl série Mezi řádky

Pokud jste doteď zastávali názor, že komiksy jsou lehké čtení, Mezi řádky vám ho vyvrátí. Točí se kolem literatury, pracuje s ní, zavádí hlavní hrdiny do knih, ruší hranice mezi realitou a fikcí… a nejen díky tomu stojí za pozornost.

Knihovna na Černohůrce
autor: Scott Hawkins

Velmi zvláštní příběh s fantastickými prvky, který nedokážu přesně zařadit do konkrétního subžánru. Autor vytváří atmosféru světa se specifickými pravidly a hrdiny, kterému je snadné během čtení propadnout. Plusové body román získává, pokud milujete knihovny a literaturu obecně.

Klenoty české fantasy
autoři: kolektiv autorů

Výborná sbírka, které nelze nic vytknout! Vysoká úroveň vybraných povídek a navíc obálka, na kterou je radost pohledět. Kéž by takhle vypadaly všechny antologie. Jen jediný příběh mi vyloženě nesedl, jinak se mi většina líbila a některé mě nadchly - především Noční lovy od Petry Neomillnerové, Mé rty budou toužit po krvi Vilmy Kadlečkové, Eskorta Jiřího Pavlovského, Těžký život sférozpytce od Martina D. Antonína a Idol Františka Kotlety.


Deadpool: Drákulova výzva
autoři: Brian Posehn, Gerry Dugan, Reilly Brown

Deadpool je skvělý jak na plátně, tak v komiksu. Srší hláškami, sarkasmem, kosí nepřátele… a u tebe si stihne ještě nabalit krásnou ženu. Respekt.


Selekce
autorka: Kiera Cass
série: první díl série Selekce

Knihu jsem si vyhledala díky Elišce, která nad ní opakovaně úpěla. Zajímalo mě, jestli jde o vážně tak hrozné dílo. Nakonec to tak strašné nebylo. Jistě, příběh je kýčovitý, hlavní hrdinka by Miss Sympatie nevyhrála, ale Selekce má jednu velkou výhodu - je vážně návyková a čte se jedním dechem, takže jako oddechovka funguje.


Útok titánů 1
autor: Hadžime Isajama
série: první díl série Útok titánů

Další manga. All You Need Is Kill mě zaujala více, Útok titánů 1 se mě přes všechno to zabíjení přece jen nedotkl, takže další části se číst nechystám.


Skleněný trůn
autorka: Sarah J. Maas
série: první díl série Skleněný trůn

Fantasy se sympatickou hrdinkou, spoustou akce a napětím, která dokazuje, že Young Adult nerovná se nutně literatura pro méně náročné čtenáře. Doporučuji!

Zaujala vás některá z těchto knih? Chtěli byste si ji přečíst?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss | Web | 2. července 2017 v 16:47 | Reagovat

Zaujala mě ta Knihovna na Černohůrce :-)

2 Kamila | Web | 3. července 2017 v 15:44 | Reagovat

Rozhodně Selekci, na to se chystám!

3 Barbora | Web | 4. července 2017 v 23:45 | Reagovat

Byla jsem zvědavá na inspiraci, ale co tak koukám, tak je to samá fantasy, YA fantasy, případně manga. Tak se snad příště sejdeme. :D

4 Lyra | E-mail | Web | 5. července 2017 v 10:25 | Reagovat

[1]: Vyzkoušej, stojí za to. :-)

[2]: Tak ať se líbí. :-)

[3]: No jo, když já čtu hlavně tyhle žánry. :D Ale tobě bych mohla doporučit zkusit Mezi řádky, pokud ti nevadí komiksy. Hodně se v něm odkazuje na klasickou literaturu, takže by tě to třeba mohlo zaujmout, a je to docela propracované a mnohovrstevnaté čtení.

5 misa660 | Web | 5. července 2017 v 19:56 | Reagovat

Skleněný trůn a Selekci se chystám přečíst :D

6 Lyra | E-mail | Web | 5. července 2017 v 23:01 | Reagovat

[5]: Tak snad se budou líbit. :-)

7 Lenny | Web | 9. července 2017 v 16:56 | Reagovat

All you need is kill - je to česky, nebo anglicky? Na hraně zítřka se mi moc líbilo a manga mám nejraději, takže si to hned zapisuju, a k tomu Deadpoola, taky miluju film. V poslední době jsem četla spíš hlubokomyslnější věci (třeba komiks Habibi, je super, ale občas až moc chytrej a moc melancholickej), teď mám chuť na čistou zábavu. Doporučuju sérii Ekho, zrcadlový svět, taky výborná oddechovka pro dospělé!

8 Lyra | E-mail | Web | 9. července 2017 v 21:56 | Reagovat

[7]:All you need is kill je v češtině, proto to má ten podtitul. :-) To je dobrý nápad, na léto se vyplatí číst oddechové zábavné věci. Děkuji za tip. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama